moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brak prądu? Pomoże WOT

Szpitale, szkoły, wodociągi i gospodarstwa domowe bez prądu? W takiej sytuacji pomocą służą żołnierze wojsk obrony terytorialnej i ich kontenerowe elektrownie polowe. W trakcie ogólnopolskich ćwiczeń „Przyjazna Energia” terytorialsi wspólnie z lokalnymi dostawcami energii szkolili się w postępowaniu na wypadek wystąpienia czasowych blackoutów.

W ćwiczeniach „Przyjazna Energia ‘22” wzięły udział wszystkie brygady obrony terytorialnej. – Chcieliśmy zweryfikować zdolności WOT-u w zakresie wsparcia lokalnych społeczności i infrastruktury krytycznej. Szkolenia odbyły się we wszystkich województwach, w których współpracowaliśmy z lokalnymi dostawcami energii elektrycznej – opowiada mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Scenariusz ćwiczeń zakładał przerwy i ograniczenia w dostępności energii elektrycznej. Żołnierze zasilali w prąd wybrane obiekty, takie jak szkoły czy szpitale – dodaje rzecznik. Jak podkreśla mjr Sura, szkolenie związane jest z nowymi zadaniami, które na Dowództwo WOT nakłada ustawa o obronie ojczyzny. Zgodnie z nią za zarządzanie kryzysowe (w części niemilitarnej) w resorcie obrony odpowiada dowódca WOT-u, który jest jednocześnie szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.

 

W ćwiczeniach „Przyjazna Energia” uczestniczyli m.in. żołnierze z 1 Brygady OT. Podlascy terytorialsi działali w Janowie w powiecie sokólskim. – Niemal 75% gospodarstw, w tym szkoła, przez dziesięć godzin zasilane było przez naszą kontenerową elektrownię polową. Miejsce treningu nie zostało wybrane przypadkowo. Ustaliliśmy je z lokalną administracją, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz spółką PGE Dystrybucja. W czasie naszego szkolenia pracownicy PGE Dystrybucja przeprowadzili prace modernizacyjne sieci elektrycznej – mówi mjr Wojciech Pieluchowski, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 1 PBOT.

Oficer wyjaśnia, że w trakcie ćwiczeń żołnierze WOT-u zasilali w energię elektryczną szkołę czy gospodarstwa domowe, jednak w przypadku realnego zagrożenia KEP działałaby na rzecz szpitali, fabryk czy ferm o skali przemysłowej. Mjr Pieluchowski podkreśla jednocześnie, że celem tego typu ćwiczeń nie jest wyręczanie dostawców energii w ich obowiązkach. Chodzi o to, by żołnierze mogli się szkolić w zakresie energetyki i działań na wypadek różnego typu sytuacji kryzysowych. – Chcemy sprawdzić zdolności ludzi i możliwości sprzętu w zakresie niesienia pomocy w sytuacjach szczególnych – dopowiada kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 BOT.

Podobny cel stawiają sobie żołnierze 2 Brygady OT. Lubelscy terytorialsi trening przeprowadzili na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim. – Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń wskutek awarii sieci energetycznej doszło tam do przerwy w dostawie prądu. O pomoc poproszono wojsko. Żołnierze naszej brygady dostarczali prąd za pomocą kontenerowej elektrowni polowej o mocy 900 kW, ale wykorzystali także bezzałogowe statki powietrzne FlyEye do zlokalizowania uszkodzenia sieci i obserwacji infrastruktury krytycznej – mówi por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. Obraz z kamer bezzałogowców transmitowany był na żywo do spółek będących dostawcami energii elektrycznej.

Ćwiczenia z serii „Przyjazna Energia”, podczas których terytorialsi współpracują ze spółkami energetycznymi, organizowane są przez brygady OT od 2019 roku. Szczególnie dobrze ta współpraca układa się z PGE Dystrybucja. Między innymi ze środków tego podmiotu zakupiony został sprzęt i wyposażenie żołnierzy 2 LBOT, którzy strzegli polsko-białoruskiej granicy. Firma współpracuje z brygadami m.in. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Mobilne dowodzenie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
WAM wraca po latach
Przysięga w Limanowej
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Pokazali bojowego ducha
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Podróż po AWACS-ie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO