moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Do końca walczył z tyranią
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Słowa jak pociski
Włosi na straży polskiego nieba
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Litwini kupią zestawy Grom
Topaz dla Bułgarii
Pół wieku w zespole
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Polska wśród światowych liderów
Polska potrzebna od zaraz
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Amunicja dla artylerzystów
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Maszerowali, lecz nie ginęli
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Piekielny ogień dla polskiej armii
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Anakonda na Bałtyku
B9 stawia na solidarność
Najsprawniejsi wieloboiści
Wojsko poza schematem
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Finlandia w NATO
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
WOT i „Anakonda”
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Przysięga dobrowolsów
Razem gotowi na wszystko
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Więcej miejsc na studiach w LAW
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
„Nasze granice w Monte Cassino”
Nowy wymiar wojska
Gotowi na dyżur w SON
Nowy regulamin dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO