moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Senat przyjął ustawę o obronie ojczyzny

Kierując się priorytetem bezpieczeństwa ojczyzny i wymogami chwili, gdzie wojna jest u bram, podjęliśmy wspólnie decyzję, że przekazujemy Sejmowi bez poprawek ustawę o obronie ojczyzny – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawę o obronie ojczyzny poparli wszyscy senatorowie, którzy wzięli udział w czwartkowym głosowaniu. – Z zadowoleniem przyjąłem informację o jednogłośnym przyjęciu przez Senat RP ustawy o obronie ojczyzny. Ustawa pozwoli na budowę jeszcze silniejszego i lepiej wyposażonego Wojska Polskiego. Wiemy, jak sprawić, aby Polska była bezpieczna – skomentował decyzję Senatu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Tydzień temu ustawę o obronie ojczyzny przyjął Sejm, następnie – zgodnie z parlamentarną procedurą – przesłał do Senatu. W tym tygodniu prace nad dokumentem prowadziła senacka komisja obrony. Choć senatorowie mieli uwagi do wielu zapisów, ostatecznie zdecydowali się poprzeć ustawę bez wprowadzania do niej żadnych poprawek. – Agresja rosyjska na Ukrainę, krwawa dłoń Putina wyciągnięta po ziemie ukraińskie powodują, że w trosce o nasze bezpieczeństwo ustawa o obronie ojczyzny będzie w Senacie przyjęta bez poprawek, bo taki jest wymóg chwili – tłumaczył senator Krzysztof Kwiatkowski (KO). Senatorowie podkreślali, że w obecnej sytuacji ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej i choć jest ona „niedoskonała” będzie służyć bezpieczeństwu Polaków i Polski. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wyraził nadzieję, że przynajmniej niektóre zapisy zostaną znowelizowane.

Dzięki przyjęciu ustawy bez poprawek dokument nie wróci pod obrady Sejmu, tylko zostanie wysłany przez marszałek Sejmu bezpośrednio do Kancelarii Prezydenta. Jak podała Kancelaria, Andrzej Duda podpisze ustawę już w piątek o godz. 13.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został opracowany przez rząd jesienią i ma na celu m.in. zwiększenie liczebności armii (około 300 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. terytorialsów), zmianę sposobów jej finansowania (m.in. poprzez Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego), zwiększenie wydatków na obronność (w 2023 roku co najmniej 3 proc. PKB) oraz odtworzenie rezerw.

JT

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Outside the Box
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Oficer od drona
Desant w Putlos
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Spluwaczki w nowej odsłonie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Czas na oświadczenia majątkowe
Together on the Front Line and Beyond
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Piekło „Pługa”
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
METS po nowemu
Borsuki, ognia!
Morskie koło zamachowe
Przemyślany każdy ruch
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Polski sektor obronny za SAFE
Skromny początek wielkiej wojny
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Wojsko nadal na Horyzoncie
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Wojsko wskazało priorytety
„Jaskółka” na Bałtyku
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Gala MMA coraz bliżej
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Debiut ogniowy Borsuków
Walka o pierwszą dziesiątkę
Oko na Bałtyk
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Kierunek Rumunia
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Cios w serce reżimu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Focus of Every Move
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Debiut skialpinizmu
Przeprawy na Odrze
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Koniec olimpijskich zmagań
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Cztery lata wojny w Ukrainie
Sprintem do bobsleja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO