moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jastrzębie nad islandzkim niebem

Choć dyżur bojowy polskich pilotów F-16 rozpocznie się 6 września, w czwartek do Keflavíku wylecieli pierwsi żołnierze PKW Islandia. To logistycy, których zadaniem jest przygotowanie bazy dla Polaków. W pierwszej zmianie kontyngentu wezmą udział cztery samoloty F-16 oraz 140 żołnierzy i pracowników wojska. Ich misja będzie trwała od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

„Icelandic Air Policing” to misja NATO prowadzona od maja 2008 roku w ramach ASIC IPPN (Air Surveillance and Interception Capability to Meet Iceland’s Peacetime Preparedness Needs (Sojusznicza Misja Wsparcia Islandzkich Zdolności Czasu Pokoju w Zakresie Dozoru Przestrzeni Powietrznej oraz Przechwytywania Celów Powietrznych w Republice Islandii). Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku po raz pierwszy misję nad Islandią będą wykonywać polscy piloci z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Zadaniem pilotów F-16 będzie nadzorowanie oraz, gdy zajdzie taka potrzeba, obrona przestrzeni powietrznej Republiki Islandii.

 

– Dyżury w ramach misji ASIC IPPN są pełnione rotacyjnie przez około cztery tygodnie i składają się z czterech do ośmiu samolotów. Statki powietrzne stacjonują w bazie lotniczej Islandzkiej Straży Przybrzeżnej na lotnisku w Keflavíku - mówi kmdr ppor. Anna Maciejowska-Krześniak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer dodaje, że działania te są oparte na koncepcji Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO (NATINAMDS). – Wynikają one ze zobowiązań sojuszniczych i z faktu, że Islandia nie ma możliwości do samodzielnej realizacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej nad własnym terytorium – tłumaczy zastępca rzecznika prasowego DORSZ.

W polskiej zmianie „Icelandic Air Policing” wezmą udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz 140 żołnierzy i pracowników wojsk, którymi dowodzi ppłk Michał Krasa. Jest to 42. rotacja w ramach sił NATO wydzielonych do pełnienia misji w przestrzeni powietrznej Islandii. – Polskie myśliwce patrolujące niebo nad Islandią będą w gotowości do startu przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – podkreśla komandor podporucznik Maciejowska-Krześniak.

Dyżur bojowy polskich pilotów F-16 będzie prowadzony od 6 do 27 września. Ze względu na okres potrzebny do przygotowania zaplecza misji pierwsza zmiana PKW Islandia rozpoczyna się 5 sierpnia i potrwa do 10 października 2021 roku.

Ochrona nieba Islandii nie jest jedyną misją nadzoru powietrznego realizowaną przez polskie Siły Powietrzne. Od grudnia 2005 roku polscy piloci wielokrotnie dyżurowali w ramach „Baltic Air Policing”. W odróżnieniu od stałych patroli prowadzonych w przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich myśliwce NATO realizują zadania na Islandii jedynie kilka razy w roku i bez utrzymania ciągłości pobytu kontyngentów. „Icelandic Air Policing” wykonywali już m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie.

Michał Zieliński

autor zdjęć: kpt. M. Kolad, st. chor. sztab. L. Jóźwik

dodaj komentarz

komentarze


Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
 
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja PKW „Olimp” doceniona
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Pierwsza misja Gripenów
Gdy sekundy decydują o życiu
Historyczna umowa z Francją
Mamy pierwszych pilotów F-35
Pegaz nad Europą
DriX – towarzysz okrętu
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Nowa siła uderzeniowa
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Polskie Pioruny dla Belgii
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Piorun – polska wizytówka
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ogień z nabrzeża
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wiedza na trudne czasy
Na pomoc po katastrofie
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Gdy zgasną światła
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Sport kształtuje mentalność
Henry Szymanski na tropie prawdy
Bohater odtrącony
Podniebny Pegaz
Na początek: musztra i obsługa broni
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Ukwiał z Gdańska
Pracowity dyżur Typhoonów
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Ustawa bliżej żołnierzy
Wspólna wola obrony
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Obierki z błotem
Nowy prezes PGZ-etu
Koniec wojny, którego nie znamy
Gra o kapitulację
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Walka pod napięciem
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Składy wysokiego ryzyka
Na początek: musztra i obsługa broni
Więcej na mieszkanie za granicą
Jak daleko do końca wojny?
Czołgi końca wojny
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Nasi czołgiści najlepsi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO