moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga zmiana wyleciała do Mali

Na półroczną misję do Mali z wojskowego lotniska w Powidzu wyleciała kolejna, 19-osobowa grupa żołnierzy. Saperzy, specjaliści z dziedziny logistyki oraz transportu lotniczego podczas II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego będą uczyć malijskich żołnierzy wojskowego rzemiosła.


Polscy żołnierze, podobnie jak ich koledzy z pierwszej zmiany, przeszkolą kompanie logistyczne dwóch miejscowych batalionów wojska. Kontyngentem będzie dowodził ppłk Mieczysław Spychalski, który w kraju pełnił obowiązki zastępcy komendanta 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Szczecinie. – Wszyscy doskonale znamy cele misji. Wiemy, że jesteśmy jedną z 21 nacji, które w ramach misji Unii Europejskiej będą wykonywały zadania w Republice Mali. Mamy świadomość, że spoczął na nas zaszczyt reprezentowania naszego wojska i kraju – mówił kilka dni przed wylotem pułkownik.

Polscy żołnierze będą podzieleni na trzy zespoły. Logistyczny Zespół Szkoleniowy (LTT) będzie uczył miejscowych żołnierzy kierowania pojazdami, prowadzenia ewidencji magazynowej w służbach: mundurowej, środków bojowych, uzbrojenia oraz materiałów pędnych i smarów. Przeszkoli także mechaników obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych.


Zespół Rozminowania (EOD Team) będzie zabezpieczał bazę i miejsca szkolenia pod względem przeciwminowym. Zorganizuje i zapewni bezpieczeństwo podczas niszczenia zbędnej amunicji i niewybuchów. Saperzy będą również szkolili miejscowych wojskowych jak wykrywać i neutralizować improwizowane urządzenia wybuchowe.

Obydwa wymienione zespoły będą stacjonowały w bazie szkoleniowej w miejscowości Koulikoro, oddalonej około 60 kilometrów od stolicy kraju – Bamako. W samej stolicy na miejscowym lotnisku i w bazie sił międzynarodowych będzie stacjonował trzeci polski zespół – Zespół Transportowy (JTT) zajmujący się załadunkiem i rozładunkiem statków powietrznych.

Na pokładzie samolotu C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego wrócą z Afryki do kraju uczestnicy pierwszej zmiany, którą dowodził ppłk Adam Jangrot.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, Inspektorat Wsparcia SZ

dodaj komentarz

komentarze


Paliwowy krwiobieg NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
W hołdzie powstańcom warszawskim
MON i MSZ o szczycie NATO
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Młodzi medycy na poligonie
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
„Albatros” dozbrojony
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Powstańcy są naszymi bohaterami
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Morska parada 15 sierpnia
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Wsparcie ma znaczenie
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Abordaż z polskim wsparciem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak obronić się przed dronami?
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szachownica na Wisłostradzie
Azjatycka szansa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Z prądem i pod prąd
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Rakietowcy na Hawajach
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
PGZ o koalicji antybalistycznej
Jelcze z Raciborza
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Rywalizacja o indeks WAT-u
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Odnaleziono „Roja”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Trudne początki polskich bombowców
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Legion Medyczny na poligonie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO