moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy w porcie

Czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley, pojazdy Humvee to zaledwie część sprzętu, który w sobotę dotarł do Gdyni na pokładzie statku ARS „Integrity”. Wyposażenie należy do 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army z Fort Riley. Za kilka dni jej żołnierze obejmą służbę na wschodniej flance NATO.

Statek w połowie listopada wyruszył z amerykańskiego portu Charleston. Do Gdyni zawinął w sobotę nad ranem. Kilka godzin później rozpoczął się jego rozładunek. Do Polski dotarło blisko 800 sztuk sprzętu, z którego na co dzień korzystają żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2nd ABCT) z Fort Riley w stanie Kansas, zwanej też „Dagger Brigade”. Z pokładu zjechały m.in. czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Pojazdy wraz z pozostałym wyposażeniem trafiły do centrum logistycznego amerykańskiej armii. Znajduje się ono w sąsiedztwie portu, nieopodal estakady Kwiatkowskiego. – Stamtąd sprzęt niebawem wyruszy do miejsc w Polsce, w których będą stacjonować nasi żołnierze – wyjaśnia płk Bryan Harris, dowódca 2nd ABCT. – Transfer zostanie przeprowadzony koleją i za pomocą wynajętych ciężarówek – dodaje. To już dwudziesta tego typu operacja przeprowadzona w gdyńskim porcie. Nieostatnia. Kolejna tura sprzętu US Army dotrze tam na początku stycznia. Łącznie w ciągu kilku tygodni, przy okazji misji „Atlantic Resolve”, Amerykanie przerzucą do Europy 2,4 tys. sztuk sprzętu. Statki z wojskowym wyposażeniem zdążyły już zawinąć nie tylko do Gdyni, lecz także do portów greckich. Czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty zostaną rozlokowane na wschodniej flance NATO.

Tymczasem już w najbliższy piątek w Żaganiu odbędzie się uroczyste przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo tego regionu pomiędzy pododdziałami amerykańskiej armii. Dziewięciomiesięczną misję w Europie kończy 3 Brygadowa Grupa Bojowa, która stanowi część 4 Dywizji Piechoty. Obowiązki od niej przejmie wspomniana 2nd ABCT. – Nasz zespół jest gotowy jechać dokądkolwiek potrzeba i wypełnić każdą misję – mówił jeszcze przed wyruszeniem z USA płk Harris. – Realizacja zadań we wschodniej Europie doda blasku bogatemu dziedzictwu naszej brygady. Pokażemy światu, do czego są zdolni nasi żołnierze – dodał. W podobnym tonie wypowiada się sierż. Joe Labutka ze służby prasowej 1 Dywizji Piechoty, tzw. Wielkiej Czerwonej Jedynki, której podlega 2nd ABCT. – „Dagger Brigade” przywiezie ze sobą do Europy doświadczenie bojowe zdobywane przez długie lata, choćby w Iraku – podkreśla. Żołnierze z Fort Riley wzięli udział w operacji „Pustynna Burza”. Później w ten rejon świata przerzucani byli jeszcze dwukrotnie. Historia brygady jest jednak znacznie dłuższa. Sięga 1917 roku, a jej szlak bojowy prowadził przez fronty I i II wojny światowej oraz wietnamską dżunglę. W latach dziewięćdziesiątych 2nd ABCT uczestniczyła w misji stabilizacyjnej NATO na terenie byłej Jugosławii. – Żołnierze brygady mieli również okazję ćwiczyć z naszymi sojusznikami podczas rotacji do Europy w ramach „Atlantic Resolve”. Działo się to w latach 2017–2018. Z kolei w tym roku zaliczyli aż dwie rotacje w Narodowym Centrum Szkoleniowym w kalifornijskim Fort Irwin. To bardzo rzadki przypadek – podkreśla sierż. Labutka.

REKLAMA

Operacja „Atlantic Resolve” rozpoczęła się w 2014 roku. Zainicjowana została w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu. W ten sposób Amerykanie chcieli wesprzeć sojuszników z Europy. Obecnie na Starym Kontynencie stacjonują rotacyjne siły US Army w sile około 7,3 tys. żołnierzy. To siły pancerne wspomagane przez lotnictwo wojsk lądowych i pododdziały logistyczne. Ich bazy w Polsce mieszczą się w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Stóżyk/REPORTER

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
 
Upominki dla tureckich dzieci
Nie zmarnować szansy
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Chwała bohaterom!
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Nowa strzelnica w Piastowie
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Przetarcie przed manewrami
Orlik w natowskiej misji
Armia Czerwona niesie śmierć
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Potęgi militarne według Global Firepower
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Otwarte bramy Auschwitz
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
SAROV w opcji
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Tons on Board
Śladem profesjonalistów
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Modernizacyjne priorytety wojska
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Desant w Forcie Bragg
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Z Radomia do Las Vegas
Ukraina czeka na czołgi
Bieszczadzki zwiad
Dwie dekady WIM-u
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Droga do mistrzostwa
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Nowe specjalności dla czołgistów
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Jak Chmielnicki cara widział
Dodatek już nie za klasę
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Dłuższa służba się opłaci
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Pamięć o powstańcach styczniowych
Walczymy z imperium zła
To był wielki cios dla polskiej armii
Abramsy jadą do Ukrainy!
Zachód o wsparciu dla Kijowa
F-35 rozpoczynają Air Policing
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Polacy pełnią dyżur w UE
The Fall of the Superpower Myth
W hołdzie powstańcom styczniowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO