moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Z dwoma medalami z regat o Puchar Świata wrócili polscy żeglarze z Majorki, gdzie odbyła się 53. edycja prestiżowych zawodów Trofeo Princesa Sofía. Puchar księżniczki Zofii za zwycięstwo w olimpijskiej klasie iQFoil wywalczył szer. Paweł Tarnowski z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Natomiast Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki zajęli trzecie miejsce w klasie 49er.

Żeglarz CWZS-u wygrał regaty Trofeo Princesa Sofía już po raz trzeci. Bezkonkurencyjny był również w 2017 i 2018 roku – wówczas rywalizował o zwycięstwo w innej windsurfingowej klasie RS:X. W tym roku szer. Paweł Tarnowski na Majorce objął prowadzenie po pierwszym wyścigu. Był najlepszy w sześciu z 10 startów. W klasyfikacji generalnej (wlicza się do niej punkty odpowiadające zajętym miejscom, nie bierze się pod uwagę najgorszego wyniku) zdobył 18 pkt. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli Francuzi. Drugi – z 30 pkt – był Nicolas Goyard, a trzeci – z 45 pkt – Yun Pouliquen.

O brązowy medal toczyła się zacięta walka pomiędzy kilkoma deskarzami. Tylko punkt dzielił od podium trzeciego z Francuzów Toma Arnoux. Piąte miejsce zajął Holender Max Castelein, a szóste Nowozelandczyk Josh Armit – obaj zgromadzili po 47 pkt. Dopiero ósmą pozycję zajął aktualny mistrz świata Włoch Nicolò Renna. Reprezentant Italii wywalczył 51 oczek. Na 15. pozycji uplasował się zaś drugi z polskich żeglarzy – Michał Polak. Zdobył 79 pkt, a najlepiej spisał się w ósmym wyścigu, który wygrał.

W regatach Trofeo Princesa Sofía w klasie iQFoil o medale rywalizowało 108 zawodników. W pierwszych ośmiu wyścigach podzieleni byli na dwie grupy po 54 żeglarzy. O punkty walczyli w grupach niebieskiej i żółtej. Szer. Paweł Tarnowski wygrał wszystkie cztery „niebieskie” wyścigi, w których startował. W grupie żółtej wygrał zaś dwa pierwsze, w trzecim uplasował się na 19. pozycji (ten wynik nie był wliczany do klasyfikacji generalnej), a w czwartym – zwycięskim dla Michała Polaka – był drugi. Po ośmiu pierwszych startach 54 najlepszych żeglarzy zakwalifikowało się do dwóch finałowych wyścigów. W pierwszym z nich Tarnowski był dziewiąty, a w drugim – trzeci.

Po zdobyciu głównej nagrody 53. edycji Trofeo Princesa Sofía szer. Paweł Tarnowski, w rozmowie udostępnionej przez Polski Związek Żeglarski, nie krył radości z wygranej w sześciu wyścigach. – Wiem, że jestem szybki, potrafię wygrywać. Natomiast im więcej tych wyścigów wygrywam, tym większa jest presja. Cieszę się, że od pierwszego do ostatniego dnia prowadziłem. Miejmy nadzieję, że utrzymam taką formę do igrzysk, które odbędą się za niespełna cztery miesiące, i bardzo chciałbym powtórzyć taki albo podobny sukces właśnie tam – powiedział reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.


szer. Paweł Tarnowski

Na Majorce startowali także dwaj inni żeglarze CWZS-u: st. szer. Mikołaj Staniul i st. szer. Jakub Sztorch. Obaj tworzą załogę w klasie 49er. W regatach – w stawce 85 załóg – uplasowali się na ósmej pozycji. W sześciu wyścigach kwalifikacyjnych zajęli kolejno miejsca: 14, 3, 3, 2, 21 i 1. Natomiast w ośmiu finałowych mijali celownik na pozycjach: 11, 26, 15, 5, 22, 2, 13 i 2. Zwycięzcami regat w klasie 49er zostali Hiszpanie Diego Botín Le Chever i Florián Trittel. Hiszpańska załoga zdobyła 75 pkt. Drugie miejsce, z 81 oczkami, zajęli żeglarze z Urugwaju – Hernán Umpierre Odini i Fernando Diz Becerra. Brązowy medal wywalczyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki – Polacy zgromadzili 83 pkt. Piąte miejsce zajęła druga z polskich załóg, a tworzyli ją Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

SZUS

autor zdjęć: Polski Związek Żeglarski

dodaj komentarz

komentarze


Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Morska ścieżka kariery
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Głos żołnierzy ma znaczenie
View from Outer Space
Mała Orka?
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Widok z kosmosu
Szkoła w mundurze
Większe możliwości Nitro-Chemu
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Wypadek w PKW UNIFIL
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kosmiczne bezpieczeństwo
Debata o bezpieczeństwie
Zabójczy team nad Anglią
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Pierwsze loty
Pasja i fart
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
W hołdzie ofiarom NKWD
Architekci pola walki
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Syndrom Karbali
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Apache w polskich rękach
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polski sukces w Duńskim Marszu
NATO i USA o Iranie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
WAM wraca do Łodzi
Psiakrew, harmata!
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
F-16 na straży
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zbrodnia bez kary
Jelcz coraz silniejszy
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Our Only One
Trening w tunelu aerodynamicznym
Marynarz w koreańskim tyglu
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Zbrodnia i kłamstwo
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Śmiercionośna Jarzębina
Rosomaki na lądzie i morzu
Fińska armia luzuje rygory
Wojskowe roboty prosto z Polski
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Studia dla żandarmów
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Grzmoty zamiast Goździków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO