moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraj wschodzącego słońca bliżej Zachodu

Japonia i Wielka Brytania zawarły porozumienie (Reciprocal Access Agreement) umożliwiające siłom zbrojnym jednego państwa rozlokowanie i prowadzenie działań na terytorium drugiego. Dokument został podpisany w Londynie i określony przez stronę brytyjską mianem najważniejszej wzajemnej umowy dotyczącej sfery obronnej od ponad stu lat, tj. paktu obronnego zawartego w 1902 roku, krótko przed konfrontacją japońsko-rosyjską.

Japonia od co najmniej dekady zabiega o większe zaangażowanie państw europejskich w bezpieczeństwo regionu Azji Wschodniej, czy też Indo-Pacyfiku, posługując się terminologią amerykańską. Dokładnie w styczniu 2013 roku ówczesny premier Japonii Shinzo Abe napisał list do Andersa Rasmussena, ówczesnego sekretarza generalnego NATO, w którym apelował o obecność Sojuszu w regionie. Tłem listu był japońsko-chiński spór o wyspy Senkaku/Diaoyu i rosnąca potęga morska Chin. Nietrudno się domyślić, że niepisanym adresatem obecnego porozumienia są również Chiny.

Krajobraz strategiczny Azji Wschodniej ulega dynamicznym przeobrażeniom, a sytuacja bezpieczeństwa w regionie staje się coraz bardziej problematyczna. Bezprecedensowa ubiegłoroczna deklaracja prezydenta Joe Bidena o amerykańskiej gotowości do obrony Tajwanu mocno zaogniła sytuację wokół wyspy. Regularnie chińskie samoloty naruszają przestrzeń powietrzną „zbuntowanej prowincji” – jak Chiny nazywają Tajwan – a jednostki marynarki wojennej odbywają prowokacyjne rejsy w rejonie. Z drugiej strony zaś Stany Zjednoczone prowadzą w Cieśninie Tajwańskiej tzw. operacje swobody żeglugi (FONOPs), w ramach której amerykańskie okręty bronią również swobody pływania przy spornych wyspach Spratly i Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Z medialnych nagłówków zniknął dzięki temu problem chińskich roszczeń terytorialnych na tym akwenie, jednak i tam sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Oczywiście, również konflikt ukraiński wpływa na percepcję sytuacji bezpieczeństwa Japonii. Od jego rozpoczęcia kilkukrotnie już dochodziło do skoordynowanych rejsów chińskich i rosyjskich jednostek morskich w bezpośrednim sąsiedztwie wód japońskich. Osobnym, choć powiązanym problemem, pozostaje sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

REKLAMA

Japonia pozostaje najbliższym sojusznikiem USA w regionie, a przy tym najsilniej odczuwa ona zagrożenia płynące ze wzrostu potęgi militarnej Chin oraz to wynikające z awanturniczej polityki reżimu północnokoreańskiego. Nie może zatem dziwić, że szuka ona partnerów wśród państw regionu, a także europejskich mocarstw morskich. Podobne porozumienie o wzajemnym dostępie Japonia podpisała rok temu z Australią, w tym samym czasie rozpoczęto również rozmowy z Francją na ten temat. Wybór Australii i Wielkiej Brytanii jako pierwszych państw, z którymi podpisano porozumienia, nie jest oczywiście przypadkowy, są to przecież jedni z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, a od września 2021 roku sygnatariusze porozumienia AUKUS. Stany Zjednoczone opierają swoją obecność w regionie Indo-Pacyfiku na systemie sojuszy i starają się pogłębiać oraz instytucjonalizować te relacje, dążąc do sformalizowania relacji między sojusznikami. Przykładem są tu właśnie porozumienia Japonii z Australią i Wielką Brytanią.

Podpisywany kilka dni temu dokument zakłada możliwość rozmieszczenia sił partnera na swoim terytorium i wspólne szkolenia wojskowe, wymianę kadr i doświadczeń. To jeden z przejawów przeistaczania się Japonii w pełnoprawne mocarstwo i stopniowego odejścia od ograniczeń w polityce obronnej, które były konsekwencją udziału po stronie agresora w II wojnie światowej. Jest to proces długotrwały, trwający już co najmniej kilkanaście lat i bez wątpienia wymagający jeszcze czasu. Jednak kierunek został wytyczony i trudno się spodziewać, by został zmieniony. Wyraźnie świadczą o tym m.in. zapowiedzi dotyczące podniesienia wydatków na obronność z jednego do dwóch proc. PKB do 2027 roku (co uczyni japoński budżet trzecim co do wielkości na świecie). Warto jednak pamiętać, że resentyment do tego kraju jest wciąż silnie obecny w Azji Wschodniej i na pewno będzie wykorzystywany przez Chiny. Te ostatnie na razie ustami rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych oznajmiły, że region Azji i Pacyfiku jest kotwicą pokoju i rozwoju, nie polem geopolitycznej rywalizacji. Bez wątpienia jednak ChRL postrzega podpisanie porozumienia jako kolejny przejaw amerykańskiej strategii powstrzymywania.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Źródło: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Armia przetestuje Piraty
 
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Rozmowy (nie)kontrolowane
Air Policing piątej generacji
Sobota z żołnierzami
Cekaemy i trumny
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Przetarcie przed manewrami
Śladem profesjonalistów
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Sonda dla cywilów!
Za nami jest tylko śmierć
Patrioty w stolicy
Proces na pokaz
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Armia Czerwona niesie śmierć
Patrioty znów będą ćwiczyć
Bohaterowie spod Węgrowa
Abramsy jadą do Ukrainy!
Bożeny wspierają saperów
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Dodatek już nie za klasę
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Sojusznicza rotacja
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
System Patriot na warszawskim Bemowie
Cegiełka na morzu
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
HIMARS-y dla Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terenowe motocykle II RP
Orlik w natowskiej misji
Reforma systemu RPW
Łączność dla czołgów
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Ukraina czeka na czołgi
Styczniowy poligon terytorialsów
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Instruktor z cienia
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Odry dostarczone
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Sposób na drony
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO