moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łatwiej o powrót do służby

Niegroźne choroby kręgosłupa, osłabienie słuchu czy krzywa przegroda nosa nie będą już dyskwalifikować byłych żołnierzy zawodowych, którzy chcą wrócić do wojska. MON złagodziło kryteria zdrowotne decydujące o zdolności do służby. Resort chce umożliwić powrót wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom, którzy mieliby wzmocnić m.in. szeregi obrony terytorialnej.

Były żołnierz zawodowy, który chce wrócić do wojska, musi stanąć przed komisją lekarską. Ta – w myśl obowiązujących przepisów – ocenia go według takich samych kryteriów, jak np. 20-letnich kandydatów do służby. Bywa, że z racji wieku u byłych żołnierzy lekarze stwierdzają choroby o niewielkim stopniu nasilenia, które jednak dyskwalifikują ich jako kandydatów do służby zawodowej. Nawet ci, którzy mają dobrą kondycję, ale np. lekkie skrzywienie kręgosłupa, nie są w stanie sprostać wysokim wymaganiom. W efekcie niewielu z byłych żołnierzy zawodowych ma szansę ponownie wstąpić do armii.

MON postanowiło więc zmienić przepisy. Powodem są m.in. zwiększone potrzeby kadrowe sił zbrojnych, związane z tworzeniem wojsk obrony terytorialnej. „Około 10% stanu osobowego nowej struktury mają stanowić zawodowcy. Złagodzenie kryteriów zdrowotnych dla byłych żołnierzy zawodowych ma zapewnić wstęp do WOT ludziom o dużym doświadczeniu zawodowym w specjalnościach pożądanych przez siły zbrojne” – napisali w uzasadnieniu autorzy nowelizacji rozporządzenia.

Łagodniejsze kryteria

Nowe przepisy dotyczące orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej zaczną obowiązywać 10 lutego. – W rozporządzeniu zmieniono wykaz chorób lub ułomności branych pod uwagę przy orzekaniu o zdolności do zawodowej służby w przypadku byłych żołnierzy zawodowych – żołnierzy rezerwy. Zgodnie z zapisami nie będą oni jak dotąd oceniani według najwyższych norm dla pierwszej grupy, w której są między innymi osoby po raz pierwszy ubiegające się o przyjęcie do zawodowej służby – mówi płk Jacek Pryk, zastępca przewodniczącego Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Po zmianie przepisów byli wojskowi będą kwalifikowani według kryteriów dla tzw. drugiej grupy, należą do niej m.in. służący żołnierze zawodowi, którzy np. po wypadku czy dłuższej chorobie muszą stanąć przed komisją lekarską.

Złagodzenie kryteriów oznacza, że szansę na ponowną służbę będą mieli np. ci ze skrzywioną przegrodą nosową, skoliozą, chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, niektórymi chorobami narządów słuchu i wzroku czy zwyrodnieniami stawów. Dotychczas te dolegliwości były dyskwalifikujące dla byłych żołnierzy, którzy chcieli wrócić do wojska (kandydatów starających się po raz pierwszy o przyjęcie do armii nadal będą wykluczać). Schorzenia, które wciąż nie będą pozwalały na ponowne wstąpienie do armii, to np. przewlekły nieżyt nosa czy gardła upośledzający sprawność, poważne wady kręgosłupa i nadciśnienie tętnicze trzeciego stopnia.

Wracają do armii

Żołnierze są zadowoleni ze zmian. – To bardzo dobra wiadomość. Poza armią jest wielu byłych wojskowych z ogromnym doświadczeniem, którzy chcieli wrócić do wojska, ale wymogi zdrowotne im to uniemożliwiały. Sam jestem jednym z nich. Przecież z drobnymi ułomnościami też można być dobrym żołnierzem, ważne są wiedza i kwalifikacje – mówi były podoficer z 21-letnim stażem służby. W ubiegłym roku postanowił wrócić do armii i wstąpić do wojsk obrony terytorialnej. Miał jednak problemy z kolanem i lekarze orzekli, że jest niezdolny do służby zawodowej, choć np. tego typu dolegliwość nie dyskwalifikuje nawet osób uprawiających sport wyczynowo. – W lutym ponownie zgłoszę się przed komisję i liczę, że będę mógł wkrótce znów założyć mundur – mówi były podoficer.

Tylko w 2015 roku do wojskowych komisji zgłosiło się 3916 byłych żołnierzy zawodowych – żołnierzy rezerwy, którzy ponownie chcieli powrócić do wojska. Centralna Wojskowa Komisja Lekarska nie prowadzi statystyk pokazujących, ilu z nich mogło ponownie rozpocząć służbę.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Joanna
1547825760
Pytanie. Właśnie kończy mi się kontrakt i chcę podpisać następny w innej jednostce (ten sam rodzaj sił zbrojnych). Słyszałam że muszę odczekać rok zanim podpisze następny. ???
FF-6B-DC-F3
~pleban
1502950380
http://bip.mon.gov.pl/f/pliki/rozne/2017/02/poz.163.pdf
E4-C9-34-0D
~Piotr
1488299160
witam, gdzie mozna znalesc poprawiona wersje paragrafow do orzeczenia z gory dziekuje za odpowiedz
1E-C6-41-E3
~Pawik
1486579200
za dużo dzieci przyjęli po nsr? :) ja chcialem sie przeniesc z jednostki 2399 do jw 4408 kazali sie zwolnic i nie przyjeli bo chory a teraz oczy otwieraja jak im prawdziwych zolnierzy brakuje? chlopów a nie chlopców w rurkach?
36-29-7E-27

Wojskowa gala MMA – to już dziś!
 
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Nagroda nie tylko od dowódcy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Nowe książeczki wojskowe
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Bój o czarną perłę w koronie
Nowy karabin z Tarnowa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kurs na dyplomację
AFN znów w oktagonie
Rumuński „Scorpion Spring”
Kuźnie oficerskich kadr
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Army of People with Passion
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Co ze sprawdzianem z WF?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
„Defender” dotarł do Europy
O fali w Ludowym Wojsku Polskim
Abecadło wsparcia ogniowego
Course on Diplomacy
WOT szkoli snajperów
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Czajka” po udanej operacji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
St. szer. Miller gotowy do walki!
Walka z niewidzialnym wrogiem
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Jak pływają Rosomaki
Kara śmierci za życie Zofii
Pomoc w walce z dezinformacją
Raki w Toruniu
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Jak wojsko walczy z pandemią
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kto otrzyma Buzdygana?
Sto sekund do zagłady
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Tygrysi zlot myśliwców
BME pod znakiem „Miecznika”
Specjalsi lądują w wodzie
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Afganistan. Czas wracać do domu
Śląskie salwy
MON robi zakupy amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO