moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jedyne takie laboratorium w Polsce

To wyjątkowy certyfikat, tak jak dziedzina, której dotyczy. Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 zostały pierwszą w Polsce instytucją naukowo-badawczą, która ma akredytowane przez MON laboratorium do testowania odporności wojskowego sprzętu na jądrowe impulsy elektromagnetyczne. W zegrzyńskich zakładach można badać nawet pojazdy o wadze 60 t!


Zewnętrzne stanowisko pomiarowe NEMP

Armie na całym świecie muszą być przygotowane zarówno do bezpośredniej konfrontacji z nieprzyjacielem, jak i na skutki użycia przez niego broni masowego rażenia ABC (atomowa, biologiczna i chemiczna). W wypadku broni atomowej chodzi nie tylko o groźne dla życia skażenie i promieniowanie, lecz także o wywołany przez eksplozję jądrową impuls elektromagnetyczny (tzw. NEMP – Nuclear Electromagnetic Pulse,), który może niszczyć wszelkiego typu podzespoły elektroniczne oraz elektryczne.

Aby mieć pewność, że sprzęt i uzbrojenie, którego wojsko używa, są odporne na NEMP, trzeba je sprawdzić w specjalistycznym laboratorium. Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. w Zegrzu poinformowały właśnie, że pod koniec 2021 roku ich laboratorium badawcze uzyskało od Ministerstwa Obrony Narodowej taką akredytację. W Polsce jest kilka instytucji naukowo-badawczych zajmujących się analizą wpływu impulsów elektromagnetycznych na sprzęt i urządzenia, jednak żadna z nich nie miała do tej pory akredytacji Ministerstwa Obrony Narodowej, potwierdzającej jakość ich testów.

Laboratorium z WZŁ nr 1 dysponuje dwoma stanowiskami badawczymi – wewnętrznym i zewnętrznym. W tym pierwszym można testować sprzęt i uzbrojenie wojskowe o wymiarach 0,45 × 0,45 × 1 m. Stanowisko jest mobilne, dzięki temu można je przewieźć do instytucji (lub firmy) zainteresowanej sprawdzeniem swoich produktów.

Drugie stanowisko badawcze – zewnętrzne – to specjalistyczny kontener umożliwiający przebadanie nawet dużego sprzętu – czołgów, pojazdów, systemów rakietowych – o wymiarach 3 m (szerokość) × 9 m (długość) × 4 m (wysokość) i wadze do 60 t. To stanowisko również jest mobilne, jedynym ograniczeniem jego pracy jest temperatura powietrza. Nie może ona być niższa niż 5°C.

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Produkują i serwisują sprzęt łączności dla sił zbrojnych oraz innych służb mundurowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WZŁ

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Odpalili K9 Thunder
Good Morning, Orka!
Co nowego w przepisach?
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Nowe Abramsy na horyzoncie
Czas podwodniaków
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Amerykański szogun
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Przeżyj to sam
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Góral z ORP „Gryf”
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Piątka z czwartego wozu
ORP „Garland” w konwoju śmierci
USA: chcemy Grenlandii
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Pucharowy medal na desce
Czekamy na F-35
Jak zbudować armię przyszłości
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
W cieniu dumy floty
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Koniec bezkarności floty cieni?
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Warto iść swoją drogą
Człowiek, który sprzedał ciszę
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyrygent w mundurze
Więcej mocy dla Orki
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Na tronie mistrza bez zmian
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Zygalski” na wodzie
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
O bezpieczeństwie u prezydenta
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
PKW „Noteć” – koniec misji
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Krok po kroku przez kwalifikacje
Partnerstwo Polski i Litwy
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Maj polskich żywych torped
Nowy europejski czołg
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO