moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Defender Europe 20” wraca na poligon

Koronawirus pokrzyżował działania wojska związane z organizacją manewrów „Defender Europe 20”, ale nie zniweczył jego planów. Już w czerwcu odbędą się wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy. – Mimo pandemii nasze wojska są w pełni interoperacyjne i zdolne do prowadzenia wspólnych operacji – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

„Defender Europe 20” miało być największym ćwiczeniem organizowanym przez US Army Europe na Starym Kontynencie. W manewrach miało być zaangażowanych 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw, z czego 20 tysięcy wojskowych (i ich sprzęt) miało zostać przerzuconych do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Te plany pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa, mimo że część wojsk i sprzętu dotarła już do Europy, Amerykanie zdecydowali się wstrzymać manewry. Dziś dowództwo US Army Europe poinformowało o nowym, zmodyfikowanym planie działania żołnierzy sojuszniczych armii.

Chodzi między innymi o jedno z ćwiczeń, które w ramach „Defendera” miało się odbyć w Polsce w maju. Jak czytamy w amerykańskim komunikacie, ten plan jest aktualny, zmienił się tylko termin wykonania zadania. „Allied Spirit’20”, bo taki kryptonim nosi, odbędzie się między 5 a 19 czerwca w Drawsku Pomorskim, czyli największym polskim poligonie. Wówczas do działania zostanie zaangażowanych sześć tysięcy żołnierzy, w tym cztery tysiące Amerykanów, a także około dwóch tysięcy żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 12 Brygady Zmechanizowanej. Sojusznicy zrealizują między innymi zaplanowane już wcześniej działania. Jedno z najważniejszych to forsowanie przeszkody wodnej przez pododdziały pancerne i powietrznodesantowe.

Jak zapewnia dowództwo US Army, a także polski resort obrony, decyzja o wznowieniu manewrów została poprzedzona wnikliwą analizą dotyczącą sytuacji związaną z pandemią COVID-19. Podczas ćwiczenia mają zostać wdrożone specjalne środki ostrożności, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. – „Defender Europe 20” jest potwierdzeniem doskonałych relacji polsko-amerykańskich. Pokazuje też, że pomimo pandemii nasze wojska są w pełni interoperacyjne oraz przygotowane do prowadzenia wspólnych operacji – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. – Takie ćwiczenia jak „Defender Europe 20” potwierdzają, że sojusznicy i partnerzy z NATO są razem silniejsi, a także potwierdzają żelazne zaangażowanie USA w budowę sojuszu – zakomunikowało US Army Europe.

Przygotowania do ćwiczenia „Allied Spirit 20” rozpoczęły się już w lutym, kiedy pierwsi amerykańscy żołnierze dotarli do Polski. Wówczas do działania zostali zaangażowani przede wszystkim logistycy, którzy przygotowywali zaplecze dla mających stacjonować w Drawsku sojuszników. Stworzono, między innymi miejsca przechowywania sprzętu i parkingi dla pojazdów, rozstawiono także namioty mieszkalne. Żołnierze przeprowadzili też kilka niewielkich ćwiczeń zgrywających, które miały ich przygotować do działania z sojusznikami. Wówczas ramię w ramię z wojskowymi z US Army operowali między innymi żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Mimo licznych ograniczeń, jakie spowodowała pandemia COVID-19, dowództwo US Army informuje, że główny cel ćwiczenia został zrealizowany. Bowiem celem manewrów miało być sprawdzenie gotowości strategicznej US Army do przerzutu i ulokowania na Starym Kontynencie dużej liczby żołnierzy i ich sprzętu. Część z nich zdążyła dotrzeć do Europy przed wybuchem pandemii. – W sumie do Europy przybyło ponad sześć tysięcy żołnierzy i trzy tysiące jednostek sprzętu, a ponad 9 tysięcy pojazdów zostało przeniesionych ze znajdujących się w Europie magazynów US Army na poligony w Niemczech. Także mimo korekty ćwiczenia wynikającej z COVID-19, wiele strategicznych celów gotowości zostało osiągniętych – zapewnia amerykańskie dowództwo.

Jednak nie oznacza to, że wojsko zwolni tempo. Cały czas w przygotowaniu jest plan kolejnych działań. Prawdopodobnie w rejonie Morza Bałtyckiego, Czarnego i na Bałkanach odbędą się operacje powietrzne. – Szczegóły dotyczące tych ćwiczeń są wciąż w fazie rozwoju i mogą ulec zmianie – informuje US Army.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sgt. James Lefty Larimer / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ostatnia droga Pileckiego
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO