moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwa operacja „Silne wsparcie”

Razem z pogranicznikami prowadzą patrole wzdłuż rzeki Bug i zwiad z powietrza za pomocą dronów. Każdego dnia spotykają się z mieszkańcami terenów przy granicy z Białorusią, a także z sołtysami i urzędnikami gmin. Tych ostatnich szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Operacja „Silne wsparcie” trwa od dwóch tygodni.

Obecność żołnierzy na terenach przygranicznych związana jest ze stabilizacją sytuacji i uspokojeniem nastrojów mieszkańców na terenach objętych stanem wyjątkowym. Chodzi o części województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie imigranci z białoruskich terenów próbują nielegalnie przekroczyć granice Polski. Stan wyjątkowy został wprowadzony przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 września na 30 dni. – Działamy w ramach operacji „Silne wsparcie” już dwa tygodnie – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. – W terenie w dzień i w nocy są mobilne zespoły zadaniowe delegowane przez 1 Podlaską BOT i 2 Lubelską BOT. Obecnie żołnierze koncentrują swoje działania w 183 miejscowościach położonych na terenie tych dwóch województw – dodaje oficer.

Co należy do ich obowiązków? Terytorialsi spotykają się z lokalnymi władzami, burmistrzami, sołtysami i nauczycielami, ale przede wszystkim z mieszkańcami terenów objętych stanem wyjątkowym. Zbierają informacje o zapotrzebowaniu na wsparcie i oferują pomoc. – Na przykład osobom starszym i schorowanym możemy dowieźć leki albo przewieźć je do lekarza. Odpowiadamy także na różne potrzeby władz lokalnych – mówi kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik 1 BOT. Podlascy terytorialsi pożyczyli samorządowcom np. maszt oświetleniowy, który stanął w gminie Lipsk.

REKLAMA

We współpracy ze Strażą Graniczną żołnierze WOT-u prowadzą na Podlasiu rozpoznanie z powietrza za pomocą bezzałogowców, a w województwie lubelskim udostępniają pogranicznikom łódź wraz z obsługą do patrolowania nabrzeży rzeki Bug. – Wzmocnienie szczelności granicy nie jest naszym głównym zadaniem, to oczywiście domena funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy wojsk operacyjnych, konkretnie 16 DZ, która działa bezpośrednio na granicy. Nasi żołnierze są w trzykilometrowym pasie objętym stanem wyjątkowym. Nasze zespoły oceny wsparcia spotykają się z samorządowcami, sołtysami oraz bezpośrednio mieszkańcami strefy. Sondujemy potrzeby lokalnych społeczności, aby udzielić adekwatnego wsparcia – mówi płk Pietrzak.

To nie wszystko. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się także szkolenia urzędników z zakresu cyberbezpieczeństwa. W wybranych urzędach gmin prowadzą je eksperci z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT-u. – To nasza kolejna odpowiedź na ataki o podłożu hybrydowym. Szczególnie narażone są na nie systemy informatyczne na najniższym, powiatowym i gminnym szczeblu. Organizujemy więc kilkugodzinne bezpłatne szkolenia i warsztaty – mówi rzecznik WOT-u.

Na Podlasiu odbyły się już trzy tego typu kursy, a na Lubelszczyźnie dwa. Kolejne zostały zaplanowane w najbliższych dniach. – Specjaliści z cyberzespołu z DWOT-u mówią o potencjalnych zagrożeniach, np. dotyczących kradzieży tożsamości, tzw. phishingu, czyli wyłudzeniu danych. W kursach uczestniczą pracownicy różnych referatów oraz informatycy – mówi kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 BOT.

WOT uruchomił także linię wsparcia dla osób z rejonów przygranicznych. Pod numer 800-100-115 można dzwonić całą dobę. Można zgłosić się tam po pomoc psychologiczną lub z innymi potrzebami, a także dowiedzieć się czegoś o aktywności wojsk w danym terenie.

W ubiegłym tygodniu terytorialsi rozpoczęli także dystrybucję specjalnego wydania „Polski Zbrojnej”. W jednodniówce znajdują się informacje o tym, czym jest stan wyjątkowy, na czym polegają zagrożenia hybrydowe, można także znaleźć dane kontaktowe do terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka po raz piąty
 
Zbrodnia bez kary
Zespół NATO na bojowo
Emerytura wypłacana w … karmie
Ogień na alpejskich szczytach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
Course on Diplomacy
Ciemne strony Facebooka
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będą podwyżki dla żołnierzy
W jedynym słusznym kierunku
Kobiety a pokój
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
AZOR – podwodny specjalista
Wybierz się na wojskowe studia
Dron dla hydrografów
Raki dla podhalańczyków
Żołnierze bez testów z WF-u
Saper robi przejście
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Afganistan. Czas wracać do domu
Będzie ustawa o obronie
Wilk na poligonie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Napięta sytuacja na granicy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Time for Miecznik
Święto sportowców w mundurach
Szczury Torbuku
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sportowiec roku
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polityka nie znosi próżni
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Duch Invictus jest, czas na formę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
103 lata Sztabu Generalnego
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Kraby dla podhalańczyków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze poszkodowani na granicy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
BohaterONy 2021 wręczone!
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO