moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W 2021 roku więcej miejsc na studiach wojskowych

W przyszłym roku studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1475 kandydatów na oficerów. Do wyboru będą mieli piętnaście kierunków na czterech wojskowych uczelniach. Kandydaci po raz drugi będą mogli aplikować np. na logistykę ekonomiczną w Wojskowej Akademii Technicznej. W Akademii Wojsk Lądowych, poza znanymi kierunkami jak: dowodzenie, nawigacja czy mechatronika, nowością będzie informatyka.

Limit miejsc na studiach wojskowych jest corocznie określany przez resort obrony narodowej. Liczba kandydatów na oficerów, którzy będą mogli rozpocząć kształcenie wynika bowiem z potrzeb kadrowych armii, a konkretniej z konieczności uzupełnienia stanowisk podporuczników w momencie, gdy po pięciu latach ukończą oni edukację w wojskowej akademii.

Zgodnie z przygotowanym w resorcie obrony narodowej projektem rozporządzenia w roku akademickim 2021/22 studia mundurowe będzie mogło rozpocząć w sumie 1475 osób. Do wyboru będą oni mieli piętnaście kierunków na czterech uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Większe limity w trzech uczelniach

Tradycyjnie najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Studia w tej uczelni będzie mogło rozpocząć 837 osób (w tym roku 800). W ofercie edukacyjnej jest 11 kierunków. Najwięcej, bo 222 osób będzie studiować elektronikę i telekomunikację, a tyle samo kandydatów co w tym roku zostanie przyjętych na informatykę (107) oraz kryptologię i cyberbezpieczeństwo (116).


Kurs technik alpinistycznych i ratownictwa górskiego w Akademii Wojsk Lądowych. Fot. AWL

Więcej miejsc będzie na kierunku lotnictwo i kosmonautyka (było 44, będzie 70) i mechatronika (104 / 110), a mniej na mechanice i budowie maszyn (83 / 45) i logistyce (45 / 40). W ofercie po raz drugi pojawi się za to uruchomiony w tym roku kierunek – logistyka ekonomiczna. Tu przyjętych zostanie 12 osób. Do wyboru będą też: budownictwo (50), geodezja i kartografia (40) oraz chemia (25).

Akademia Marynarki Wojennej przyjmie 135 kandydatów na podchorążych (ostatnio 130). Do wyboru, podobnie jak w przypadku ostatniego naboru, będzie pięć kierunków. To: informatyka (22 miejsca), mechanika i budowa maszyn (11), mechatronika (16), nawigacja (44) i systemy informacyjne w bezpieczeństwie (42).

Podchorążowie z piątego roku Lotniczej Akademii Wojskowej szkolili się na samolotach M-346 Bielik. Fot. Urszula Krzemińska / 4 SLSz

Więcej miejsc dla kandydatów na oficerów przygotowała też Lotnicza Akademia Wojskowa. Tu indeksy otrzymają w sumie 153 osoby (tegoroczny limit wynosił 116). 80 kandydatów rozpocznie studia na kierunku lotnictwa i kosmonautyki, 43 na nawigacji, a 30 na logistyce.

Więcej miejsc dla informatyków

Nieco mniej kandydatów niż w tym roku będzie mogło podjąć studia w Akademii Wojsk Lądowych. Tegoroczny limit miejsc w tej uczelni MON określił na 365, w przyszłym ma on wynieść 350.

Kandydaci będą mieli do wyboru trzy dotychczas funkcjonujące kierunki. To dowodzenie (253 miejsca), logistyka (30) oraz inżynieria bezpieczeństwa (47). Jako nowość pojawi się kierunek informatyka o profilu praktycznym, na którego prowadzenie uczelnia otrzymała pozwolenie MNISW w maju tego roku. Powstanie kierunku było podyktowane tworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększonym zapotrzebowaniem wojska na oficerów – specjalistów w dziedzinie informatyki i tym samym koniecznością ich kształcenia. Na ten kierunek zostanie przyjętych w sumie 20 kandydatów. Będą to 7-semestralne studia I stopnia, po których ukończeniu podchorąży uzyska tytuł inżyniera.


Podchorążowie WAT na szkoleniu specjalistycznym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, lipiec 2019 r. Fot. kpt. Krzysztof Baran

– By zostać oficerem, konieczne jest jednak posiadanie tytułu magistra. Dlatego nasi absolwenci – inżynierowie będą od semestru letniego w roku akademickim 2024/2025 kontynuować edukację na 3-semestralnych studiach II stopnia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej – mówi por. Roksana Trawka, rzecznika prasowa AWL. Dodaje, że taką współpracę umożliwia podpisana 1 lipca umowa między uczelniami. – Porozumienie z WAT-em ma na celu zapewnienie ciągłości kształcenia kandydatów na oficerów i zabezpieczenie interesów podchorążych. Niemniej jednak, jako Akademia, będziemy dążyć do uzyskania uprawnień do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku informatyka, tak aby nasi studenci mogli ukończyć studia w AWL – mówi por. Trawka.

Osoby zainteresowane studiami wojskowymi będą musiały złożyć wniosek do rektora komendanta danej uczelni. Kandydaci do LAW będą mieli jak dotąd czas na rejestrację do 31 marca, a osoby zainteresowane studiami w trzech pozostałych uczelniach – do 31 maja.

Szczegółowe zasady przyszłorocznej rekrutacji zostaną określone w uchwałach senatów akademii wojskowych. Nie jest wykluczone, że nabór w akademiach w: Warszawie, Gdyni i Wrocławiu będzie się odbywać według nowych zasad – tzw. odwróconej procedury naboru. W praktyce kandydaci najpierw zdawaliby egzaminy wstępne, a dopiero po ich zaliczeniu i wstępnym zakwalifikowaniu na listę, byliby kierowani na badania, mające zdecydować o ich zdolności do służby zawodowej. W przypadku kandydatów do LAW, zasady rekrutacji miałyby pozostać bez zmian. Tam bowiem niezbędnym elementem naboru jest przejście szkolenia tzw. preselekcyjnego, które poprzedzone jest m.in. specjalistycznymi badaniami w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej oraz wojskowej pracowni psychologicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT, AWL, Urszula Krzemińska / 4 SLSz, kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Świętuj razem z żołnierzami!
 
Afghanistan: Going Back Home
Umowa na Mieczniki podpisana
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Abramsy dla 1 Brygady
Pół roku pod egidą ONZ
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
GROM, czyli gotowi ratować życie
Żołnierze bez testów z WF-u
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Rozkaz: nie brać jeńców
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kurs na dyplomację
Polak najlepszym podoficerem NATO
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Javelin gwarantuje skuteczność
Powstanie było czymś niezwykłym
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Cel: namierzyć okręt podwodny
NATO Andersa
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Military Doctor 2021
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Raki dla 12 Brygady
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Żeglarki na kursie po medal
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Medalowy dzień Polaków!
Kontyngent do zmiany
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Poligon na miarę XXI wieku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Afganistan. Czas wracać do domu
Wilki znów na Mazurach
NATO ćwiczy w Gruzji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg niepokonany w walce
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe książeczki wojskowe
Psy (w) WOT
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
Co ze sprawdzianem z WF?
Lider po amerykańsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO