moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biznes z USA

Nawet 500 mln zł rocznie mogą wynosić nakłady na rozbudowę infrastruktury na potrzeby stacjonujących w Polsce wojsk USA. Aby móc się ubiegać o te kontrakty, polskie firmy muszą jednak wcześniej certyfikować się w amerykańskim systemie zamówień publicznych. Jak to zrobić, wyjaśniali podczas MSPO w Kielcach organizatorzy seminarium poświęconego polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

W sierpniu ubiegłego roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i Mike Pompeo, ówczesny sekretarz stanu USA, podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement – EDCA). Przewiduje ona znaczące zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju, w tym funkcjonowanie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu US Army. To struktura odpowiedzialna za dowodzenie wszystkimi jednostkami amerykańskiej armii operującymi na wschodniej flance NATO.

Polska zobowiązała się, że przygotuje infrastrukturę niezbędną do przerzutu i stacjonowania w naszym kraju kontyngentu liczącego nawet 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Opracowana została lista kompleksów wojskowych – poligonów, lotnisk i baz – które mają zostać rozbudowane lub zmodernizowane na potrzeby wojsk sojuszniczych. Na tej liście są m.in. baza lotnicza w Łasku, poligon w Drawsku Pomorskim czy lotnisko we Wrocławiu.

Co istotne, przeznaczona dla Amerykanów infrastruktura ma być budowana i nadzorowana inwestycyjnie przez USA, a płatnikiem ma być Polska. Umowa przewiduje, że zlecenia na wykonanie prac budowlano-remontowych oraz dostawę towarów i usług mają trafiać przede wszystkim do polskich kontrahentów. Jak je zdobyć, wyjaśniali podczas seminarium zorganizowanego na kieleckim MSPO przedstawiciele amerykańskiej kancelarii prawnej Miller Canfield, specjalizującej się w inwestycjach obronnych, oraz spółki Poland-U.S. Operation, pomagającej polskim i amerykańskim firmom w zakresie zamówień obronnych. – Polscy wykonawcy będą mogli brać udział w przetargach, na przykład na świadczenie usług czy wykonanie robót budowlanych i inżynieryjnych związanych z rozbudową zaplecza logistycznego i infrastrukturalnego dla armii amerykańskiej – mówił Jacek Choromański z warszawskiego oddziału kancelarii Miller Canfield. Jak zaznaczył, na razie zainteresowanie polskich firm amerykańskimi zamówieniami obronnymi nie jest jednak duże.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niewielkiej liczby podmiotów, które uzyskały już status certyfikowanego dostawcy amerykańskiej armii. A to warunek obowiązkowy, by móc ubiegać się o kontrakty związane z realizacją umowy EDCA. – Obecnie w amerykańskim systemie zamówień publicznych zarejestrowanych jest około 300 polskich firm. Dla porównania, ukraińskich podmiotów jest trzy razy więcej – mówi Choromański.

Aby trafić do kontrolowanego przez amerykański rząd rejestru System of Award Management – SAM, polska spółka musi wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej programu, zawierający m.in. dane podatkowe oraz dane identyfikacyjne (w tym numery już zdobytych poświadczeń handlowych w USA). Informacje te są później weryfikowane m.in. przez Departament Obrony USA.

Ronald Farkas z firmy Poland – U.S. Operations przekonywał, że warto walczyć o zlecenia przy inwestycjach objętych umową EDCA, gdyż polscy wykonawcy mogą w ich ramach liczyć m.in. na zwolnienie z podatku dochodowego. Według wstępnych szacunków roczna wartość inwestycji w ramach EDCA wynosić będzie około 500 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Spc. Emily Dittmar/ 278th Armored Cavalry Regiment, Tennessee Army National Guard

dodaj komentarz

komentarze

~orzel
1631185140
Jedna wielka KPINA
59-46-CC-9B

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Podróż po AWACS-ie
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
WAM wraca po latach
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO