moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BWP lubi pływać

Do Orzysza przyjechały załogi bojowych wozów piechoty z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Tym razem ich celem nie jest jednak szkolenie taktyczne czy sojusznicze, lecz… jezioro Kępno. Dywizja chce przygotować się do forsowania przeszkód wodnych. Jako jedni z pierwszych wyzwaniu musieli sprostać żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej.

Jezioro Kępno – tę nazwę od kilku dni przez wszystkie przypadki odmieniają żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej. A wszystko za sprawą szkolenia, które trwa w Orzyszu. Zgodnie z założeniem wszystkie załogi bojowych wozów piechoty ze związku taktycznego mają sforsować zbiornik wodny. – Forsowanie to natarcie, czyli pokonanie przeszkody wodnej, której broni przeciwnik. Żołnierze muszą wiedzieć, jak to technicznie wykonać – mówi płk Piotr Fajkowski, szef szkolenia 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Dotychczas prowadziliśmy tego typu działania w Ośrodku Szkolenia Przepraw Wodnych Ruda, jednak panują w nim zupełnie inne warunki. Dno jest wybetonowane, a głębokość to zaledwie pięć metrów. Kępno to naturalna przeszkoda, której maksymalna głębokość wynosi 19 metrów – zaznacza oficer.

Jako pierwsi do zadania zostali wyznaczeni żołnierze z batalionu zmechanizowanego 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Każda jednostka realizuje działania w określonym terenie. Nasz rejon to Mazury, gdzie jest dużo jezior, w związku z tym musimy być przegotowani do tego, by je pokonywać – mówi płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9 Brygady.

Zanim żołnierze przystąpią do forsowania, muszą opanować podstawy. – Dlatego zajęcia z ratownictwa czy łączności odbyły się wcześniej, jeszcze w naszym garnizonie. Teraz ćwiczymy działania na wypadek unieruchomienia któregoś z pojazdów oraz w sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja załogi – dodaje ppłk Zbigniew Graca, dowódca batalionu.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Jednak, aby BWP-y mogły pływać, trzeba je odpowiednio przygotować. Chodzi przede wszystkim o uszczelnienie niektórych części pojazdu. – Używamy do tego celu specjalnego smaru, którym pokrywamy podwozie czy drzwi. Konieczne jest także rozwinięcie na przodzie wozu specjalnego falochornu, który powstrzymuje napór wody – wyjaśnia plut. Marcin Lisiński, dowódca załogi BWP.

Żeby działanie wojsk było skuteczne, musi być przede wszystkim bezpieczne. Dbają o to podczas szkolenia żołnierze z 2 Pułku Saperów oraz 15 Batalionu Saperów 15 Brygady Zmechanizowanej. – Cały czas w gotowości są grupy ratunkowo-ewakuacyjne wyposażone w inżynieryjne transportery pływające oraz łodzie desantowe z silnikami zaburtowymi. Dodatkowo na brzegach zostały ulokowane gąsienicowe ciągniki ewakuacyjne na wypadek, gdyby któryś pojazd, na przykład z powodu awarii czy zniszczenia podczas działań wojennych, utknął w wodzie – mówi ppłk Sławomir Łakomiec, szef wojsk inżynieryjnych 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Oczywiście w pierwszej kolejności ewakuujemy ludzi, a potem sprzęt – zaznacza.

A jak żołnierze radzą sobie z tymi zadaniami? – Dla nas to taki chrzest bojowy, bo większość osób przeprawiała się przez przeszkodę wodną po raz pierwszy. Była to więc okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia – mówi plut. Lisiński. – Kiedy wjeżdża się wozem do wody, on na moment traci stabilizację, a gąsienice inaczej stukają o pancerz niż w przypadku działań na lądzie. Wiadomo, nie jest to pływanie łódką, ale dajemy radę – dodaje szer. Paweł Niewiadomski, kierowca BWP.

Tuż po pancerniakach z Braniewa podobne szkolenie rozpoczęli żołnierze z 20 Brygady Zmechanizowanej, a w poniedziałek przystąpią do niego zawiszacy z 15 Brygady Zmechanizowanej. Wkrótce podobny test przejdą także czołgiści, ale ich pojazdy będą pokonywały przeszkodę wodną po dnie lub po mostach zbudowanych przez żołnierzy wojsk inżynieryjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zmiany w dodatkach stażowych
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO