moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowa politechnika świętuje

Przygotowanie studentów do objęcia kierowniczych stanowisk inżynieryjnych w Wojsku Polskim to jeden z priorytetów Wojskowej Akademii Technicznej, mówiono podczas święta WAT-u i Dnia Podchorążego. W tym roku uczelnia obchodzi 70. rocznicę powstania. Obecnie w Akademii kształci się ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. podchorążych.

– Nasza Akademia jest wizytówką polskich uczelni wojskowych, o niekwestionowanym autorytecie naukowym i wychowawczym – mówił płk prof. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie podczas uroczystości z okazji święta WAT-u i Dnia Podchorążego. Święta zbiegły się z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą powstania WAT-u.

Pułkownik Wachulak podkreślił podczas spotkania w siedzibie WAT-u, że priorytetem uczelni jest szkolenie i przygotowanie studentów do objęcia kierowniczych stanowisk technicznych i inżynieryjnych w Wojsku Polskim oraz prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie techniki wojskowej. – Stawiamy na innowacyjność, a oferta dydaktyczna Akademii jest cały czas udoskonalana, wprowadzamy m.in. nowe kierunki, takie jak: geodezja i kataster, budownictwo zrównoważone, inżynieria systemów bezzałogowych – wyliczał rektor.

Komendant WAT-u zaznaczył, że uczelnia niemal od początku istnienia ma znaczący wkład w rozwój techniki, technologii i nauki w Polsce i na świecie, a także w modernizację polskiego przemysłu obronnego. – W Wacie powstają zaawansowane technologie laserowe, satelitarne, nowatorskie opracowania z zakresu uzbrojenia, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej ogniw wodorowych, nowych rodzajów ciekłych kryształów, systemów bezzałogowych czy kryptologii – zaznaczył płk Wachulak. Podkreślił, że wysoki poziom badań potwierdzają m.in. dwie nagrody Defender dla Akademii otrzymane w tym roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Chodzi o bezpieczny system komunikacji multimedialnej oraz laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów.

Komendant WAT-u zwrócił się także do podchorążych w dniu ich święta. – Wierzę, że mundur, który nosicie jest i będzie dla was powodem do dumy i będzie wam uświadamiał, że wolność to najcenniejsza wartość narodu – powiedział. Płk Wachulak odniósł się też do obecnej sytuacji na granicy z Białorusią. – Wspieramy całym sercem żołnierzy i funkcjonariuszy stojących na straży naszej granicy i dziękujemy im za służbę – podkreślił.

O obronie naszej wschodniej granicy mówiła także Orsolya Kovács, ambasador Węgier w Polsce. – Władze węgierskie wyrażają solidarność z polskimi żołnierzami, którzy bronią nie tylko granic swojego kraju, ale całej Unii Europejskiej – stwierdziła. Pani ambasador wręczyła też dr. hab. inż. Kazimierzowi Worwie, prorektorowi ds. kształcenia WAT Medal za Obronność I stopnia, przyznany mu przez Tibora Benkő, ministra obrony Węgier.

Natomiast płk Wachulak wręczył odznaczenia, wyróżnienia i medale przyznane pracownikom WAT-u przez prezydenta, szefa MON-u oraz władze uczelni. Nagrodził też studentów za najlepsze prace naukowe. – Pamięć o nocy listopadowej 1830 roku jest kultywowana do dziś przez podchorążych i jest wyjątkowym świętem celebrowanym na wszystkich uczelniach wojskowych – napisał w liście do uczestników spotkania Przemysław Czarnek, minister edukacji. Podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego, symboliczną władzę na uczelni przejęli podchorążowie, a jej rektorem został pchor. sierż. Jakub Iwoła.

70 lat edukacji

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego została powołana ustawą z 22 marca 1951 roku. 1 października tego roku naukę rozpoczęło 631 podchorążych. Osiem lat później przeprowadzono najważniejszą reorganizację, tworząc typową dla politechniki strukturę wydziałową, która pozostała do dzisiaj. W latach 1996–2004 Akademię przekształcono w uczelnię wojskowo-cywilną.

Dziś na Wacie kształci się ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. podchorążych. Jesienią tego roku na I rok studiów przyjęto ok. 3 tys. studentów cywilnych i ponad 800 wojskowych. Cywile mogą wybierać studia inżynierskie, licencjackie i magisterskie na 25 kierunkach, m.in.: bezpieczeństwo narodowe, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, elektronika i telekomunikacja, informatyka, lotnictwo i kosmonautyka czy mechanika i budowa maszyn.

Kandydaci na żołnierzy zawodowych kształcą się na jednolitych studiach magisterskich zgodnie z zapotrzebowaniem i limitem ustalanym przez ministra obrony. Do wyboru mają ponad dziesięć kierunków, m.in.: mechatronika, informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, geodezja i kartografia czy budownictwo. Pięcioletnie studia wieńczy promocja na pierwszy stopień oficerski.

WAT wspiera także badania naukowe, prace wdrożeniowe i modernizacyjne w zakresie nauk technicznych, chemicznych, fizycznych, ekonomicznych i wojskowych. Pierwsze sukcesy pojawiły się już na początku lat pięćdziesiątych. Był to m.in. współudział przy tworzeniu pierwszego polskiego radaru Nysa A, opracowanie pierwszego krajowego komputera ELWAT 1 czy zbudowanie pierwszego w Polsce lasera do zastosowania w okulistyce. Wiele prac było związanych z potrzebami modernizacji sił zbrojnych m.in.: nowoczesnymi systemami radiolokacyjnymi czy optoelektronicznymi systemami wspomagania pola walki. Kadra uczelni liczy około 2,5 tys. osób, w tym 800 pracowników naukowych.

Święto Podchorążych

29 listopada 1830 roku podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie, pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, atakiem na Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego namiestnika Księcia Konstantego, rozpoczęli powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Walki objęły całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 29 listopada obchodzony jest jako Dzień Podchorążego i zarazem święto WAT-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Alicja Szulc

dodaj komentarz

komentarze


Zatrzymać drona
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Airbus A330 MRTT
Apetyt Smoka rośnie
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Priorytety na szczyt NATO
Mundur, medale i duma
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wojna pod lupą
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Sportowe jubileusze
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Ważne decyzje w Brukseli
US Army zaprasza do świętowania
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Okręt skrojony na Bałtyk
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Zbrodnicza farsa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Powrót Iksa
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sojusznicza medycyna pola walki
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Sprawdzian charakteru
Na straży odporności Polski
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zasadzka w leśnych ostępach
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Bez zmian w emeryturach
Twardy ma moc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SKON o budżecie MON-u
Śmierć w sercu Azji
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Niebo bez dominacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Mewa pisze historię
Ramię w ramię z Amerykanami
Równanie z „Iksem”
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Od dronów po lufy armatnie
Poznański gen wolności
Orka dobiła do brzegu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Szermierze i pięściarki na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO