moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jeszcze ściślejsza współpraca Polski i Wielkiej Brytanii

Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju i bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, tuż po spotkaniu z Borisem Johnsonem, swoim brytyjskim odpowiednikiem. Szefowie rządów spotkali się, by omówić kwestie związane z bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO, odwiedzili także 1 Brygadę Pancerną, gdzie spotkali się z żołnierzami obu armii.


Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii przyjechał do Polski, aby spotkać się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa, przede wszystkim te związane z trudną sytuacją panującą na Ukrainie. – Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach i musimy dbać o nasze sojusze. Wielka Brytania dała wspaniały dowód solidarności z Ukrainą, Polską i całą wschodnią częścią NATO – mówił na konferencji prasowej Morawiecki. Podziękował także Johnsonowi za zaangażowanie na rzecz utrzymania bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. – Londyn dzieli od Kijowa ponad 2000 km, ale to, że staramy się dzisiaj razem działać na rzecz pokoju świadczy o tym, jak ważne są transatlantyckie więzy – powiedział.

Premier PR przypomniał także, że to Polska i Wielka Brytania jako jedne z pierwszych państw wskazywały, że działania Władymira Putina mogą prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. – Wielu polityków w Europie zostało wyrwanych z geopolitycznej drzemki. Nasz wspólny głos ma służyć temu, żeby doszło do otrzeźwienia i żeby wszyscy jednym głosem mówili, jak ważny jest pokój, bezpieczeństwo i wolność – zaznaczył. Podkreślił także, że każde państwo ma prawo do suwerenności i obrony swojego terytorium, a zarówno „Polska jak i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa”. – Celem politycznym Putina jest rozbicie NATO, więc musimy pokazywać, jak bardzo jesteśmy spójni – zaznaczył.

Natomiast Borys Johnson zaznaczył, że Polska odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w całym regionie. – Sto ostatnich lat pokazało nam, że jeśli Polsce grozi agresja, to tak naprawdę groźba dotyczy nas wszystkich. Kiedy Polska jest zagrożona, to Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc. Podobnie jak Polska jest gotowa pomóc nam – powiedział. Zaznaczył także, że należy dążyć do deeskalacji napiętej sytuacji na linii Rosja-Ukraina. — Uważamy, że każdy naród ma prawo wybrać kto nim rządzi i do jakiej organizacji międzynarodowej chce wstąpić — podkreślił.


Tuż po konferencji prasowej premierzy odwiedzili 1 Brygadę Pancerną, gdzie spotkali się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, którzy ramię w ramię służą na wschodniej flance NATO. Chodzi m.in. o brytyjskich wojskowych, którzy od 2017 wspólnie z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych, Chorwacji i Rumunii tworzą Batalionową Grupę Bojową NATO. Od grudnia 100 Brytyjczyków wspiera także działania Wojska Polskiego na rzecz uszczelnienia polsko-białoruskiej granicy. Ich zadaniem jest naprawa zapory tymczasowej, a także udrażnianie dróg.

Jednak wkrótce brytyjskich żołnierzy będzie w Polsce więcej. To efekt rozmów, jakie kilka dni temu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przeprowadził z Benem Wallace'm, swoim brytyjskim odpowiednikiem. W ich efekcie, Wielka Brytania postanowiła skierować nad Wisłę kolejnych 350 wojskowych. Jak poinformował szef MON, pierwsi z nich przylecieli dziś do Warszawy. To wojskowi z 45 Royal Marine Commando. – Żołnierze brytyjskich marines znacząco wzmacniają bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Obecność wojsk traktujemy jako wyraz solidarności. Razem jesteśmy silniejsi – zaznaczył. Dodał także, że docelowo w Polsce ma stacjonować 600 wojskowych z Wielkiej Brytanii.

MM

autor zdjęć: MON, Adam Guz / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Pierwsi na oceanie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Ta ziemia do Polski należy…”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO