moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Zwycięstwo Ukrainy i pomoc sojuszników jest kluczową sprawą dla bezpieczeństwa Europy – napisał w piątek na portalu X wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. W ten sposób szef MON-u odniósł się do deklaracji, które padły podczas obrad Rady NATO-Ukraina. Sojusznicy przekażą do Kijowa m.in. systemy obrony powietrznej.

W piątek odbyły się obrady Rady NATO-Ukraina. Wzięli w nich udział ministrowie obrony państw członkowskich Sojuszu, a także - w trybie online -prezydent Ukrainy. Jak napisał po rozmowach na portalu X Wołodymyr Zełenski, „w przeciwieństwie do ukraińskich żołnierzy, okupanci mają wystarczającą ilość broni, wystarczającą liczbę pocisków, a co najgorsze, niestety nadal mają kontrolę nad niebem”. Dlatego zaapelował do sojuszników o przekazanie wsparcia, które umożliwi Ukrainie zwiększenie zdolności do obrony przestrzeni powietrznej. Zaznaczył, że tylko w tym roku na Ukrainę spadło prawie 1200 rosyjskich rakiet i ponad 1500 dronów Shahed. – Udało nam się zneutralizować i zestrzelić część tego zła. Ale niestety tylko część – napisał na portalu X.

Zełenski docenił dotychczasową pomoc państw NATO, jednak podkreślił, że aby Ukraina mogła się skutecznie bronić, powinna mieć jeszcze m.in. siedem systemów Patriot lub podobnych, a także pociski artyleryjskie, broń dalekiego zasięgu i myśliwce. Dodał, że Ukraińcy potrzebują tego wsparcia jak najszybciej. – Nasi ukraińscy bohaterowie robią wszystko, aby odeprzeć rosyjskie ataki. Ale niesprawiedliwe jest stawianie oporu bombom jedynie dzięki odwadze. Odwaga naszego ludu nie może być jedyną obroną przed dronami i rakietami. Nasze pozycje na linii frontu potrzebują prawdziwej ochrony przed atakami z powietrza – zaznaczył.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który po obradach spotkał się z dziennikarzami, poinformował, iż ministrowie obrony są zgodni co do konieczności dalszej pomocy rzecz Ukrainy. Dodał, że w Sojuszu „są systemy, które można przekazać”. Stoltenberg zaznaczył, że co prawda nie każde państwo ma taką możliwość, ale część sojuszników zadecydowała o podarowaniu środków finansowych na pozyskanie takiego uzbrojenia.

Politycy rozmawiali również o innych potrzebach Ukrainy, m.in. brakach dotyczących amunicji czy bezzałogowców. – Każde z państw NATO samo zadecyduje, co dostarczy Ukrainie – powiedział Stoltenberg. Poinformował, że przedstawiciele niektórych państw zaprezentowali już konkretne propozycje, jednak szczegółów nie ujawnił. Ma to nastąpić wkrótce. – Pomoc jest w drodze – zapewnił.

Szef NATO przypomniał, iż niedawno Niemcy zdecydowały, że przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, a Holendrzy postanowili przeznaczyć na ten cel 4 miliardy euro. Natomiast Czechy poinformowały, iż w ramach swojej inicjatywy amunicyjnej nabyły już pół miliona pocisków artyleryjskich. Stoltenebrg wspomniał również, że jutro Kongres USA prawdopodobnie przegłosuje przekazanie kolejnego pakietu wsparcia dla Ukrainy. – Liczę, że ta ustawa zostanie przyjęta – powiedział Stoltenberg. Zaznaczył jednocześnie, iż sojusznicy muszą sięgnąć do swoich zapasów i przyśpieszyć dostawy do Kijowa przede wszystkim rakiet i amunicji artyleryjskiej. – Dzięki temu wszyscy będziemy bezpieczniejsi. To nie jest działalność charytatywna, to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – powtórzył.
Do przebiegu obrad odniósł się także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. – Musimy utrzymać naszą determinację i podejmować dalsze, zdecydowane kroki – napisał na portalu X. –Zwycięstwo Ukrainy i ciągła pomoc sojuszników jest kluczową sprawą dla bezpieczeństwa Europy – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jens Stoltenberg platforma X

dodaj komentarz

komentarze


Australijską armią będzie dowodzić kobieta
K9, ognia!
Śmierć w sercu Azji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Kraków zaprosił weteranów
DIANA szansą dla polskich innowacji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Oswoić „latający komputer”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Marsz prawdę ci powie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
NATO rozkłada lotniczy parasol
Polski wkład w operację „Overlord”
Polsko-estońska współpraca
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bez zmian w emeryturach
Syndrom Karbali
Od indeksu do munduru
Czerwieńsze będą…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielka gra na ukraińskim froncie
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Lotnisko w zanadrzu
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Hegseth odznaczył polskiego generała
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Biało-czerwona na Monte Cassino
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Ślady, których nie widać
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polsko-kanadyjska współpraca
Chcą budować dla Amerykanów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Latający dron – broń na okręty podwodne
Za sterami DORSZ i myśliwców
Wsparcie ma znaczenie
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Sojusz kontra drony
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Bałtyk, wspólna sprawa
Groźny incydent w Libanie
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Generał z cienia
Nowa baza US Army w Polsce?
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO