moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Podejmujemy wyzwanie przygotowania i podpisania umowy o współdziałaniu w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz tuż po spotkaniu z Richardem Marlesem, wiceszefem australijskiego rządu i ministrem obrony. Politycy omówili kwestie dotyczące wsparcia Ukrainy oraz współpracy zarówno przemysłów obronnych, jak i żołnierzy obu państw.

Spotkanie wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z Richardem Marlesem, szefem australijskiego MON-u, odbyło się w Warszawie. Jak poinformował po rozmowach Władysław Kosiniak-Kamysz, oba państwa zamierzają podpisać umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. – Będziemy wspierać swoje działania i monitorować sytuację w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy – zapowiedział wicepremier.

 

Politycy rozmawiali także o współpracy przemysłów obronnych Polski i Australii. – Będziemy współuczestniczyć nie tylko w targach, lecz także przygotowywać wzajemne oferty dla obu państw związane z rozwojem przemysłu zbrojeniowego – deklarował szef polskiego ministerstwa. Kosiniak-Kamysz dodał, że w planach jest również współpraca polskiej i australijskiej armii dotycząca użytkowania myśliwców F-35. – Australia ma imponujące doświadczenie w tym względzie, dla polskich pilotów będzie ono bardzo przydatne. Będziemy z tego korzystać – zapewnił.

Wicepremier przypomniał, że australijskie siły zbrojne były zaangażowane w monitorowanie polskiej przestrzeni powietrznej. – Ta misja zakończyła się z bardzo pozytywnym skutkiem dla bezpieczeństwa Polski, pewnie będzie w przyszłości kontynuowana – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że obecnie australijscy żołnierze przebywają w Polsce i są m.in. zaangażowani w proces zabezpieczania transportów do Ukrainy. – Jako państwo graniczące z Ukrainą bardzo to doceniamy – zaznaczył wicepremier.

Film: Magdalena Miernicka, Maciej Bąkowski

Richard Marles podkreślił, że relacje między Polską a Australią opierają się na osobistych kontaktach i zaufaniu. Docenił rolę, jaką Polska odgrywa w działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy. Minister obrony Australii zaznaczył, że jego krajowi zależy na tym, aby utrzymać „porządek światowy”, zarówno w rejonie Indo-Pacyfiku, jak i Europy. – Dlatego to, co dzieje się w Ukrainie, jest dla nas tak ważne i chcemy odegrać swoją rolę we wsparciu Ukrainy, tak aby ten konflikt zakończył się na jej warunkach – deklarował wicepremier australijskiego rządu. – Polska odgrywa tu kluczową rolę i jest dla nas źródłem inspiracji – zaznaczył.

Richard Marles powiedział również, że liczy na to, iż porozumienie dotyczące współpracy wojskowej Polski z Australią zostanie szybko podpisane. – Widzimy, że potencjał polskiego przemysłu obronnego rośnie. Liczymy na ściślejszą współpracę i wymianę doświadczeń jako przedstawiciele krajów, które są zdeterminowane, aby podtrzymać porządek światowy oparty na prawie międzynarodowym – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Partnerstwo dla artylerii
PGZ szykuje Baobaba na eksport
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Outside the Box
Multimedaliści górą
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Rubio: należymy do siebie
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Czarne Pantery na śniegu
Debiut skialpinizmu
Skromny początek wielkiej wojny
Arktyka pod lupą NATO
Chwała bohaterom AK
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
„Wicher” rośnie w oczach
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Wojsko wraca do Ełku
Kierunek Rumunia
Finlandia dla Sojuszu
Polska poza konwencją ottawską
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Oko na Bałtyk
Arktyczne polowanie NATO
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Engineer Kościuszko Saves America
Fenomen podziemnej armii
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Zielone światło dla konwoju
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Torami po horyzont
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
W NATO o inwestycjach w obronność
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Together on the Front Line and Beyond
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Gorąco wśród lodu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Chciałem być na pierwszej linii
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO