moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy w porcie

Czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley, pojazdy Humvee to zaledwie część sprzętu, który w sobotę dotarł do Gdyni na pokładzie statku ARS „Integrity”. Wyposażenie należy do 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army z Fort Riley. Za kilka dni jej żołnierze obejmą służbę na wschodniej flance NATO.

Statek w połowie listopada wyruszył z amerykańskiego portu Charleston. Do Gdyni zawinął w sobotę nad ranem. Kilka godzin później rozpoczął się jego rozładunek. Do Polski dotarło blisko 800 sztuk sprzętu, z którego na co dzień korzystają żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2nd ABCT) z Fort Riley w stanie Kansas, zwanej też „Dagger Brigade”. Z pokładu zjechały m.in. czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Pojazdy wraz z pozostałym wyposażeniem trafiły do centrum logistycznego amerykańskiej armii. Znajduje się ono w sąsiedztwie portu, nieopodal estakady Kwiatkowskiego. – Stamtąd sprzęt niebawem wyruszy do miejsc w Polsce, w których będą stacjonować nasi żołnierze – wyjaśnia płk Bryan Harris, dowódca 2nd ABCT. – Transfer zostanie przeprowadzony koleją i za pomocą wynajętych ciężarówek – dodaje. To już dwudziesta tego typu operacja przeprowadzona w gdyńskim porcie. Nieostatnia. Kolejna tura sprzętu US Army dotrze tam na początku stycznia. Łącznie w ciągu kilku tygodni, przy okazji misji „Atlantic Resolve”, Amerykanie przerzucą do Europy 2,4 tys. sztuk sprzętu. Statki z wojskowym wyposażeniem zdążyły już zawinąć nie tylko do Gdyni, lecz także do portów greckich. Czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty zostaną rozlokowane na wschodniej flance NATO.

Tymczasem już w najbliższy piątek w Żaganiu odbędzie się uroczyste przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo tego regionu pomiędzy pododdziałami amerykańskiej armii. Dziewięciomiesięczną misję w Europie kończy 3 Brygadowa Grupa Bojowa, która stanowi część 4 Dywizji Piechoty. Obowiązki od niej przejmie wspomniana 2nd ABCT. – Nasz zespół jest gotowy jechać dokądkolwiek potrzeba i wypełnić każdą misję – mówił jeszcze przed wyruszeniem z USA płk Harris. – Realizacja zadań we wschodniej Europie doda blasku bogatemu dziedzictwu naszej brygady. Pokażemy światu, do czego są zdolni nasi żołnierze – dodał. W podobnym tonie wypowiada się sierż. Joe Labutka ze służby prasowej 1 Dywizji Piechoty, tzw. Wielkiej Czerwonej Jedynki, której podlega 2nd ABCT. – „Dagger Brigade” przywiezie ze sobą do Europy doświadczenie bojowe zdobywane przez długie lata, choćby w Iraku – podkreśla. Żołnierze z Fort Riley wzięli udział w operacji „Pustynna Burza”. Później w ten rejon świata przerzucani byli jeszcze dwukrotnie. Historia brygady jest jednak znacznie dłuższa. Sięga 1917 roku, a jej szlak bojowy prowadził przez fronty I i II wojny światowej oraz wietnamską dżunglę. W latach dziewięćdziesiątych 2nd ABCT uczestniczyła w misji stabilizacyjnej NATO na terenie byłej Jugosławii. – Żołnierze brygady mieli również okazję ćwiczyć z naszymi sojusznikami podczas rotacji do Europy w ramach „Atlantic Resolve”. Działo się to w latach 2017–2018. Z kolei w tym roku zaliczyli aż dwie rotacje w Narodowym Centrum Szkoleniowym w kalifornijskim Fort Irwin. To bardzo rzadki przypadek – podkreśla sierż. Labutka.

Operacja „Atlantic Resolve” rozpoczęła się w 2014 roku. Zainicjowana została w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu. W ten sposób Amerykanie chcieli wesprzeć sojuszników z Europy. Obecnie na Starym Kontynencie stacjonują rotacyjne siły US Army w sile około 7,3 tys. żołnierzy. To siły pancerne wspomagane przez lotnictwo wojsk lądowych i pododdziały logistyczne. Ich bazy w Polsce mieszczą się w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Stóżyk/REPORTER

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Telefon zaufania dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Lotnictwo i kobiety
W Jachrance o skokach spadochronowych
Carl-Gustaf w polskiej armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Przerwany lot „Orlika”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Będzie za co kupić koreańską broń
Ferie w mundurze
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Rusza morski „Dragon”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podoficer pies

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO