moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
#SzczepimySię

Wojsko Polskie od miesięcy pomaga w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze wspierają medyków, pomagają seniorom, angażują się w prace przy budowie szpitali tymczasowych, a ci, którzy COVID-19 mają już za sobą – oddają osocze. Jednak, aby dalej pomagać, muszą być zdrowi. Dlatego resort obrony zachęca: Zaszczepmy się przeciw COVID-19!

– Wiele miesięcy badań nad koronawirusem pozwoliło dobrze poznać przeciwnika i znaleźć jego słabe strony. Wysiłki naukowców, a następnie badania i testy pozwoliły wreszcie na ogłoszenie dobrej nowiny: jest szczepionka! Dostaliśmy skuteczne narzędzie do pokonania wroga – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w nagraniu zamieszczonym w sieci. Zaznaczył także, że masowe szczepienia zapewnią odporność populacyjną i pozwolą na przerwanie łańcucha zakażeń. – Byłoby nierozsądnie zrezygnować z szansy na powrót do zdrowia i normalności. Zachęcam wszystkich do tego, aby jak najliczniej skorzystali z tej szansy i dali przykład odpowiedzialności. Zaszczepmy się przeciw COVID-19! – zaapelował do żołnierzy.


Film: MON

Do szczepień zachęca także wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także dowódcy, którzy chorobę mają już za sobą. – Wdrożenie masowych szczepień spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności całego państwa – poinformował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 czekaliśmy od początku epidemii. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców z całego świata będziemy mogli z niej skorzystać, a co za tym idzie uchronić siebie i innych przed zakażeniem – zaznaczył gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze będą mogli otrzymać szczepionkę podczas pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień, zaraz po personelu medycznym. Jak poinformował MON, szczepienia nie będą obowiązkowe, jednak tylko żołnierze, którzy poddadzą się procedurze będą mogli zostać skierowani na kursy specjalistyczne, podoficerskie czy oficerskie. Brak szczepienia uniemożliwi także udział w misjach wojskowych poza granicami kraju. W ten sposób MON chce ograniczyć do minimum ryzyko transmisji wirusa i powstawanie tzw. ognisk zakażeń.

Pierwsze partie szczepionek dotarły już do wojskowych szpitali i są przeznaczone dla personelu medycznego. Proces szczepień rozpoczął się w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej, nabór chętnych prowadzi także Wojskowy Instytut Medyczny. Jednym z pierwszych zaszczepionych żołnierzy jest podporucznik z wojsk obrony terytorialnej, na co dzień pielęgniarka.

Oczywiście pojawienie się szczepionki nie spowodowało, że żołnierze zeszli z frontu walk z pandemią. Tylko wczoraj w te działania było zaangażowanych prawie 5,5 tys. żołnierzy zarówno z jednostek operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Jakim zadaniom musieli sprostać? 305 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobrało 8687 próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa, co stanowi 25 proc. wszystkich wymazów pobranych tego dnia w Polsce.

Żołnierze wspierali także personel 29 centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych i 621 szpitali. W 342 takich placówkach zajmowali się między innymi wprowadzaniem danych do systemu umożliwiającego monitorowanie liczby wolnych łóżek dla pacjentów. Pomagali także przy budowie 12 szpitali tymczasowych na terenie całego kraju. Wspólnie z policjantami skontrolowali ponad dwadzieścia tysięcy miejsc, w których przebywają osoby w kwarantannie bądź izolacji, zrealizowali także transport na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych.

Wojsko nie zapomniało także o tych, którzy ich pomocy potrzebują najbardziej. W ramach „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” żołnierze pomagali w 19 domach pomocy społecznej, zaangażowali się w działania prowadzone przez 18 organizacji pozarządowych, a bezpośredniego wsparcia udzielili 548 kombatantom.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, DGW, kpt. Błażej Łukaszewski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Porozumienie Sikorski-Stalin
 
Wszystkie Pilice w wojsku
Ekspresowa pomoc
Sokół czuwa w Tatrach
Out of the Shadow
Saperzy na wschodzie Polski
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polsko-koreańskie rozmowy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PGZ rośnie w siłę
PKW Orlik gotowy na misję
Realia, a nie teoria
Kolejne Kraby dla wojska
Abramsy jadą na ukraiński front
PKW Orlik już w Estonii
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Futsal na zakończenie rywalizacji
Kolejne zakupy dla wojska
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Orka po koreańsku
Zimowy test dobrowolsów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
32 krążki pływaków-żołnierzy
Laserowa rewolucja
Certyfikacja Eurokorpusu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Zielony talizman Polaków
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Unijna pomoc dla Ukrainy
Debiutancka misja Hugina
Szef MON-u o planach obrony kraju
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Prosto do szturmu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwolnić zakładników
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Loty M-346 wstrzymane
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Operacja NATO przy granicy z Rosją
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Terytorials na etacie
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Polski dzień strzelania w Rumunii
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Podchorążowie świętują
Po pierwsze rehabilitacja
Co może Hugin
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Misja: obronić Finlandię
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
AW101 już w Darłowie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wiara bez wiedzy
Fiński debiut w Sojuszu
Spoczęli w ojczyźnie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO