moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biały Dom o polskich MiG-ach

Popieramy decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29 – powiedział wczoraj John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Odniósł się w ten sposób do deklaracji polskich władz dotyczących oddania Ukrainie myśliwców MiG-29. Premier Mateusz Morawiecki mówił wczoraj, że przekazanie samolotów mogłoby się odbyć w ciągu kilku tygodni.

– Gdyby inne kraje chciały wysłać myśliwce do Ukrainy, Stany Zjednoczone zdecydowanie by to poparły – powiedział wczoraj John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. – To suwerenne decyzje, które podejmują państwa. My nikomu nie wykręcamy rąk, nie zastraszamy, ale z pewnością zachęcamy kraje do tego, by pomagały Ukrainie tak, jak mogą – powiedział Kirby podczas wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu.

Tak amerykański emerytowany kontradmirał zareagował na deklarację premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wysłania do Ukrainy samolotów MiG-29. Szef polskiego rządu zaznaczył wczoraj, że myśliwce mogłyby trafić na front w ciągu czterech, sześciu tygodni. Kilka dni wcześniej taką deklarację złożył prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP w czasie wywiadu udzielonego CNN International ogłosił gotowość przekazania Ukrainie samolotów, które są w wyposażeniu Wojska Polskiego. – Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział Andrzej Duda w CNN-ie.

Do tematu przekazania myśliwców ukraińskim siłom zbrojnym wrócił dziś rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. – Decyzje dotyczące przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 są podejmowane w gronie kilku państw. Mamy już jasne deklaracje, które to będą państwa – powiedział. Dodał jednak, że nie czuje się upoważniony, by ogłaszać takie wiadomości. Mają o tym poinformować przedstawiciele rządów zaangażowanych w inicjatywę.

Wiele wskazuje na to, że wśród państw, które oprócz Polski mogą przekazać poradzieckie myśliwce, będzie Słowacja. Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad już na początku miesiąca mówił, że „to już czas na podjęcie takiej decyzji”. Słowacki portal „Nový Čas” poinformował natomiast, że wczoraj wieczorem o przekazaniu Ukrainie odrzutowców debatowali członkowie Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Słowackiej Rady Narodowej. Negocjacje dotyczące przekazania myśliwców toczą się pomiędzy Bratysławą a Kijowem już od kilku miesięcy. Na front miałyby trafić egzemplarze wycofane ze służby. Latem 2022 roku siły powietrzne Słowacji po 30 latach zakończyły eksploatację samolotów MiG-29. Miejsce poradzieckich myśliwców zajmą wielozadaniowe F-16.

Siły Zbrojne RP dysponują obecnie niemal 30 myśliwcami MiG-29. Ile samolotów mogłoby zostać przekazanych broniącemu się państwu? Z wypowiedzi Pawła Szrota, szefa Gabinetu Prezydenta, wynika, że nie będzie ich dużo. – Z całą pewnością nie będzie to liczba odpowiadająca liczbie przekazanych czołgów – mówił.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1678888260
A czy USA da nam jakies F16? Polska bedzie potrzebowala 32 - 48 misliwcuw!
62-A8-3C-0C

Bez zmian w emeryturach
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wsparcie ma znaczenie
Równanie z „Iksem”
Tatuaże pod mundurem
Wypadek w PKW UNIFIL
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Bez patosu o misjach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Roboty saperskie bez tajemnic
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Adaptacja i realizm
Syndrom Karbali
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Polsko-estońska współpraca
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Przed misją w Rumunii
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Symbol skupiający wiele znaczeń
SAFE – czas kontraktów
Blizny, których nie widzimy
Marsz prawdę ci powie
Sprawdzian na Bornholmie
Tu nie ma miejsca na błędy
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Podziemny szpital na trudne czasy
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
SAFE dla Tarczy Wschód
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Czerwieńsze będą…
Ślady, których nie widać
Leopardy 2PL na podium
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Pierwsze umowy z SAFE
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Ochrona lasu dla obronności
Początek wielkiej historii
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Groźny incydent w Libanie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polsko-kanadyjska współpraca
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od cyberkursu po mundurówkę
Drony z SAFE
„Wulkan” w programie „Ratownik”
NATO i USA o Iranie
SAFE dla marynarki
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Specjalsi: mała, wielka siła
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO