moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie F-16 znów są w Polsce

Siedem amerykańskich myśliwców F-16 wylądowało w Bazie Lotniczej w Łasku. Ich piloci pozostaną w Polsce co najmniej do początku października 2014 roku. – Lotnicy wezmą udział m.in. w największych tegorocznych ćwiczeniach Wojska Polskiego „Anakonda’14” – mówi płk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództw Generalnego.


To kolejna zmiana stacjonującego od dwóch lat w Łasku i w Powidzu amerykańskiego pododdziału lotniczego Aviation Detachment (AvDet). Przed lotnikami do Polski przybyli amerykańscy technicy z 31 Skrzydła Myśliwskiego sił powietrznych USA. Do polskiej bazy przylecieli wczoraj Herculesem C-130J z bazy w Aviano we Włoszech – ich macierzystej jednostki.

Amerykanie zajmą miejsce pilotów samolotów transportowych, którzy w ubiegły weekend odlecieli z Powidza. Wykonali nad Polską 150 misji lotniczych i spędzili w powietrzu ponad 300 godzin. Przez dwa miesiące ćwiczyli z Polakami desantowanie, zrzut ładunków, lądowanie w trudnych warunkach.

– Tym razem Amerykanie planują pozostać w Polsce z rotacyjnym komponentem lotniczym F-16 co najmniej do początku października 2014 roku – tłumaczy płk Artur Goławski. Wezmą udział w szkoleniach wspólnie z polskimi lotnikami oraz pododdziałami innych rodzajów sił zbrojnych, a także w głównych tegorocznych manewrach Wojska Polskiego, wielonarodowym ćwiczeniu z wojskami „Anakonda’14”.

Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenie chwali gen. broni Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Dzięki wspólnym treningom nasi piloci i technicy utrzymują regularny kontakt z Amerykanami, którzy znają F-16 od podszewki i mają największe doświadczenie w bojowym użyciu tych samolotów – powiedział generał Majewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Obecność rotacyjnych pododdziałów USAF pozwala nam szybciej szkolić dowódców dużych ugrupowań. Mamy także możliwość wykonywania wielu misji statków powietrznych różnego typu oraz coraz ambitniejszych zadań, także we współdziałaniu z pododdziałami wszystkich rodzajów sił zbrojnych – dodał generał.

Treningi te pozwalają także sprawdzić procedury wspólnego działania polskich i amerykańskich lotników. – Widzę, jak bardzo rozwijają umiejętności lotników, którzy niemal cały czas działają w systemie sojuszniczym – powiedział dowódca generalny.

Ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy odbywają się systematycznie od lutego 2013 roku na podstawie umowy podpisanej przez oba państwa. Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Aviation Detachment (AvDet) stacjonuje na stałe w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia – Memorandum of Understanding zawartego w 2011 roku.

Aviation Detachment tworzy kilku żołnierzy: pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Poza nimi do Polski rotacyjnie przyjeżdżają piloci i personel techniczny z USA. Amerykanie płacą za wykorzystanie infrastruktury i urządzeń technicznych baz oraz za zakwaterowanie i wyżywienie swoich żołnierzy. Ich lotnicy szkolą się na zmianę z pilotami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz 31 Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i 32 Bazy w Łasku.

mks, ek

autor zdjęć: Staff Sgt. Daryl Knee / US Air Force

dodaj komentarz

komentarze

~Wojak1960
1410105060
Podobają mi się te posunięcia, to już coś!
DB-E2-15-94

Stalowy człowiek
 
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Lufy prosto z Huty
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Lato w wojskowym klimacie
Żołnierze bez testów z WF-u
Rusza PKW Islandia
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kurs na dyplomację
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Psy (w) WOT
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Combining Two Worlds
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowe książeczki wojskowe
Javelin gwarantuje skuteczność
Polak najlepszym podoficerem NATO
V-2 leci do aliantów
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Groty dla proobronnych
Wiosłują dla Emily
Abramsy dla 1 Brygady
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kat warszawskiego getta przed sądem
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Ankona – bitwa po polsku
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Podwodne centrum przyszłości
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wilki znów na Mazurach
Afganistan: powrót do domu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wisła i Narew w Sejmie
Kontyngent do zmiany
Desantowanie z transportowego giganta
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Abrams – czołg z najwyższej półki
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Course on Diplomacy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO