moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie MiG-29 dla Ukrainy

W ciągu najbliższych dni przekażemy na Ukrainę pierwsze cztery samoloty w pełnej sprawności. Pozostałe myśliwce są serwisowane i będą przekazywane sukcesywnie – powiedział dziś Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że służba samolotów MiG-29 w polskich siłach zbrojnych dobiega końca. Ich miejsce zajmą koreańskie FA-50 i amerykańskie F-35.

Pytanie o możliwość przekazania walczącej Ukrainie polskich maszyn MiG-29 padło podczas konferencji prasowej prezydentów: Polski Andrzeja Dudy oraz Czech – Petra Pavla. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych przyznał, że samoloty MiG-29 wciąż są sprawne i służą w obronie powietrznej naszego kraju. Potwierdził, że decyzja o przyszłości tych myśliwców zapadła „na szczeblu najwyższych władz państwowych”. – Rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę. Można powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy MiG-i na Ukrainę – powiedział prezydent Duda. – W zasobach mamy jeszcze kilkanaście MiG-ów. To są samoloty, które przejęliśmy na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku po armii NRD. Zgodnie z warunkami technicznymi to są ostatnie lata funkcjonowania tych samolotów – dodał.

– W pierwszej kolejności, w ciągu najbliższych dni, przekażemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe są serwisowane, przygotowywane i będą sukcesywnie przekazywane – poinformował Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. – Ich miejsce zajmą nowe samoloty FA-50, dostarczane z Korei Południowej, których spodziewamy się pod koniec tego roku. Później będzie eskadra samolotów F-35, które zamówiliśmy w USA. W ciągu najbliższych miesięcy i lat cały ten zasób zostanie uzupełniony i unowocześniony. Będziemy mieli dodatkowe siły w postaci supernowoczesnej floty myśliwców – zapewnił prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że ukraińscy piloci bez problemu poradzą sobie z obsługą maszyn MiG-29, bo siły powietrzne Ukrainy także dysponowały takimi maszynami.

Decyzję Polaków o wsparciu Kijowa w ten sposób poparły Stany Zjednoczone. Mówił o tym we wtorek John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Przekazanie Ukrainie myśliwców jako pierwszy zadeklarował prezydent Andrzej Duda, ale do podobnej decyzji szykują się także inne państwa. Wciąż nie wiadomo jednak, kto wchodzi w skład międzynarodowej koalicji tworzonej przez kraje gotowe podarować Ukrainie kolejne myśliwce MiG-29. Można przypuszczać, że w gronie tych państw mogą być Słowacy. Słowackie MiG-29 zakończyły służbę latem 2022 roku.

Emerytowany generał Petr Pavel przebywał z pierwszą wizytą w Polsce od czasu zaprzysiężenia na urząd prezydenta. Rozmowy przywódców Polski i Czech dotyczyły m.in. zbliżającego się szczytu NATO, wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu i wsparcia walczącej Ukrainy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, Grzegorz Jakubowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Dronowy kierunek przyszłości
NATO zwiększy produkcję broni
Królowa wspinaczki kończy karierę
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
US Army zaprasza do świętowania
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Śmierć w sercu Azji
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
PIRX-1 na orbicie
Na straży odporności Polski
Nadchodzą zmiany
Anglicy znów uciekną z obozu
Polski wkład w operację „Overlord”
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Ważne decyzje w Brukseli
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Równanie z „Iksem”
Przełomowe porozumienie
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Od dronów po lufy armatnie
Przełomowe zdolności artylerzystów
Szerszeń z Sochaczewa
USA znów uderzyły w Iran
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Zbrodnicza farsa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Tropem tajemnic z przeszłości
Sojusznicza medycyna pola walki
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Promocja oficerska na WAT
Zatrzymać drona
„Iks” nasz powszedni
Niebo bez dominacji
Miliardy na obronność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Priorytety na szczyt NATO
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Barakudy z Polski
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
NATO liczy wydatki przed szczytem
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Szermierze i pięściarki na podium
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Orka dobiła do brzegu
Podróż w ciemność
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Poznański gen wolności
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Prezydent RP o szczycie NATO
Bez zmian w emeryturach
SKON o budżecie MON-u
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Airbus A330 MRTT
Apetyt Smoka rośnie
Wsparcie ma znaczenie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Domek Pilota w LAW otwarty
Twarzą w twarz
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO