moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania

Planujesz studia na wojskowej akademii? Weź udział w wirtualnych dniach otwartych i przekonaj się, czy to propozycja dla ciebie. W tym tygodniu będzie można odwiedzić Wojskową Akademię Techniczną oraz Akademię Sztuki Wojennej, a w kolejnym – Akademię Wojsk Lądowych. Chętni na zdobycie zawodu wojskowych lekarzy mogą skorzystać też z e-spotkań na stronie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z powodu trwającej epidemii COVID-19 dni otwarte w wojskowych akademiach nie będą mogły się odbyć w sposób tradycyjny. Uczelnie, nie chcąc jednak pozbawiać młodych ludzi szansy na bliższe poznanie oferty edukacyjnej, będą wirtualnie zachęcać kandydatów do rozpoczęcia studiów. Zainteresowani studiami wojskowymi, nie wychodząc z domu, będą mogli uzyskać najważniejsze informacje, dotyczące m.in. zasad rekrutacji, egzaminów wstępnych, a dzięki filmowym prezentacjom poznać wybraną akademię.

 

REKLAMA

Nauki ściśle to priorytet WAT-u

Już w czwartek 22 kwietnia na wirtualne spotkanie zaprasza Wojskowa Akademia Techniczna. – Na taki dzień co roku czekają tysiące osób. Nie możemy go jednak zorganizować stacjonarnie, stąd pomysł na spotkanie online, podczas którego przybliżymy kandydatom ofertę kształcenia na studiach cywilnych i wojskowych – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u. I przypomina, że rekrutacja na studia cywilne trwa do 16 lipca 2021 roku, a na wojskowe – do końca maja. Na wojskowe indeksy WAT-u może liczyć 837 kandydatów na żołnierzy. Najwięcej z nich, 222 osoby, będzie studiować elektronikę i telekomunikację, 107 zostanie przyjętych na informatykę 116 na kryptologię i cyberbezpieczeństwo.

Co czeka tych, którzy planują udział w dniu otwartym? Podczas wydarzenia każdy z ośmiu wydziałów akademickich: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania; Cybernetyki; Elektroniki; Inżynierii Lądowej i Geodezji; Inżynierii Mechanicznej; Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa; Nowych Technologii i Chemii oraz Instytut Optoelektroniki, przedstawi swoją ofertę kształcenia na studiach wojskowych i cywilnych. Niektóre wydziały pokażą też filmy prezentujące laboratoria i sale dydaktyczne, a studenci opowiedzą o tym, jak wygląda nauka na konkretnym kierunku.

Uczestnicy wydarzenia będą też mogli obejrzeć film dotyczący wymogów tegorocznych testów sprawnościowych na studia wojskowe. – To ten element rekrutacji, który kandydatów zazwyczaj interesuje najbardziej. Dlatego chcemy szczegółowo pokazać, jak będą wyglądały poszczególne konkurencje i jak poprawnie należy wykonać ćwiczenia – mówi Ewa Jankiewicz.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem kanału YouTube WAT od godziny 12.00. Na czacie będzie można zadawać pytania, na które odpowiedzą przedstawiciele Sekcji ds. Rekrutacji, samorządów studenckich poszczególnych wydziałów oraz działów: spraw studenckich i kadr wojskowych. Wszystkie pytania po spotkaniu zostaną opracowane, a potem udostępnione pod filmem na YT.

Ewa Jankiewicz przyznaje, że formuła spotkania w świecie wirtualnym z pewnością będzie atrakcyjna dla młodych ludzi. – Już jakiś czas temu bezpośredni kontakt zastąpiliśmy spotkaniami online. W ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy np. cykl webinariów w formie live’ów i cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem – przyznaje rzeczniczka WAT-u.
Program Dnia Otwartego WAT-u dostępny jest na stronie WAT-u: www.wojsko-polskie.pl/wat

ASzWoj – specjaliści od obronności

Trzy dni później, w sobotę, na wirtualną wizytę zaprasza stołeczna Akademia Sztuki Wojennej. – Zbliżają się matury, a przed młodymi ludźmi czas wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i podjęcia decyzji o wyborze uczelni. Rekrutacja online na studia cywilne startuje u nas już w maju, dlatego wychodząc naprzeciw kandydatom, organizujemy wirtualny dzień otwarty – mówi płk Mariusz Młynarczyk, rzecznik prasowy ASzWoj. Przedsięwzięcie będzie na platformie MS Teams (link) od godziny 10.00.

Rzecznik przypomina, że ASzWoj to uczelnia wojskowa z ponad 100-letnimi tradycjami. Jednak poza kursami i studiami adresowanymi do żołnierzy prowadzi też studia licencjackie, magisterskie, jednolite magisterskie, doktoranckie i podyplomowe. Tegorocznym maturzystom Akademia oferuje 11 kierunków studiów, a wśród nich: administrację, bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomację, dowodzenie, obronność, prawo, lotnictwo, bezpieczeństwo informacyjne i cyberbezpieczeństwo.

– O każdym z tych kierunków szczegółowo opowiedzą przedstawiciele wydziałów oraz ambasadorowie kierunków (https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/ambasadorzy-kierunkow-studiow/). Ci ostatni służą zresztą wsparciem na co dzień i osoby zainteresowane mogą do nich w każdej chwili napisać, by uzyskać niezbędne informacje o wybranym przez siebie kierunku studiów – mówi dr Joanna Zagdańska, kierownik Wydziału Spraw Studenckich, Doktoranckich i Promocji.

Podczas wirtualnego spotkania zainteresowani poznają szczegóły rejestracji online, zasady rekrutacji oraz warunki otrzymania stypendiów czy zakwaterowania w akademiku. Studenci z kolei opowiedzą o zaletach studiowania w ASzWoj, możliwościach stażu lub praktyk w ramach programu ERASMUS+ czy przeszkolenia wojskowego „Legii Akademickiej”. Przez cały czas będzie można zadawać pytania na czacie. To jednak nie wszystko, co czeka wirtualnie odwiedzających uczelnię. Na nagraniu filmowym Akademia pokaże swój kampus, m.in. budynki wydziałowe, akademiki, bibliotekę oraz kompleks sportowy z basenem, siłownią, halami i kortem tenisowym. Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, dzień otwarty ma się stać także okazją do pokazania kandydatom, że studia w ASzWoj to nie tylko nauka, seminaria naukowe, egzaminy i zaliczenia.

– Kandydaci dowiedzą się o możliwościach udziału w np. kursach językowych, na inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego, komunikacji społecznej czy realizowania swoich pasji w jednym z kilkunastu kół i organizacji studenckich – mówi dr Zagdańska. To m.in.: Koło Naukowe Sił i Służb Specjalnych, Lotnicze Koło Naukowe, Organizacja Studencko-Doktorancka Akademii Sztuki Wojennej „Patriota”, Koło Naukowe Komunikacji Strategicznej ASzWoj STRATCOM, Jednostka Strzelecka 1313 czy Klub Debat Oksfordzkich. Prężnie działa także Akademicki Związek Sportowy, a w nim sekcje, np.: szermierki, piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, koszykówki, pływania, karate czy dżudo.

Osoby zainteresowane studiami w tej stołecznej Akademii poza udziałem w dniu otwartym mogą też mogą skorzystać z „Informatora dla kandydatów na studia na rok akademicki 2021/2022” (https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/kandydat/), a także przygotowanego z inicjatywy samorządu studenckiego „Przewodnika ASzWojownika” dla studentów I roku. Można go obejrzeć tu: https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/przewodnik-aszwojownika/.

Zostań dowódcą lub wojskowym lekarzem

28 kwietnia wirtualnie otwiera się na przyszłych studentów Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W tym roku uczelnia przyjmie na studia wojskowe 350 kandydatów. Będą oni studiować na czterech kierunkach. To dowodzenie, logistyka, inżynieria bezpieczeństwa oraz jako nowość - informatyka o profilu praktycznym.

Dzień otwarty odbędzie się na platformie MS Teams. Podobnie jak na innych uczelniach, także tu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać wszelkie informacje o ofercie edukacyjnej, procesie rekrutacyjnym, w tym warunkach egzaminów wstępnych. Studenci Akademii podpowiedzą kandydatom jak przygotować się do testów z WF-u czy rozmowy kwalifikacyjnej, opowiedzą też jak wyglądają szkolenie podstawowe dla nowo przyjętych i kolejne lata nauki w Akademii oraz na czym polega działalność w ramach kół naukowych i sekcji. – Spotkania będą przeplatane relacjami wideo. W jednym z filmów pokażemy np. sprzęt wykorzystywany co dzień do szkoleń podchorążych, w tym symulatory i trenażery – mówi Wojciech Juskowiak, specjalista ds. promocji AWL-u.

Nie zabraknie oczywiście informacji o studiach wojskowych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. To tam, po przejściu szkolenia podstawowego w AWL-u, kształcą się przyszli lekarze w mundurach. Na pytania osób planujących studia na UM będzie odpowiadał przedstawiciel łódzkiej uczelni. Ci, którzy chcą zdobyć szersze informacje w tym zakresie, mogą też zajrzeć na stronę Uniwersytetu. Wirtualne dni otwarte rozpoczęły się tam 15 marca i potrwają do końca kwietnia. Oprócz uzyskania informacji o samych studiach uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach, webinariach, w tym także tych dotyczących studiów wojskowych. Wydarzenie można śledzić pod linkiem Witamy – Drzwi Otwarte 2021 (lodz.pl)

Lotnicza Akademia Wojskowa ze względu na inne terminy rekrutacji wirtualne dni otwarte zorganizowała w marcu. Można je obejrzeć na kanale You Tube: część I Lotnictwo i Kosmonautyka; część II Bezpieczeństwo lotnicze i nawigacja  oraz spotkanie z przedstawicielami Akademii o rekrutacji i studiach w LAW.

Obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa prowadzi projekt Wyląduj w LAW, w ramach którego odbywają się spotkania online ze szkołami średnimi. Podchorążowie dęblińskiej uczelni prezentują m.in. ofertę edukacyjną i etapy procesu rekrutacji. Do projektu może się zgłosić każda szkoła. Wystarczy napisać do koordynatorów przedsięwzięcia na adres promocja@law.mil.pl lub zadzwonić pod numer 261 517 163.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Lotnicza Akademia Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Abrams – czołg niepokonany w walce
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Raki dla 12 Brygady
Żołnierze bez testów z WF-u
NATO Andersa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Poligon na miarę XXI wieku
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Afghanistan: Going Back Home
Kontyngent do zmiany
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Umowa na Mieczniki podpisana
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Cel: namierzyć okręt podwodny
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polak najlepszym podoficerem NATO
Abramsy dla 1 Brygady
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Javelin gwarantuje skuteczność
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pół roku pod egidą ONZ
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kurs na dyplomację
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO już w poniedziałek
GROM, czyli gotowi ratować życie
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Medalowy dzień Polaków!
Rozkaz: nie brać jeńców
Course on Diplomacy
Rusza PKW Islandia
Powstanie było czymś niezwykłym
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Military Doctor 2021
Świętuj razem z żołnierzami!
Co ze sprawdzianem z WF?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
NATO ćwiczy w Gruzji
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Lider po amerykańsku
Nowe książeczki wojskowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO