moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz ranny na granicy

Blisko dwustuosobowa grupa migrantów próbowała w nocy siłowo wtargnąć do Polski. Tłum był wspierany przez białoruskie służby, które oślepiały laserami pograniczników i wojskowych. W czasie szturmu ranny został polski żołnierz. – Na miejscu udzielono mu pierwszej pomocy, a karetka zabrała go na SOR – informuje Dowództwo Operacyjne RSZ. Poszkodowany wrócił już do służby.

O siłowej próbie wtargnięcia migrantów na teren Polski poinformowała dziś rano Straż Graniczna. Por. Anna Michalska, rzeczniczka formacji, podczas konferencji prasowej przyznała, że do szturmu na polsko-białoruską granicę doszło w czwartek około godziny 22 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. Licząca blisko 200 osób grupa próbowała siłą pokonać zaporę graniczną. – Na teren Polski udało się wejść 170 osobom, które zaraz zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia Polski i doprowadzone do linii granicy – mówiła rzeczniczka SG. – W wyniku tych zdarzeń ucierpiał żołnierz Wojska Polskiego, który został zraniony kamieniem w głowę – dodała por. Michalska. Dodała, że pogotowie wezwano również do dwojga migrantów, którzy skarżyli się na zły stan zdrowia. Cudzoziemcy przebywają w szpitalu, ich życiu nic nie zagraża. Rzeczniczka SG przyznała, że po raz kolejny podczas szturmu migrantów wspierają służby białoruskie. Żołnierze i funkcjonariusze oślepiani są stroboskopowym światłem lub laserami.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dowództwo Operacyjne RSZ lepiej czuje się także poszkodowany wczoraj wojskowy. – Na miejscu zdarzenia żołnierzowi została udzielona pierwsza pomoc, po czym karetka zabrała go na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Po opatrzeniu i wykonaniu wszelkich czynności w szpitalu, żołnierz wrócił do miejsca pełnienia obowiązków – podaje ppłk Adriana Wołyńska, rzeczniczka prasowa DO RSZ.

Rzeczniczka SG odniosła się także do wydarzeń z Wędrzyna w województwie lubuskim, gdzie na terenie wojskowego ośrodka szkolenia poligonowego przebywają migranci. Jest tam około 600 mężczyzn, większość to obywatele Iraku. Wczoraj w godzinach wieczornych wybuchł tam bunt. – Funkcjonariusze SG przy wsparciu innych służb udaremnili próbę samowolnego, siłowego oddalenia się z ośrodka w Wędrzynie grupy cudzoziemców. Doszło do wybuchu agresji, niszczenia mienia i forsowania ogrodzenia ośrodka – mówiła por. Michalska. W budynku, w którym przebywają migranci, zostały m.in. wybite szyby. Po negocjacjach niepokoje ustały. Mężczyźni mają przebywać w ośrodku do czasu przyznania ochrony międzynarodowej lub nakazu przymusowej deportacji.

Do incydentu doszło także wczoraj w nocy w okolicy Michałowa na Podlasiu. – Na widok patrolu żołnierzy jeden z samochodów ruszył z piskiem opon. Po zatrzymaniu osoba kierująca pojazdem nie chciała poddać się kontroli i okazać dokumentów. Na miejsce została wezwana straż graniczna i policja – mówiła na konferencji por. Michalska. Okazało się, że kierującym pojazdem był dziennikarz. – Musicie dostosowywać się do naszych poleceń ze względów bezpieczeństwa. Nie możecie utrudniać nam naszych czynności – zwróciła się z prośbą do dziennikarzy rzeczniczka Straży Granicznej.

Sprawę skomentował także rzecznik wojsk obrony terytorialnej, bo to żołnierze tej formacji patrolowali teren w okolicy Michałowa. – Zatrzymanie było wynikiem podejrzanego zachowywania się kierowcy, który po zauważeniu pojazdu wojskowego ruszył dynamicznie i zaczął uciekać w kierunku lasu – wyjaśnia płk Marek Pietrzak. – Gdy żołnierze podchodzili do samochodu, kierowca próbował w nich wjechać. Ostatecznie pojazd został unieruchomiony. Na miejsce wezwano patrol Straży Granicznej – dodaje rzecznik WOT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Równanie z „Iksem”
Zbrodnicza farsa
USA znów uderzyły w Iran
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Przełomowe porozumienie
Szermierze i pięściarki na podium
PIRX-1 na orbicie
Zatrzymać drona
Śmierć w sercu Azji
Dronowy kierunek przyszłości
Priorytety na szczyt NATO
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Orka dobiła do brzegu
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Zmiana na szczytach US Army w Europie
US Army zaprasza do świętowania
Polski wkład w operację „Overlord”
Przełomowe zdolności artylerzystów
Niebo bez dominacji
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
NATO zwiększy produkcję broni
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Barakudy z Polski
Anglicy znów uciekną z obozu
Wsparcie ma znaczenie
Prezydent RP o szczycie NATO
Westerplatte zmieni się nie do poznania
NATO liczy wydatki przed szczytem
Promocja oficerska na WAT
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Iks” nasz powszedni
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Poznański gen wolności
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Twarzą w twarz
Królowa wspinaczki kończy karierę
Szerszeń z Sochaczewa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Bez zmian w emeryturach
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Tropem tajemnic z przeszłości
Podróż w ciemność
Domek Pilota w LAW otwarty
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
SKON o budżecie MON-u
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Ważne decyzje w Brukseli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Apetyt Smoka rośnie
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Airbus A330 MRTT
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusznicza medycyna pola walki
Od dronów po lufy armatnie
Nadchodzą zmiany
Miliardy na obronność
Na straży odporności Polski
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO