moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siłą wojska są ludzie, sprzęt to tylko narzędzie

Sylwester oraz Nowy Rok to podobnie jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc to specyficzny czas dla ludzi na służbie, a zwłaszcza żołnierzy. O ile po zdaniu dyżuru czy służby w kraju można wrócić do domu i w jakiś sposób uczcić nadchodzący rok w gronie rodziny czy znajomych, o tyle na misji poza granicami kraju nie ma takiej możliwości – pisze kpt. Robert „Eddie” Pawłowski, były oficer Formozy.

Gotowość do działania na misji trwa praktycznie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a godzina dwunasta w nocy jest tylko godziną zmiany wachty czy warty. Obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych. Raz dostaliśmy zgodę na szampana. Ale... Zawsze jest jakieś ale i tym razem nie było inaczej. Zgoda była, tyle że ilość szampana była taka, że wystarczyło po łyku dla każdego. A i fajerwerki raczej nie kojarzą się dobrze w trakcie misji. Zwłaszcza w bazach narażonych na częsty ostrzał. Zresztą z fajerwerkami to jest tak, że i po powrocie z misji nie kojarzą się dobrze.

Łatwiej jest mi policzyć ile świąt i Sylwestrów spędziłem w domu niż te, które spędziłem poza nim, odkąd zdecydowałem się na wybór takiej, a nie innej życiowej drogi. I nigdy nie było łatwo. Mimo wszystko ciężko się do tego przyzwyczaić i łatwiej jest ten dzień traktować jak kolejny dzień na służbie niż święto. Banda specjalsów też nie jest zbyt wylewna jeśli chodzi o życzenia. Standardowe „najlepszego” to przeważnie wszystko, na co można liczyć. Ale i tak więcej nie trzeba.

Mijający rok obfitował w szereg przedsięwzięć. Kontynuacja misji w Afganistanie, misja w Mali, ćwiczenia „Cobra 13” czy największe od lat ćwiczenia NATO „Steadfast Jazz 2013”. Nadchodzący rok wcale nie będzie łatwiejszy i będzie stawiał sporo wyzwań przed naszymi Siłami Zbrojnymi. Reforma systemu dowodzenia czy wycofanie kontyngentu z Afganistanu to poważne przedsięwzięcia. Ma zostać przyjęta nowa Strategia Bezpieczeństwa, a także nowa Strategiczna Dyrektywa Obronna. Pytanie tylko czy w całym tym zamieszaniu nie zapomni się o zwykłych żołnierzach? Oczywiście wprowadzanie nowych systemów uzbrojenia jest bardzo istotne dla obronności kraju, ale nie zapominajmy, że to ludzie stanowią realną siłę, a sprzęt to tylko narzędzie.

Nie wystarczy mieć nowoczesny karabin, czołg, okręt czy samolot. Trzeba go jeszcze umieć obsługiwać na profesjonalnym poziomie. Mam nadzieję, że przewidziano fundusze na szkolenia dla żołnierzy. Zakończenie misji w Afganistanie to nie tylko problem logistyczny. Mamy obecnie w armii sporą liczbę żołnierzy z doświadczeniem bojowym i trzeba to rozsądnie zagospodarować. Istotnym będzie wykorzystanie tego doświadczenia przez przełożonych. Zwłaszcza przez przełożonych, którzy takiego doświadczenia nie mają. Poważne wyzwanie stanie przed Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, które od 1 stycznia przejmuje zadania związane z dowodzeniem żołnierzami w czasie pokoju. W nowej roli musi się odnaleźć Dowództwo Operacyjne, a także Sztab Generalny.

Czego w takim razie należy życzyć żołnierzom? Przede wszystkim tak zwanego żołnierskiego szczęścia. Zwłaszcza tym, którzy są na misjach. Wytrwałości w dążeniu do celu, bo żołnierz, wbrew wielu opiniom, to człowiek, który musi się rozwijać. Tylko w ten sposób będzie lepiej służył krajowi. Oraz rozważnych decyzji przełożonych każdego szczebla. Jak powiedział grecki filozof i hoplita, Sokrates, „Mądrość jest jedyną wartością, która nie dewaluuje się”. I tej mądrości życzę wszystkim. 

kpt. mar. Robert Pawłowski
były oficer Formozy

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1388576040
Źle : dowodzeni, zorganizowani, wyekwipowani, poinformowanie, odżywieni, zmotywowani , .. fachowcy też nie wiele zdziałają. Wojsko to ludzie ale przed nimi jest struktura , która ich dobiera, szkoli i wspomaga.
DB-A6-73-01

Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO