moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Deklaracja o współpracy UE i NATO

Władimir Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni, chciał też poróżnić UE i NATO, ale w obu przypadkach się przeliczył – powiedział w Brukseli Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO podpisał deklarację dotyczącą współpracy z Unią Europejską. Ze strony UE dokument sygnowali Ursula von der Leyen oraz Charles Michel.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali w Brukseli trzecią z kolei deklarację o współpracy tych organizacji. Wcześniejsze dokumenty tego rodzaju sygnowano w 2016 i 2018 roku. – Deklaracja ma wzmocnić strategiczne partnerstwo. To bardzo ważne – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas wspólnej konferencji prasowej z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, oraz Charles’em Michelem, który stoi na czele Rady Europejskiej. – Osiągnęliśmy niemający precedensu postęp w naszej współpracy. Jesteśmy zdeterminowani, by partnerstwo między NATO a Unią Europejską przeszło na kolejny poziom, aby zająć się przede wszystkim rosnącą konkurencją geostrategiczną, kwestią odporności oraz ochrony infrastruktury krytycznej – dodał Stoltenberg.

Przedstawiciele obu organizacji zgodzili się w podpisanej deklaracji co do tego, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa, a brutalna wojna w Ukrainie narusza prawa międzynarodowe, wpływa na kryzys żywnościowy i energetyczny. Stoltenberg, von der Leyen i Michel potępili napaść Rosji na Ukrainę i wezwali Moskwę do natychmiastowego zaprzestania działań.

Szef NATO odwołał się do 24 lutego 2022 roku, czyli daty rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. – Prezydent Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni, chciał też poróżnić Unię Europejską i NATO. W obu przypadkach się przeliczył – mówił na konferencji prasowej. Dodał, że rosyjskie oddziały zostały wyparte przez walecznych ukraińskich żołnierzy, a UE i NATO jeszcze bardziej się zjednoczyły, stanęły ramię w ramię, by wspólnie wspierać Kijów. – Reżim w Moskwie chce innej Europy. Chce kontrolować swoich sąsiadów. Traktuje demokrację i wolność jako zagrożenie. Będzie to miało długofalowe konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego musimy nadal wzmacniać transatlantycką więź w NATO, partnerstwo między Sojuszem a Unią Europejską i zwiększać nasze wsparcie dla Ukrainy – apelował Stoltenberg. Podkreślił, że choć Rosja ponosi w Ukrainie ciężkie straty, to nie możemy nie doceniać jej potencjału militarnego. – Mobilizuje więcej żołnierzy, zdobywa wyposażenie i amunicję. Jest gotowa cierpieć, ale kontynuować wojnę. Nic nie wskazuje na to, by prezydent Putin zmienił cel swojej brutalnej wojny przeciwko Ukrainie. Musimy być gotowi na długotrwałe działania i nadal wspierać Ukrainę – zaznaczył.

Stoltenberg wyjaśnił, że zgodnie z podpisaną właśnie deklaracją NATO pozostaje filarem obronności zbiorowej i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Dokument podkreśla „wartość skutecznej obrony europejskiej, która w sposób pozytywny przyczyni się do naszego bezpieczeństwa”. Stoltenberg dodał, że przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że pod ochroną Sojuszu znajdzie się 96% obywateli Unii Europejskiej.

Podczas konferencji głos zabrała także Ursula von der Leyen, szefowa KE, która oświadczyła, że Unia Europejska chce nadal wspierać Ukrainę. – Będziemy naciskać na Kreml sankcjami tak długo, jak będzie trzeba. Rozszerzymy także sankcje na tych, którzy militarnie wspierają wojnę Rosji, jak Białoruś czy Iran – zapowiedziała. Podkreśliła, że państwa członkowskie UE i NATO muszą zwiększyć moce produkcyjne przemysłu obronnego, by nadal pomagać Ukrainie. Pytana przez dziennikarzy o przekazywanie sprzętu wojskowego, Ursula von der Leyen odpowiedziała, że Kijów powinien „otrzymać każdy sprzęt wojskowy, którego potrzebuje i który jest w stanie obsługiwać, by się bronić”.

Z kolei Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, przypomniał, że agresorem w trwającej wojnie jest Kreml, a ofiarą – mieszkańcy Ukrainy. – Jestem bardzo zadowolony, że państwa członkowskie UE w ostatnich tygodniach i miesiącach były w stanie dostarczyć tak dużo sprzętu wojskowego Ukrainie. Rada Europejska wielokrotnie apelowała o zwiększenie wsparcia militarnego, tak by Ukraińcy mogli się bronić. Wiemy, że walczą o swoją przyszłość, ale także o nasze wspólne wartości – mówił Michel. – Historia UE i NATO jest ze sobą powiązana, mamy te same wartości i cele. Agresja Rosji na Ukrainę wzmocniła nasze organizacje, jesteśmy sobie bliżsi. Putin chciał mniej NATO, ale osiągnął odwrotny skutek – podkreślił przewodniczący RE.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Bruksela przed szczytem
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwszy skok
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO