moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mapa dla poległych

Masz informacje o żołnierzu, który zginął we wrześniu 1939 roku lub o cmentarzu wojennym z tamtego okresu? Prześlij je do biura projektu polegli1939.pl. Aplikacja prezentuje na interaktywnej mapie dane o żołnierzach poległych podczas kampanii wrześniowej. Projekt cały czas jest rozbudowywany m.in. dzięki pomocy internautów.

– Inspiracją dla opracowania platformy polegli1939.pl były poszukiwania informacji o miejscu pochówku pradziadka żony, który zginął podczas walk nad Bzurą we wrześniu 1939 roku – mówi autor projektu dr Mateusz Zawadzki z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk i specjalista w zakresie systemów informacji przestrzennej.

Badacz postanowił stworzyć portal gromadzący i udostępniający w jednym miejscu w formie przestrzennej dane o polskich żołnierzach poległych podczas II wojny światowej. – Takie informacje można znaleźć w internecie najczęściej w formie spisów, baz danych oraz zestawień, są one jednak bardzo rozproszone, brakuje też ulokowania danych na mapie – tłumaczy historyk.

Projekt ruszył jesienią zeszłego roku. Opracowanie objęło w pierwszej kolejności żołnierzy poległych w kampanii 1939 roku. Podstawą dla pierwszej wersji bazy była wydana w 1993 roku „Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej”. W przygotowaniu danych pomagali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT UMCS.

Na razie wprowadzono dane blisko 30 tys. poległych. Umieszczono je na interaktywnej mapie pokazującej miejsce, w którym żołnierz zginął. Platforma umożliwia wyszukiwanie poległych według: nazwiska, przynależności wojskowej, stopnia, miejsca zgonu i pochówku, daty urodzenia lub zgonu.

Dane dostępne w systemie bazują na opracowaniach naukowych oraz informacjach dostarczanych przez jej użytkowników. Dr Zawadzki podkreśla, że portal to projekt społecznościowy, a dane żołnierzy może zgłaszać każdy. – Jeśli masz informacje o cmentarzu lub mogile, gdzie leżą polegli z września 1939 lub o żołnierzu, który wówczas zginął, prześlij je do nas mailowo lub wprowadź przez aplikację – apeluje historyk. Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu: polegli1939.pl.

Ważne, aby taką informację udokumentować przesyłając np. zdjęcia nagrobka, informacje o ekshumacji czy wypis z książki zgonów ze szpitala polowego. – Dzięki zaangażowaniu naukowców, pasjonatów oraz potomków żołnierzy powstaje możliwie pełna bazy danych o osobach poległych podczas działań zbrojnych, często nie figurujących powszechnie w opracowaniach i źródłach – zaznacza dr Zawadzki.

Autor projektu podkreśla też, jak ważna jest nieustanna weryfikacja danych, tym bardziej że w „Księdze pochowanych…” jest wiele nieścisłości. Poprawki cały czas zgłaszają historycy i inni użytkownicy bazy. Pierwszą poważną korektę przesłano z Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. – W naszej bazie znajdowało się wówczas 27 żołnierzy poległych w okolicach Helu i, jak się okazało, w przypadku wszystkich osób występowały mniejsze lub większe błędy – opowiada badacz.

Projekt cały czas się rozrasta, portal jest rozbudowywany i modyfikowany, aby stawał się bardziej funkcjonalny. Niedługo zostaną oddane na mapie kolejne funkcjonalności m.in.: lokalizacje cmentarzy, miejsc bitew, garnizonów wojskowych czy Dowództw Okręgów Korpusu. Wprowadzane są też informacje o żołnierzach walczących na Zachodzie do 1941 roku, a w planie jest rozbudowa bazy o poległych z 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.

– Uważam, że warto upamiętnić żołnierzy, często bezimiennych szeregowych, którzy walczyli w obronie ojczyzny i ten portal jest hołdem dla nich – zaznacza dr Zawadzki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: polegli1939.pl

dodaj komentarz

komentarze


The Power of Buzdygany Awards
 
16 Dywizja świętuje
Czerwona powódź
Polska rozdarta przez okupantów
Śladem profesjonalistów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Moc Buzdygana
Spełnia marzenia
Brązowa czwórka podwójna
Strategiczne partnerstwo z Londynem
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Szwedzi na „Czernickim”
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Abramsy jadą na ukraiński front
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Lecimy F-35
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Nie płynie z nurtem
Tak rodziła się konspiracja
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Nie uznaje półśrodków
Stawia na dobrą komunikację
Wychodzi poza schematy
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Wyższe diety za służbę na granicy
Przyszłość pod znakiem dronów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Szef MON-u o planach obrony kraju
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Raki dla podhalańczyków
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Wirtualna walka na morzu
Polsko-koreańskie rozmowy
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Konsekwentnie dąży do celu
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Przysięga w Kolnie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Długi marsz na wschód
Wojsko pomoże Słoweńcom
"Jesienny ogień” z ministrem
Odliczanie do przysięgi
Dwa medale w Budapeszcie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Plan misji „Air Defender”
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Wojskowe kontrakty w USA
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO