moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mapa dla poległych

Masz informacje o żołnierzu, który zginął we wrześniu 1939 roku lub o cmentarzu wojennym z tamtego okresu? Prześlij je do biura projektu polegli1939.pl. Aplikacja prezentuje na interaktywnej mapie dane o żołnierzach poległych podczas kampanii wrześniowej. Projekt cały czas jest rozbudowywany m.in. dzięki pomocy internautów.

– Inspiracją dla opracowania platformy polegli1939.pl były poszukiwania informacji o miejscu pochówku pradziadka żony, który zginął podczas walk nad Bzurą we wrześniu 1939 roku – mówi autor projektu dr Mateusz Zawadzki z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk i specjalista w zakresie systemów informacji przestrzennej.

Badacz postanowił stworzyć portal gromadzący i udostępniający w jednym miejscu w formie przestrzennej dane o polskich żołnierzach poległych podczas II wojny światowej. – Takie informacje można znaleźć w internecie najczęściej w formie spisów, baz danych oraz zestawień, są one jednak bardzo rozproszone, brakuje też ulokowania danych na mapie – tłumaczy historyk.

REKLAMA

Projekt ruszył jesienią zeszłego roku. Opracowanie objęło w pierwszej kolejności żołnierzy poległych w kampanii 1939 roku. Podstawą dla pierwszej wersji bazy była wydana w 1993 roku „Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej”. W przygotowaniu danych pomagali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT UMCS.

Na razie wprowadzono dane blisko 30 tys. poległych. Umieszczono je na interaktywnej mapie pokazującej miejsce, w którym żołnierz zginął. Platforma umożliwia wyszukiwanie poległych według: nazwiska, przynależności wojskowej, stopnia, miejsca zgonu i pochówku, daty urodzenia lub zgonu.

Dane dostępne w systemie bazują na opracowaniach naukowych oraz informacjach dostarczanych przez jej użytkowników. Dr Zawadzki podkreśla, że portal to projekt społecznościowy, a dane żołnierzy może zgłaszać każdy. – Jeśli masz informacje o cmentarzu lub mogile, gdzie leżą polegli z września 1939 lub o żołnierzu, który wówczas zginął, prześlij je do nas mailowo lub wprowadź przez aplikację – apeluje historyk. Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu: polegli1939.pl.

Ważne, aby taką informację udokumentować przesyłając np. zdjęcia nagrobka, informacje o ekshumacji czy wypis z książki zgonów ze szpitala polowego. – Dzięki zaangażowaniu naukowców, pasjonatów oraz potomków żołnierzy powstaje możliwie pełna bazy danych o osobach poległych podczas działań zbrojnych, często nie figurujących powszechnie w opracowaniach i źródłach – zaznacza dr Zawadzki.

Autor projektu podkreśla też, jak ważna jest nieustanna weryfikacja danych, tym bardziej że w „Księdze pochowanych…” jest wiele nieścisłości. Poprawki cały czas zgłaszają historycy i inni użytkownicy bazy. Pierwszą poważną korektę przesłano z Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. – W naszej bazie znajdowało się wówczas 27 żołnierzy poległych w okolicach Helu i, jak się okazało, w przypadku wszystkich osób występowały mniejsze lub większe błędy – opowiada badacz.

Projekt cały czas się rozrasta, portal jest rozbudowywany i modyfikowany, aby stawał się bardziej funkcjonalny. Niedługo zostaną oddane na mapie kolejne funkcjonalności m.in.: lokalizacje cmentarzy, miejsc bitew, garnizonów wojskowych czy Dowództw Okręgów Korpusu. Wprowadzane są też informacje o żołnierzach walczących na Zachodzie do 1941 roku, a w planie jest rozbudowa bazy o poległych z 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.

– Uważam, że warto upamiętnić żołnierzy, często bezimiennych szeregowych, którzy walczyli w obronie ojczyzny i ten portal jest hołdem dla nich – zaznacza dr Zawadzki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: polegli1939.pl

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Rezerwa będzie ćwiczyć. Kto dostanie wezwanie?
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Polski duch w Londynie
Dodatek za ochronę granicy
Abramsy w porcie
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Ukraina otrzyma Patrioty?
Ryzykowna gra ajatollahów
NATO pozostaje w gotowości
F-15 przyleciały do Łasku
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Brak prądu? Pomoże WOT
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
W Sejmie o Patriotach
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Zostań szeregowym zawodowym!
Włoskie Air Policing w Polsce
Tony na pokładzie
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Siedemnastka gotowa na Liban
Jakie obowiązki mamy wobec sojuszników?
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Abrams: początek historii
Upadek mitu mocarstwa
Śladem profesjonalistów
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Kolejne Abramsy dla Polski
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Narada byłych szefów BBN-u
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Nowy wymiar sił powietrznych
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Polsko-koreańska debata
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Artyleria na Marsie
Kolejne Rosomaki WEM
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Koreański sprzęt już w Polsce
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO