moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa zbrojeniowa, szansa dla Radomia

Polska Grupa Zbrojeniowa zrzeszająca przeszło 30 spółek, które pracują na rzecz przemysłu obronnego będzie miała siedzibę w Radomiu. Jak tłumaczy minister obrony narodowej to kwestia zaplecza technicznego i intelektualnego, ale też tradycji. – To szansa, by wyprowadzić region z wysokiego bezrobocia – podkreśla wojewoda mazowiecki.


O konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego jeszcze we wrześniu informował premier Donald Tusk. Teraz kolejne szczegóły podał szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. – W skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdzie 11 spółek podległych MON, Huta Stalowa Wola, spółki Polskiego Holdingu Obronnego i obronne podległe Ministerstwu Skarbu Państwa – wylicza na Twitterze minister. Łącznie będzie to przeszło 30 podmiotów. Centrala grupy będzie się mieścić w Radomiu.

Spółka została zarejestrowana 5 grudnia. Wczoraj potwierdzające to dokumenty przywiozła do Radomia marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która wywodzi się właśnie z tego miasta. – Korzyść jest przede wszystkim taka, że to właśnie do miejskiej kasy będą wpływały podatki PIT i CIT płacone przez spółkę – podkreśla.

Radom to jeden z największych ośrodków Mazowsza. Liczy przeszło 220 tysięcy mieszkańców. Od lat zmaga się z wysokim bezrobociem. W październiku w samym mieście sięgnęło ono 22 procent, zaś w powiecie zbliżyło się do 30 procent. Jeszcze gorzej jest w sąsiednim powiecie szydłowieckim. Tam bez pracy pozostaje 38 procent mieszkańców w wieku produkcyjnym. To najwyższy wskaźnik w Polsce. – Bezrobocie jest efektem upadku i przekształceń licznych zakładów produkujących na potrzeby armii. Doszło do tego jeszcze w latach 90. i od tego czasu region samodzielnie nie potrafi tego kryzysu przezwyciężyć – podkreśla Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Według niego ulokowanie w Radomiu centrali grupy zbrojeniowej stwarza regionowi ogromną szansę. – Wkrótce będzie on doskonale skomunikowany z Warszawą. Właśnie dobiega końca remont drogi krajowej nr 7 i drogi kolejowej nr 8 – zaznacza wojewoda.

Dodaje, że Radom ma też lotnisko, zaplecze techniczne i intelektualne. – Wystarczy wspomnieć o dawnej politechnice, a obecnie Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym – podkreśla wojewoda Kozłowski. Mało tego – w przyszłym roku w Radomiu ma zostać uruchomiona nowa fabryka broni. Koszt jej budowy to 100 milionów złotych.

Decyzja o ulokowaniu centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej właśnie w Radomiu cieszy też prezydenta tego miasta. – Na pewno zyska na tym nasz prestiż i wizerunek – zaznacza Andrzej Kosztowniak. – Jeśli chodzi o korzyści bardziej wymierne, jak miejsca pracy, czy zwiększenie wpływów do budżetu, dopiero przyszłość pokaże, o jakiej skali możemy tutaj mówić. Mam nadzieję, że będzie ona jak największa – dodaje.

Tradycje radomskiej zbrojeniówki sięgają międzywojnia. Pod koniec kwietnia 1929 roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o skupieniu zamówień dla Wojska Polskiego w przedsiębiorstwach państwowych. Powstał wówczas Centralny Zarząd Wytwórni Wojskowych, który koordynował budowę i funkcjonowanie nowych fabryk. Jedną z nich był zakład w Radomiu. Produkcję rozpoczął w 1927 roku. Wytwarzał karabiny, pistolety, ale także rowery.

Lokalizacja zakładów w tym rejonie Polski była nieprzypadkowa. Współgrała ona bowiem z lansowaną w latach 20. koncepcją ,,trójkąta bezpieczeństwa”. Fabryki zbrojeniowe należało budować tak, by znajdowały się poza zasięgiem lotnictwa niemieckiego i sowieckiego. Koncepcja ze względu na rozwój techniki lotniczej szybko stała się nieaktualna, nie przeszkodziło to jednak w rozbudowie fabryk. W latach 30. tamtejsze zakłady stały się częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego – największej inwestycji przedwojennej Polski.

Kryzys przyszedł dopiero w latach 90. Wówczas to zakład ogłosił upadłość, w potem przekształcony w spółkę. Dziś stanowi część Bumaru i produkuje m.in. karabinki beryl.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1387041780
~Andrzej - tajemnic na temat silników nie wywiozą, czołgów zresztą też. Nie mówię tu o kwestiach technologicznych ale o menadżerskich. Mieliby analizować strukturę , wyniki oraz polepszać kondycję firmy. Do tajemnic nie muszą mieć dostępu. Osobiście gdybym miał dużą firmę i stać mnie by było to zarząd organizacyjny byłby na pewno niemiecki.
DB-A6-73-01
~Andrzej
1386983760
@scooby No nie wiem czy obcokrajowcy na wysokich stanowiskach w polskim przemyśle zbrojeniowym to dobry pomysł. Można wykorzystywać rozwiązania z innych krajów, ale myślę, że zatrudnianie potencjalnych szpiegów nie będzie dobrą opcją...
31-BF-43-08
~scooby
1386922380
Bez nowoczesnej menadżerki nie zrobicie nic. Trzeba ściągnąć paru bystrych z zachodu. Do porządkowania , konsolidacji i wzrostu efektywności wiałbym niemieckich menadżerów. Jest lotnisko można kupić jakiś samolot , by mogli do domu na weekend latać. Kontrakt na 2-3 lata. Później amerykańską firmę handlową ... . p.s. Wojciechowi Dąbrowskiemu przyda się wsparcie z poza kraju. p.s. Nie sądzę ,by
DB-A6-73-01

Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
Flota Bayraktarów w komplecie
Uwaga, transformacja!
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
NATO on Northern Track
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO