moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rubox dla strzelnic

Zatrzymują pociski wystrzelone nawet z niewielkiej odległości. Są lekkie i łatwe w montażu. Dzięki nim można zbudować kulochwyty, ściany balistyczne, a także killing house’y – obiekty do walki w bliskim kontakcie – bez korzystania z ciężkiego sprzętu. Bloki balistyczne firmy Rubox to dość nowy produkt na rynku, ale są już nim zainteresowane polskie i zagraniczne służby mundurowe.

Modułowy system balistyczny Rubox służy do budowy kulochwytów, ścian balistycznych, przesłon, punktów rozładowywania broni. Ale to nie wszystko, dzięki niemu można także zbudować tzw. killing house’y, czyli obiekty, w których funkcjonariusze służb mogą trenować działania bojowe w bliskim kontakcie. – Zazwyczaj przy budowie takich konstrukcji jest wykorzystywana stal, co powoduje, że po uderzeniu pocisku wydobywają się z niej gazy i metale ciężkie. Dlatego na strzelnicach są montowane różnego rodzaju wyciągi, ale one nie zawsze są w stanie zneutralizować te efekty uboczne. Nasze rozwiązanie nie generuje takich problemów – mówi Tomasz Kasendra, przedstawiciel producenta sprzętu.

 

System Rubox tworzą różnej wielkości bloki balistyczne wykonane z samozasklepiającego się tworzywa, które można ze sobą łączyć. Powstałą w ten sposób konstrukcję wypełnia się przeznaczonym do tego granulatem, który zatrzymuje wystrzelone pociski. Co istotne, tworzenie poszczególnych konfiguracji jest bardzo proste i nie wymaga wykorzystania ciężkiego sprzętu. Jak informuje producent, budowa killing house’u o wymiarach 3,5 × 2,5 × 2 m zajmie trzem osobom mniej więcej trzy godziny. – Docierały do nas opinie wojskowych, którzy mówili, że problem strzelnic był szczególnie odczuwalny na misjach. Wówczas żołnierze budowali je sami, zazwyczaj usypując wały z piasku. Jednak, jak łatwo się domyślić, nie były to rozwiązania wysokiej klasy. Nasz produkt to po prostu odpowiedź na zapotrzebowanie służb mundurowych – wyjaśnia Kasendra.


Film: rubox.pl

Zbudowane dzięki blokom Rubox konstrukcje są samonośne, więc ich budowa nie wymaga żadnych zezwoleń. Każdą z nich można także łatwo zdemontować. – Wojsko może rozstawić ją na poligonie na potrzeby szkolenia, potem rozebrać i wykorzystać ponownie, już w innej konfiguracji – mówi przedstawiciel firmy. Producent sprzętu znalazł też rozwiązanie dotyczące segregacji odpadów. Jest to istotne, ponieważ wystrzelone w kierunku bloków pociski pozostają w środku. Gdy ich liczba dojdzie do kilku tysięcy, każdy element należy opróżnić. Jak? – Na dole każdego z bloków znajduje się otwór, do którego podłącza się urządzenie przypominające odkurzacz przemysłowy. On wyciąga całą zawartość, a następnie separuje. Granulat oczywiście można wykorzystać ponownie, a pozostałe materiały, metale, w tym ołów, należy wysłać do utylizacji – zaznacza.


Film: rubox.pl

Nowy system nie tylko umożliwia żołnierzom i funkcjonariuszom efektywne treningi, lecz przede wszystkim zapewnia im bezpieczeństwo. Rubox zatrzymuje bowiem pociski wystrzelone z niewielkiej odległości i to nawet pod kątem 15 stopni. Ich łączna liczba może wynieść nawet 15 tys. na metr kwadratowy. Po przekroczeniu tego limitu poszczególne bloki można obrócić i korzystać z nich ponowie. – To wszystko powoduje, że wytrzymałość konstrukcji jest ogromna – zapewnia Kasendra.

Pochodząca z Krakowa firma Rubox nad skonstruowaniem modułowego systemu balistycznego pracowała wiele lat. Produkt powstał w zeszłym roku, a w tym można było mu się przyjrzeć m.in. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Ale to niejedyna okazja, ponieważ producent promuje swój system także za granicą. Rubox był prezentowany podczas imprez branżowych odbywających się m.in. w Paryżu czy Las Vegas. Jak informuje Tomasz Kasendra, system został już zastosowany w cywilnych strzelnicach, zainteresowane nim są także jednostki wojskowe i służby mundurowe, nie tylko z Polski, lecz również z zagranicy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: rubox.pl

dodaj komentarz

komentarze


Jakie są zasady nauki żołnierzy?
 
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Patrioty znów będą ćwiczyć
HIMARS-y dla Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Łączność dla czołgów
Odry dostarczone
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Ukraina czeka na czołgi
Sobota z żołnierzami
Sposób na drony
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Armia Czerwona niesie śmierć
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Bohaterowie spod Węgrowa
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Air Policing piątej generacji
System Patriot na warszawskim Bemowie
Orlik w natowskiej misji
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Abramsy jadą do Ukrainy!
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Terenowe motocykle II RP
Przetarcie przed manewrami
Dodatek już nie za klasę
Instruktor z cienia
Sonda dla cywilów!
Śladem profesjonalistów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Patrioty w stolicy
Rozmowy (nie)kontrolowane
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Proces na pokaz
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Za nami jest tylko śmierć
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Styczniowy poligon terytorialsów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Reforma systemu RPW
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Cekaemy i trumny
Bożeny wspierają saperów
Cegiełka na morzu
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Armia przetestuje Piraty
Sojusznicza rotacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO