moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef Pentagonu z wizytą w Powidzu

To symbol naszej przyjaźni. Chcę podziękować polskim i amerykańskim lotnikom za wspaniałą współpracę. To, co tu robicie jest ważne dla obu naszych krajów, dla NATO i całego świata – mówił Chuck Hagel, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, który odwiedził 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Film: MON

Chuck Hagel od dwóch dni przebywa z wizytą w Polsce. Do bazy w Powidzu przyleciał z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. – Witam pana tutaj jako honorowego gościa. Ale proszę też, by czuł się pan jak u siebie. Ponieważ to miejsce naszej współpracy, ale także dlatego, że stąd, z Wielkopolski, wywodzą się pana korzenie – mówił minister obrony, rozpoczynając konferencję prasową.

Szef MON podkreślał, że stojące w tle amerykańskie samoloty F-16 i C-130 Hercules są symbolem współpracy, za którą lotnikom obu krajów podziękował. W Powidzu, na mocy umowy podpisanej przez Polskę i Stany Zjednoczone, rotacyjnie stacjonują amerykańskie załogi samolotów bojowych i transportowych. – Polska bardzo wysoko ceni współpracę i sojusz z USA. Liczymy, że w najbliższych latach będzie się ona pogłębiała – dodał szef MON.


Amerykański sekretarz obrony także podkreślał rolę, jaką odgrywa 33 Baza Lotnictwa Transportowego. – W Powidzu reprezentujecie wspólną polsko-amerykańską rodzinę, która jest gotowa na ofiary. Bardzo wam za to dziękuję – zwracał się Chuck Hagel do żołnierzy. Przekazał także od prezydenta Baracka Obamy „dowody uznania” dla polskiego i amerykańskiego personelu w Powidzu.

– Czuję się tutaj jak w domu – dodał Hagel, dziękując za gościnność ministrowi Siemoniakowi. Po wizycie w Powidzu amerykański polityk pojechał w okolice miejscowości Kiszkowo. – Tu są moje korzenie rodzinne. Stąd pochodzi rodzina mojej matki. Jedziemy też szukać śladów, gdzie pobrali się dziadkowie – zapowiedział.

Wcześniej Hagel spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Pierwszego dnia wizyty w Polsce rozmawiał też z szefem MON i z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Amerykański sekretarz zapowiedział, że do 2018 roku ma się zakończyć budowa bazy w Radzikowie, która będzie elementem amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

68-letni Chuck Hagel kieruje Departamentem Obrony od lutego 2013 roku. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku, dwukrotnie był odznaczony Purpurowym Sercem za służbę w Wietnamie.

DK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Lewy
1391411400
Bardzo dobrze ze nie zniesli wiz. Jak z Anglia lub Niemcami do stanow wyjechalo by na stale napewno z pol miliona. I nie zludzajmy sie ze niby nie!
E5-47-59-21
~Zenon
1391219940
Medal Purple Heart jest nadawany zolnierzom rannym na polu walki. Chuck Hagel sluzyl w Vietnamie i zostal dwukrotnie ranny. Byl sierzantem w piechocie zmotoryzowanej, podobnie jak jego brat: sytuacja bardzo rzadka, amerykanska armia unika sytuacji, kiedy bracia sluza w tym samym konflikcie. W jego biografii jest to wyraznie podkreslane.
E4-19-7D-70
~scooby
1391180280
~ja - w USA rządzi prawo. Pretensje o wizy tylko i wyłącznie do Kongresu.
DB-A6-73-01
~ja
1391178360
A Wiz do USA jak nie znieśli nasi "przyjaciele" z USA tak nie zniosą dla Polaków.
6B-42-F2-AB

Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Walka, entuzjazm i nadzieja
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Gorący lipiec PKW Łotwa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Abordaż z polskim wsparciem
„Albatros” dozbrojony
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
MON i MSZ o szczycie NATO
Legion Medyczny na poligonie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej Alpha Scramble
Trudne początki polskich bombowców
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Powietrzna defilada
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Szachownica na Wisłostradzie
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Jak obronić się przed dronami?
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Młodzi medycy na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Lubawa wyposaży saperów
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Wsparcie ma znaczenie
Zapraszamy na defiladę
Azjatycka szansa
Morska parada 15 sierpnia
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Paliwowy krwiobieg NATO
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Z prądem i pod prąd
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
PGZ o koalicji antybalistycznej
Nocna próba na Wisłostradzie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Odnaleziono „Roja”
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
W hołdzie powstańcom warszawskim
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Generał w niewoli
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO