Wojskowi wracają do Brazylii po medale

W reprezentacji Polski na igrzyska w Rio de Janeiro wystartuje 39 żołnierzy. 15 z nich brało udział pięć lat temu w olimpiadzie wojskowej w Brazylii, dziewięciu wróciło z medalami. Cała reprezentacja Wojska Polskiego zajęła wówczas czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Za kilka dni żołnierze znów będą walczyć w Rio o miejsce na podium.

V Olimpiada Wojskowa w Rio de Janeiro odbyła się w 2011 roku. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli wówczas Brazylijczycy zdobywając 45 złotych krążków, 33 srebrne i 36 brązowych. Drugie miejsce zajęli Chińczycy (37 – 28 – 34), a trzecie Włosi (14 – 13 – 24). Reprezentanci Wojska Polskiego zdobyli 43 medale – 13 złotych, 19 srebrnych i 11 brązowych. Do zajęcia miejsca na podium zabrakło im jednego złotego krążka.

Walka Polaków z Włochami o trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej była bardzo zacięta. Jednak porażka nie była tak dotkliwa. Jeszcze przed odlotem do Rio wydawało się, że w rywalizacji żołnierzy ze 114 armii świata bardzo trudno będzie zająć lokatę w czołówce. A jednak nasi sportowcy wywalczyli krążki w 11 z 12 dyscyplin, w których brali udział. Ze 101 zawodników, którzy wystartowali w wojskowej olimpiadzie, aż 72 wróciło z medalami.

Warto przypomnieć, że na najwyższym stopniu podium w Rio de Janeiro stanęli: st. szer. Dominik Bochenek (wygrał bieg na 110 m przez płotki), st. szer. Agnieszka Jerzyk (triatlon), szer. Tomasz Kowalski (judo, kat. 66 kg), szer. Marcin Lewandowski (bieg na 800 m), mar. Daria Pogorzelec (judo, kat. 78 kg), st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski (szabla), st. szer. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce) oraz sztafeta mężczyzn i drużyna kobiet w biegach na orientację, drużyna kobiet w szabli i triatlonie, a także drużyna mężczyzn w pięcioboju morskim.

Oni już wiedzą, jak zdobywać medale w Rio

Pięć lat przed cywilnymi igrzyskami żołnierze poznali przyszłe olimpijskie areny. Niektórzy z nich, a zwłaszcza lekkoatleci, będą walczyć na tym samym obiekcie, co w 2011 roku. Rywalizacja o medale w lekkiej atletyce podczas Igrzysk XXXI Olimpiady będzie się bowiem odbywać na Stadionie Olimpijskim imienia Joao Havelange’a, na którym przed pięciu laty złote medale wywalczyli: tyczkarz st. szer. Paweł Wojciechowski, średniodystansowiec szer. Marcin Lewandowski oraz w sztafecie 4x400 m st. mar. Kacper Kozłowski. Natomiast na drugim stopniu podium stanęły: st. szer. Marika Popowicz-Drapała i st. szer. Ewelina Ptak, które wraz z koleżankami zajęły drugie miejsce w sztafecie 4x100 m. Ptak tym razem pobiegnie w sztafecie 4x400 m.

St. szer. Agnieszka Jerzyk kończy bieg po złoto

Po pięciu latach o medale igrzysk na Stadionie Olimpijskim imienia Joao Havelange’a będzie walczyć w rzucie dyskiem również plut. Piotr Małachowski. „Machałek” konkursu z 2011 roku nie może dobrze wspominać. Przed zawodami przydarzył mu się drobny wypadek w wiosce olimpijskiej, a na rozgrzewce odnowiła mu się kontuzja. Nie zdołał nawet awansować do wąskiego finału – zajął dziesiąte miejsce. Tym razem lider światowych tabel wśród dyskoboli jest w świetnej formie i znalazł się w gronie faworytów do złotego medalu. Małachowski ma już zresztą w swojej kolekcji trzy medale z igrzysk. Srebro zdobył na „cywilnej” olimpiadzie w Pekinie (2008), a złoto i srebro na wojskowych igrzyskach (w 2007 roku w Indiach i w 2015 roku w Korei Południowej). Niedawno „Machałek” przyznał, że głównym jego celem jest medal w Rio, a potem może zakończy swoją karierę na kolejnych wojskowych igrzyskach w Chinach.

W składzie 243-osobowej reprezentacji Polski na Igrzyska XXXI Olimpiady znalazło się 39 żołnierzy. 15 z nich wystartuje w Brazylii po pięcioletniej przerwie. Poza Małachowskim i pięciorgiem medalistów konkurencji lekkoatletycznych rozgrywanych na Stadionie Olimpijskim imienia Joao Havelange’a ponownie w Rio wystartują: strzelcy – bsm. Piotr Daniluk, kpr. Sylwia Bogacka i st. szer. Agnieszka Nagay, szablistki – st. szer. Bogna Jóźwiak i kpr. Aleksandra Socha, judoczka – st. mar Daria Pogorzelec, maratonka – st. szer. Monika Stefanowicz, pięcioboistka nowoczesna – st. szer. Oktawia Nowacka i triatlonistka – st. szer. Agnieszka Jerzyk. Ponadto po pięciu latach w Rio de Janeiro będzie jeszcze jeden z zawodników, który zdobył medal na wojskowych igrzyskach. Mowa o st. mar. Macieju Grabowskim z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który tym razem udaje się do Brazylii jako trener żeglarzy. Przed pięciu laty był sternikiem męskiej załogi, która zdobyła brązowy medal.

Rozpoczną strzelcy i pływaczka

Z 39 polskich żołnierzy jako pierwsi na olimpijskie areny wyjdą 6 sierpnia: strzelcy – bsm. Piotr Daniluk, kpr. Sylwia Bogacka i st. szer. Agnieszka Nagay oraz pływaczka szer. Anna Dowgiert. Dzień później w eliminacjach na 100 m stylem grzbietowym popłynie szer. Tomasz Polewka, a w pistolecie pneumatycznym o wysoką lokatę powalczy szer. Klaudia Breś. 8 sierpnia eliminacje bezpośrednie o awans do półfinałów rozpoczną kpr. Aleksandra Socha i st. szer. Bogna Jóźwiak. Przed pięciu laty i przed rokiem obie spotkały się ze sobą w finale wojskowych igrzysk. Dwukrotnie wygrała Socha. W Rio Polki zdobyły także złoty medal w turnieju drużynowym.

8 sierpnia olimpijskie boje Socha rozpocznie walką z Włoszką Loretą Gulottą lub Argentynką Marią Belén Pérez Maurice. Natomiast Jóźwiak pierwszą walkę stoczy z Meksykanką Ursulą Sarahi González Garate. Jeśli z nią wygra, przyjdzie jej rywalizować z prowadzącymi na światowych listach rankingowych: Rosjanką Sofią Wielikają lub Ukrainką Olgą Charłan. Natomiast 13 sierpnia Polki będą walczyć w turnieju drużynowym. Wraz z Sochą i Jóźwiak powalczą w drużynie Małgorzata Kozaczuk i Marta Puda.

St. szer. Paweł Wojciechowski od złotego medalu w Rio de Janeiro w 2011 roku rozpoczął swoją wielką karierę seniora. Kilka tygodni po wojskowych igrzyskach został mistrzem świata

Polskie szablistki 27 lipca złożyły ślubowanie olimpijskie w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Dwa dni później dotarły do wioski olimpijskiej w Rio de Janeiro. – Pomału wioska się zapełnia. Atmosferę igrzysk już troszkę czuć. Warunki mamy super – mówi portalowi polska-zbrojna.pl kpr. Socha, która w Rio de Janeiro po raz czwarty będzie walczyć o medal „cywilnych” igrzysk.

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego