moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Komorowski w bazie komandosów

Współpraca wojskowa pomiędzy Polską a USA, kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz reforma ONZ – to najważniejsze tematy kilkudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych. We wtorek prezydent spotkał się z polskimi i amerykańskimi komandosami, którzy wspólnie ćwiczą w Fort Bragg.


Bronisław Komorowski rozpoczął kilkudniowy pobyt w USA od wizyty w Forcie Bragg, gdzie mieści się dowództwo amerykańskich sił specjalnych. Spotkał się tu także z polskimi specjalsami. W Karolinie Północnej odbywa się wspólne szkolenie operatorów z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, amerykańskiej 3 Grupy Sił Specjalnych oraz 160 Pułku Lotnictwa Operacji Specjalnych. – Przyjechaliśmy do Fort Bragg, by przygotować się do współdziałania z 3 Grupą Sił Specjalnych USA oraz doskonalić współpracę z lotnictwem USA – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów. – Moi żołnierze szkolą się w prowadzeniu wspólnych operacji bezpośrednich – dodaje.

Pokaz specjalny

Do Fort Bragg pojechała grupa komandosów, specjalizująca się w skokach spadochronowych HALO-HAHO (HAHO to skoki, podczas których żołnierze otwierają spadochrony na dużych wysokościach i z otwartą czaszą pokonują kilkanaście kilometrów; HALO oznacza swobodne spadanie i otwarcie spadochronu na niskiej wysokości).

Według jakich scenariuszy ćwiczą komandosi? Szkolą się m.in. w odnajdowaniu i niszczeniu kryjówek organizacji terrorystycznych, ćwiczą uwalnianie obywateli własnego państwa z terenów zagrożonych lub uwalnianie zakładników. Ponadto doskonalą techniki spadochronowe i działania z wykorzystaniem specjalnie wyposażonych śmigłowców 160 Pułku Lotnictwa Operacji Specjalnych (160 SOAR).

W Forcie Bragg prezydent Komorowski obejrzał pokaz umiejętności polskich i amerykańskich komandosów. Żołnierze zaprezentowali m.in. scenariusze akcji bezpośrednich oraz walki w pomieszczeniach. Część pokazu przebiegała podobnie jak operacja ujęcia Osamy bin Ladena.

Amerykańskie „zielone berety” są częścią Grupy Sił Specjalnych, z których każda jest przeznaczona do działania w innym rejonie świata. Niektóre z oddziałów odpowiadają za operacje specjalne, np. w Ameryce Południowej, inne w Azji lub Europie. Głównym partnerem polskich komandosów są żołnierze z 10 Grupy Sił Specjalnych USA. Teraz dołączyli do nich żołnierze 3 Grupy odpowiedzialni za prowadzenie operacji specjalnych na terenie Afryki. Nie było to pierwsze spotkanie tych żołnierzy – wcześniej walczyli z terroryzmem w Afganistanie.

Fort Bragg jest bazą dla blisko 50 tysięcy żołnierzy. To tu stacjonuje jedna z najsłynniejszych dywizji w US Army – 82 Dywizja Powietrznodesantowa. Jest ona głównym trzonem sił szybkiego reagowania amerykańskiego wojska. Dywizja jest w ciągłej gotowości bojowej, a jej żołnierze mogą być w każdej chwili przerzuceni w dowolne miejsce na świecie. 82 Dywizja jest doskonale znana Polakom – nasi wojskowi współpracowali z jej żołnierzami chociażby podczas misji w Afganistanie.  

Polska popiera operację przeciw islamistom

Polski prezydent zapewniał, że nasz kraj opowiada się za operacją przeciwko islamistom w Syrii. Jednak zastrzegł, że nie udzielimy wsparcia militarnego. – Polska udziela poparcia dla akcji USA. Nasz wkład jest jednak wkładem poparcia politycznego – zaznaczał prezydent Komorowski. Dodał, że polskie stanowisko w tej sprawie zostało przedstawione już podczas szczytu NATO na początku września. – Ale tak jak USA zapowiedziały, że nie zamierzają wysyłać tam żołnierzy, my też nie zamierzamy – dodał prezydent.  

W czwartek Bronisław Komorowski wystąpi na forum ONZ. Jeszcze przed wyjazdem do USA prezydent zapowiadał, że będzie namawiał do przeprowadzenia reformy tej organizacji. Jak przekonuje Komorowski, jedną z podstawowych słabości ONZ jest łatwość blokowania decyzji przez pojedynczych członków. Gdy prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa należy do agresora, może on skutecznie sparaliżować działania sił międzynarodowych na rzecz wygaszenia konfliktu. Tak się dzieje np. w przypadku konfliktu na Ukrainie, gdzie Rosja, mająca prawo weta, może stopować wszystkie działania Rady. – Polska konsekwentnie staje po stronie tych, którzy chcieliby dokonać reformy ONZ – podkreśla prezydent Komorowski, ale przyznaje, że „dziś nie widać jakiejś koalicji, która byłaby w stanie tę głęboką reformę przeprowadzić”.

MKS, JT

autor zdjęć: Piotr Molecki/ oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, US Army

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1411624680
cyt ;"Jednak zastrzegł, że nie udzielimy wsparcia militarnego" A szkoda. Jeżeli tylko sam Dubaj stać by kupować policjantom do patrolowania miasta Ferrari lub budować i sprzedawać sztuczne wyspy , to nikt mnie nie przekona , że Arabia Saudyjska , Katar, Kuwejt i inne państwa regiony nie nakłoniłyby PSZ do pomocy w walce z państwem islamskim. Znamy koszty operacji afgańskiej a tutaj należy spodziewać się ok 3x wyższych. Kuwejt w pełni pokrył koszty Pustynnej Burzy. Musimy z racji położenia geograficznego utrzymywać stała gotowość wojenną dlaczego by jej nie szlifować w realnym konflikcie zbrojnym. Chcemy czy nie Polska jest Narodem Żołnierzy. Potrzebujemy ropy i gazu . Dlaczego mielibyśmy nie pomagać w walce z terrorem islamski krają , które nie posiadają doświadczenia militarnego ?
38-F7-9C-83

„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
 
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
PKW Turcja już działa
„Dragon” wskazał cel
Siła braterstwa
Szable w dłoń! Lance do boju!
Hitler idzie na wschód
Polscy żołnierze polecą na Islandię
CePeLek czeka na weteranów
„Dragon ’21” zakończony
Kurs na dyplomację
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Kwalifikacja? Może w czerwcu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Równanie do najlepszych
„Albatros” wyszedł na morze
Grupy niszczycieli czołgów
Żandarmeria świętuje
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Gorzka parada zwycięstwa
Karakal w natarciu
Studenci w sytuacji kryzysowej
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„Czarne karabiny” na Mazurach
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Course on Diplomacy
Nigdy nie zostawiamy swoich
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Certyfikowani na start
MSPO – przygotowania idą pełną parą
Misje kształtują charakter
Co ze sprawdzianem z WF?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podoficer, czyli lider
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Święto Dowództwa Generalnego
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Luksusowe auta zaparkują obok F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO