moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa o obronie ojczyzny w Sejmie

Znacznie większe niż obecnie nakłady na polskie wojsko, wzrost liczebności armii nawet do 300 tysięcy i zwiększenie atrakcyjności służby. W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy o obronie ojczyzny. – Ustawa musi być przyjęta szybko ze względu na sytuację na Ukrainie – przekonywał podczas I czytania projektu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został przedstawiony w październiku 2021 roku przez Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W ubiegłym tygodniu dokument został przyjęty przez rząd i skierowany do parlamentu.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. – Chcemy pokoju, ale żeby był on faktem, nasi ewentualni przeciwnicy muszą być przeświadczeni, że atak na Polskę się nie opłaca. Liczna i bardzo dobrze uzbrojona armia ma mieć przede wszystkim funkcję odstraszającą – mówił wicepremier Kaczyński przedstawiając założenia proponowanej przez rząd ustawy. Podkreślał, że choć dokument był przygotowywany w oparciu o doświadczenia ostatnich kilku lat, które „pokazywały w sposób oczywisty, że Rosja jest w stanie użyć siły dla realizacji swoich interesów, czyli planów obudowy imperium”.– Nawiązując do rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyznał, że nikt nie sądził, że „pierwsze, tak drastyczne posunięcia w tej kwestii będą podjęte tak szybko”.

Między innymi z tego powodu, do projektu wprowadzono jeszcze poprawki. Ta najważniejsza dotyczy udziału wydatków na obronność na poziomie 3% PKB już w 2023 roku (pierwsza wersja projektu zakładała 2,3 proc. w 2023 armii). – Tylko ten, kto się broni, otrzyma pomoc, także tę od NATO. Oczywiście liczymy na tę pomoc, ale najpierw musimy liczyć na samych siebie – uzasadniał Jarosław Kaczyński.

Kolejna poprawka zakłada przyspieszenie vacatio legis – ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia, a akty wykonawcze – nie po 36, a po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślał podczas debaty w Sejmie, że trudne czasy wymagają zdecydowanych decyzji. Ocenił, że „lansowana przez niektóre zachodnie państwa polityka demilitaryzacji i przekonanie, że Europie nic nie grozi, pozwoliła uwierzyć Putinowi, że może zrobić wszystko. – Ustalony porządek międzynarodowy został zburzony i najprawdopodobniej powrót do realiów sprzed wojny nie będzie już możliwy. Państwa członkowskie NATO, a w szczególności te znajdujące się na wschodniej flance jak Polska, muszą mieć silne, liczne, nowoczesne, dobrze wyposażone i odpowiednio finansowane wojsko. Ta ustawa to zapewni – mówił szef MON. Wyliczał, że dzięki nowym przepisom nie tylko zwiększy się liczebność wojska i wydatki na siły zbrojne. – Odtworzymy system rezerw, zachęcimy żołnierzy do pozostania w służbie oraz wdrożymy koncepcję obrony powszechnej. To dobre przepisy na trudne czasy. Zmienią oblicze sił zbrojnych – zaznaczył.

W sejmowej debacie głos zabrali też przedstawiciele poszczególnych klubów i kół parlamentarnych. Większość z nich zgodziła się z częścią założeń ustawy, niektórzy zapowiedzieli zgłoszenie poprawek. – Ten projekt zawiera rozwiązania długofalowe i był przygotowany w zupełnie innym czasie, niż obecny czas wojny. Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że Koalicja Obywatelska jest za zwiększeniem finansowania obrony narodowej, za zwiększeniem liczebności Wojska Polskiego i popiera założenia ustawy o obronie ojczyzny – mówił Tomasz Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej, były minister obrony narodowej. Przyznał jednak, że nieco wątpliwości budzi zakładany w projekcie model finansowania wojska obok budżetu, z powstałego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Najzdrowszą sytuacją jest, gdy wydatki obronne są realizowane w ramach budżetu państwa pod kontrolą parlamentu, NIK i w jawności wobec obywateli. Proponujemy, aby sejmowa Komisja Obrony Narodowej zyskała prawo do opiniowania większych zakupów modernizacyjnych wojska. To rozwiązania, które dzieli odpowiedzialność za zakupy, które kosztują dziesiątki miliardów złotych – dodał.

Siemoniak przestawił też propozycję KO, dotyczącą wprowadzenia tzw. natychmiastowego pakietu wzmocnienia Wojska Polskiego w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy. – Ustawa, nawet z przyspieszonym terminem wejścia, nie rozwiąże problemów, które wojsko ma tu i teraz. Poprzemy odpowiednie przesunięcia budżetowe – deklarował Siemoniak. Dodał, że pakiet wzmocnienia powinien objąć także kwestie: ochrony ludności, obrony cywilnej czy edukacji obywateli z obszaru ochrony przed zagrożeniami.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek przyznał, że jako pozytywne rozwiązania, jego klub ocenia propozycje zwiększające atrakcyjność służby wojskowej, ale wątpliwości posłów budzi m.in. utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że na konsultacje powinno być więcej czasu bo inaczej „sprawa skończy się nieustającym cyklem nowelizacji skutkującym chaosem prawnym, którego wszyscy chcielibyśmy teraz uniknąć”. – Agresja wywołała wzrost zagrożenia dla naszej ojczyzny i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Ale czy ta nadzwyczajna sytuacja daje nam prawo do tak pospiesznego przyjęcia aktu prawnego o tak fundamentalnym znaczeniu dla obronności – mówił.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL- Koalicji Polskiej zapewnił, że część z przedstawionych rozwiązań, w tym te dotyczące zwiększenia budżetu na obronność, PSL może poprzeć natychmiast. – Oczywiście ta ustawa będzie wymagała dużych pieniędzy. Jednak jesteśmy gotowi do nowelizacji budżetu natychmiast – zapewnił lider PSL.

Krzysztof Bosak poseł Konfederacji wyraził zadowolenie, że pojawił się wreszcie projekt reformujący obronność w Polsce. – Popieramy uporządkowanie przepisów, popieramy wzrost liczebności armii, popieramy wzrost nakładów. Dopracowania wymaga masa niejasności i niekonsekwencji w tej ustawie - podsumował Bosak.

Poparcie dla projektu zapowiedzieli posłowie z kół: Polska 2025, Porozumienie Jarosława Gowina, Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Koło Poselskie Polskie Sprawy. Ich przedstawiciele zapowiedzieli jednak potrzebę korekty niektórych zapisów.

Projekt ustawy został skierowany do prac w komisji obrony narodowej

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został zaprezentowany w październiku ubiegłego roku. Dokument porządkuje przepisy prawne dotyczące obronności i sił zbrojnych – ma zastąpić 14 innych ustaw, w tym o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz powszechnym obowiązku obrony RP. Ustawa ma wprowadzić też wiele nowych rozwiązań mających unowocześnić Siły Zbrojne i zwiększyć atrakcyjność służby. Wśród nowości są m.in. wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, podział rezerw na aktywną i pasywną, bardziej elastyczna polityka kadrowa, wprowadzenie awansów liniowych oraz świadczeń motywacyjnych dla zawodowców, a także stypendiów dla studentów cywilnych zainteresowanych służbą w armii. Projekt zakłada też wprowadzenie nowych mechanizmów finansowania modernizacji wojska. Poza budżetem państwa źródłem finansowania wydatków obronnych ma być Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, a także przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.

Choć projekt ustawy nie mówi wprost o docelowej liczebności armii, to jak zapowiedzieli zarówno wicepremier Kaczyński, jak i szef MON, ma ona liczyć do 300 tysięcy, z czego 50 tysięcy będą stanowić żołnierze WOT.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, Sejm RP

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1646408760
Lepiej z mądrym zgubić... wybudujemy flotę na Bałtyk ....
C0-8E-8A-A5
~ja
1646339100
To co? Zakupimy jeszcze ze 100 archaicznych armatek 2x23 mm?
80-AB-16-01

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gunner, nie runner
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO