moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni walczyli w Orzyszu

Ponad 220 członków organizacji proobronnych wzięło udział w szkoleniu Combat Alert, wspieranym przez 15 Brygadę Zmechanizowaną. Była to pierwsza zimowa edycja manewrów organizowanych od 9 lat. Ich uczestnicy urządzali zasadzki, bronili obiektów, starali się spowolnić przejazd konwoju przeciwnika. Po raz pierwszy od lat Koalicja Zachodu pokonała Republikę Wschodu.



Dowódcy i członkowie organizacji proobronnych spotkali się w miniony weekend w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. – Celem szkolenia było podniesienie umiejętności tych uczestników, którzy w edycji letniej Combat Alert będą dowodzić pododdziałami od szczebla drużyny do batalionu – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, która organizuje te poligonowe manewry proobronnych. W ich zimowym programie znalazły się tematy związane z łącznością, m.in. wykorzystanie radiostacji, a także posługiwanie się bronią, również przeciwpancerną i przeciwlotniczą.

Scenariusz wszystkich edycji Combat Alert na poligonie w Orzyszu zakłada, że wojnę toczą ze sobą dwa fikcyjne kraje: Republika Wschodu i Koalicja Zachodu. Wojskami Wschodu tej zimy dowodził Piotr Polak. Dysponowały one dwoma czołgami, dwoma wozami bojowymi piechoty i ośmioma ciężarowymi starami. Musiały pokonać 10-kilometrową trasę, opanować trzy punkty kontrolne i wyjść obronną ręką z zasadzek, które przygotował przeciwnik. Siły Zachodu, dowodzone przez Bartosza Ratajewskiego, miały utrudniać im te zadania. – Byliśmy stroną broniącą się. Jeśli chodzi o sprzęt ciężki, to mieliśmy tylko dwa opancerzone samochody rozpoznawcze BRD. Nie mogliśmy więc stanąć do równej walki, lecz tylko kąsać przeciwnika, spowalniać jego marsz – opowiada Ratajewski.

Ćwiczenia wspiera gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zapewnia sprzęt, pomoc merytoryczną i instruktorów, którzy prowadzą szkolenia. Jak podkreślają organizatorzy Combat Alert, generał tworzy też w regionie atmosferę sprzyjającą funkcjonowaniu organizacji proobronnych.


Gen. Gromadziński osobiście prowadził szkolenie sztabowe 30 liderów (dowódców) oddziałów organizacji proobronnych. Uczył ich, jak się organizuje ćwiczenia w wojsku oraz jak planować wojskowe operacje. – Generał pokazał nam, jak pisać dokumenty sztabowe i rozkazy. Wiele osób uczestniczących w szkoleniu nie miało o tym pojęcia. A musimy znać wojskowe procedury, żeby współpracować z żołnierzami – mówi Piotr Polak.

– Wspólnie z fundacją „Combat Alert” staramy się zapoczątkować budowę systemu kształcenia liderów proobronnych, aby stali się oni łącznikami między regularną armią a organizacjami proobronnymi. Trzydziestu przeszkolonych obecnie dowódców przyjedzie do nas ponownie w kwietniu, aby doskonalić swoje umiejętności z planowania i organizacji ćwiczeń z wojskiem, a także, aby przygotować dokumentację na szkolenie poligonowe w lipcu – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński.


Stowarzyszenie chce powołać akademię polową, czyli ośrodek kształcenia liderów organizacji proobronnych. Starają się pozyskać w Orzyszu odpowiedni do tego obiekt. – Wspieram tę inicjatywę – zapewnia dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczyste otwarcie ośrodka nastąpi prawdopodobnie podczas letniej edycji Combat Alert.

Zimowe manewry obserwował m.in. dyrektor Biura ds. Proobronnych MON Waldemar Zubek. Mariusz Sybilski, wiceprezes Stowarzyszenia FIA „Wierni w gotowości pod bronią”, koordynował zimową edycję Combat Alert. Przewiduje, że niektóre z uczestniczących w nich organizacji zakwalifikują się do ministerialnego programu „Paszport”, który ma na celu unifikację wyszkolenia organizacji proobronnych w Polsce.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Combat Alert, szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


W poszukiwaniu wyzwań
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Zakochałam się w slalomie
Trójskok Belmy
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Krok w przyszłość
Polskie antydrony z Gdyni
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Podwodne drony przypłyną z Polski
Together on the Front Line and Beyond
ORP „Wodnik” zimową porą
Łączność działa jak w zegarku
The Beginning of Great History
Prosta droga do wojska
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie ma nudy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Generał Molenda doradcą NATO
Zawiszacy z kompletem Langust
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Przecieranie szlaków
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Pancerna nauka strzelania
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
System San z koreańskimi elementami
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Cel: Podwoić moc
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Oko na Bałtyk
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Nasz jedyny
Saperzy z dronami
Tankowanie w przestworzach
Leopard nie stoi w kolejce
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zacięta walka o medale pod siatką
Siła współpracy
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Prezydenckie weto dla SAFE
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Piekło „Pługa”
Polska będzie zbrojna!
One Step Ahead of the Enemy
PFM bez tajemnic
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Marynarze generała Franciszka Kleeberga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO