moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kraj wschodzącego słońca bliżej Zachodu

Japonia i Wielka Brytania zawarły porozumienie (Reciprocal Access Agreement) umożliwiające siłom zbrojnym jednego państwa rozlokowanie i prowadzenie działań na terytorium drugiego. Dokument został podpisany w Londynie i określony przez stronę brytyjską mianem najważniejszej wzajemnej umowy dotyczącej sfery obronnej od ponad stu lat, tj. paktu obronnego zawartego w 1902 roku, krótko przed konfrontacją japońsko-rosyjską.

Japonia od co najmniej dekady zabiega o większe zaangażowanie państw europejskich w bezpieczeństwo regionu Azji Wschodniej, czy też Indo-Pacyfiku, posługując się terminologią amerykańską. Dokładnie w styczniu 2013 roku ówczesny premier Japonii Shinzo Abe napisał list do Andersa Rasmussena, ówczesnego sekretarza generalnego NATO, w którym apelował o obecność Sojuszu w regionie. Tłem listu był japońsko-chiński spór o wyspy Senkaku/Diaoyu i rosnąca potęga morska Chin. Nietrudno się domyślić, że niepisanym adresatem obecnego porozumienia są również Chiny.

Krajobraz strategiczny Azji Wschodniej ulega dynamicznym przeobrażeniom, a sytuacja bezpieczeństwa w regionie staje się coraz bardziej problematyczna. Bezprecedensowa ubiegłoroczna deklaracja prezydenta Joe Bidena o amerykańskiej gotowości do obrony Tajwanu mocno zaogniła sytuację wokół wyspy. Regularnie chińskie samoloty naruszają przestrzeń powietrzną „zbuntowanej prowincji” – jak Chiny nazywają Tajwan – a jednostki marynarki wojennej odbywają prowokacyjne rejsy w rejonie. Z drugiej strony zaś Stany Zjednoczone prowadzą w Cieśninie Tajwańskiej tzw. operacje swobody żeglugi (FONOPs), w ramach której amerykańskie okręty bronią również swobody pływania przy spornych wyspach Spratly i Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Z medialnych nagłówków zniknął dzięki temu problem chińskich roszczeń terytorialnych na tym akwenie, jednak i tam sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Oczywiście, również konflikt ukraiński wpływa na percepcję sytuacji bezpieczeństwa Japonii. Od jego rozpoczęcia kilkukrotnie już dochodziło do skoordynowanych rejsów chińskich i rosyjskich jednostek morskich w bezpośrednim sąsiedztwie wód japońskich. Osobnym, choć powiązanym problemem, pozostaje sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

Japonia pozostaje najbliższym sojusznikiem USA w regionie, a przy tym najsilniej odczuwa ona zagrożenia płynące ze wzrostu potęgi militarnej Chin oraz to wynikające z awanturniczej polityki reżimu północnokoreańskiego. Nie może zatem dziwić, że szuka ona partnerów wśród państw regionu, a także europejskich mocarstw morskich. Podobne porozumienie o wzajemnym dostępie Japonia podpisała rok temu z Australią, w tym samym czasie rozpoczęto również rozmowy z Francją na ten temat. Wybór Australii i Wielkiej Brytanii jako pierwszych państw, z którymi podpisano porozumienia, nie jest oczywiście przypadkowy, są to przecież jedni z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, a od września 2021 roku sygnatariusze porozumienia AUKUS. Stany Zjednoczone opierają swoją obecność w regionie Indo-Pacyfiku na systemie sojuszy i starają się pogłębiać oraz instytucjonalizować te relacje, dążąc do sformalizowania relacji między sojusznikami. Przykładem są tu właśnie porozumienia Japonii z Australią i Wielką Brytanią.

Podpisywany kilka dni temu dokument zakłada możliwość rozmieszczenia sił partnera na swoim terytorium i wspólne szkolenia wojskowe, wymianę kadr i doświadczeń. To jeden z przejawów przeistaczania się Japonii w pełnoprawne mocarstwo i stopniowego odejścia od ograniczeń w polityce obronnej, które były konsekwencją udziału po stronie agresora w II wojnie światowej. Jest to proces długotrwały, trwający już co najmniej kilkanaście lat i bez wątpienia wymagający jeszcze czasu. Jednak kierunek został wytyczony i trudno się spodziewać, by został zmieniony. Wyraźnie świadczą o tym m.in. zapowiedzi dotyczące podniesienia wydatków na obronność z jednego do dwóch proc. PKB do 2027 roku (co uczyni japoński budżet trzecim co do wielkości na świecie). Warto jednak pamiętać, że resentyment do tego kraju jest wciąż silnie obecny w Azji Wschodniej i na pewno będzie wykorzystywany przez Chiny. Te ostatnie na razie ustami rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych oznajmiły, że region Azji i Pacyfiku jest kotwicą pokoju i rozwoju, nie polem geopolitycznej rywalizacji. Bez wątpienia jednak ChRL postrzega podpisanie porozumienia jako kolejny przejaw amerykańskiej strategii powstrzymywania.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Źródło: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gunner, nie runner
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO