moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: Afganistan

W czerwcu misję w Afganistanie rozpocznie 350 żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W Chełmie, gdzie stacjonuje 1 Batalion Zmechanizowany i Dywizjon Artylerii Samobieżnej 1 Brygady, odbyło się dziś uroczyste pożegnanie wyjeżdżających na misję. Oprócz pancerniaków w Afganistanie będą służyć artylerzyści, logistycy i specjalsi.

Polscy żołnierze służą w Afganistanie w ramach operacji „Resolute Support”, która ma charakter doradczo-szkoleniowy. W tym miesiącu na misję wyjedzie X zmiana polskiego kontyngentu, a w czerwcu żołnierze rozpoczną służbę. – Naszym głównym zadaniem jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa. Będziemy także doradzać przedstawicielom instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej Afganistanu oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – mówi płk Robert Matysek, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i dowódca X zmiany PKW Afganistan. Pułkownik dodaje, że w polscy żołnierze będą odpowiedzialni także za bezpieczeństwo doradców na misji. Ich funkcję w Afganistanie będą pełnić oficerowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia i Żandarmerii Wojskowej. – O to, aby mogli spokojnie wykonywać swoje zadania zadbają cztery plutony ochrony – dodaje. Dowódcą jednego z nich jest ppor. Paweł Kłyś. – Mamy za sobą wyczerpujący okres przygotowań. Niedawno odbyła się certyfikacja, podczas której musieliśmy udowodnić, że jesteśmy gotowi do zadań, jakie na nas czekają – mówi oficer. Podczas ćwiczenia o kryptonimie „Kabul” dużo uwagi poświęcono działaniom związanym z zagrożeniami terrorystycznymi, z którymi żołnierze mogą się zetknąć w trakcie służby na misji. Sprawdzono także procedury związane z transportem i ochroną doradców. – Szczególną uwagę przykładaliśmy do sprawdzenia terenu. Chodziło o to, czy w okolicy nie znajdują się na przykład improwizowane ładunki wybuchowe i czy załoga może bezpiecznie opuścić pojazd – mówi.

Podczas certyfikacji żołnierze organizowali posterunki, patrole, kontrolowali przejeżdżające w okolicy pojazdy, czy nie przewożą niebezpiecznych materiałów. Musieli też udowodnić, że wiedzą, co robić w przypadku ataku bronią chemiczną, ostrzału moździerzowego, a także jak zareagować podczas kolizji drogowej czy kradzieży sprzętu wojskowego. W scenariuszu ćwiczeń było również zabezpieczenie przyjazdu VIP-a do bazy i obezwładnienie napastnika.

Swoją gotowość do działania poza granicami kraju musieli udowodnić także medycy. Do Afganistanu wyjedzie dwóch lekarzy, pielęgniarka i ratownik medyczny z 4 Wojskowego Szpitala z Polikliniką z Wrocławia. To oni przez najbliższe pół roku będą dbać o zdrowie żołnierzy. – Podczas ćwiczeń „Kabul” musieliśmy przede wszystkim wykazać się znajomością procedur dotyczących Medevac, czyli transportowania rannych śmigłowcem do szpitali – mówi szer. Paula Maksymiuk, ratownik medyczny. – Ale nie zabrakło też zadań związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym. Najwięcej dotyczyło tamowania krwotoków – dodaje.

Szer. Maksymiuk na misję wyjedzie po raz pierwszy. Jednak, jak podkreśla dowódca kontyngentu, większość żołnierzy ma już misyjne doświadczenie, m.in. z Afganistanu, Iraku, Kosowa czy Bośni i Hercegowiny.

W czasie ćwiczeń procedury operacyjne sprawdzało także dowództwo i sztab kontyngentu. – Jednym z naszych zadań było zabezpieczenie wizyty dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, który przyleciał do Afganistanu. Musieliśmy go bezpiecznie przetransportować do bazy, a także przedstawić mu sytuację, która panuje na misji – mówi płk Matysek. – Ćwiczyliśmy też wiele procedur związanych z ewakuacją rannych do kraju, przesyłaniem meldunków zarówno do Polski, jak i naszych koalicjantów – podkreśla.


Film: Tomasz Borsuk

Z przygotowania żołnierzy do wyjazdu zadowolony jest gen. bryg. Jan Wojno, dowódca 1 Brygady Pancernej. – Jestem z was bardzo dumny i życzę wam powodzenia na misji – zwrócił się do zebranych. – Stawiam wam jednak jedno zadanie: wszyscy macie cało i bezpiecznie wrócić do swoich domów!

X zmianę PKW Afganistan tworzy 350 żołnierzy z 1 Brygady Pancernej, 11 Pułku Artylerii, 10 Brygady Logistycznej oraz wojsk specjalnych. Żołnierze w Afganistanie zastąpią wojskowych z 20 Brygady Zmechanizowanej, którzy pod Hindukuszem stacjonowali przez ostatnie pół roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Radosław Osiński

dodaj komentarz

komentarze


Konsekwentnie dąży do celu
 
Spełnia marzenia
Przysięga w Kolnie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Długi marsz na wschód
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wirtualna walka na morzu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Nie płynie z nurtem
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Dwa medale w Budapeszcie
Szwedzi na „Czernickim”
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Brązowa czwórka podwójna
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Lecimy F-35
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wychodzi poza schematy
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Z pułku w brygadę
Wojskowe kontrakty w USA
Stawia na dobrą komunikację
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polsko-koreańskie rozmowy
Odliczanie do przysięgi
Nie uznaje półśrodków
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Wyższe diety za służbę na granicy
Plan misji „Air Defender”
Śladem profesjonalistów
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Moc Buzdygana
Polska rozdarta przez okupantów
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Tak rodziła się konspiracja
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Trening na awaryjnym lotnisku
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Przyszłość pod znakiem dronów
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
16 Dywizja świętuje
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Abramsy jadą na ukraiński front
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Raki dla podhalańczyków
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
WOT świętuje sześciolecie
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
RBN o rezultatach szczytu NATO
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
The Power of Buzdygany Awards

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO