moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z wizytą u chorych dzieci

Ile waży hełm? Czy w masce przeciwgazowej można oddychać? Co żołnierz nosi w plecaku? Dzieci i niepełnosprawni dorośli przebywający na turnusie rehabilitacyjno-terapeutycznym w ośrodku Caritas w Głuchołazach znają już odpowiedzi na te pytania. Opowiedzieli im o tym żołnierze z poznańskiej szkoły podoficerskiej.

Film: Bogusław Politowski/ polska-zbrojna.pl

Pomysłodawcą spotkania był kapelan Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu ksiądz ppor. Grzegorz Lach. Zanim został duszpasterzem wojskowym, przez wiele lat zajmował się grupą niepełnosprawnych dzieci i dorosłych cierpiących na porażenie mózgowe oraz zespół Downa.

W Głuchołazach żołnierze mówili o swojej służbie, pokazywali żołnierskie wyposażenie. Uczestnicy spotkania mogli każdej rzeczy dotknąć. Przymierzali hełmofony i mundury. Wchodzili do wojskowych śpiworów i malowali twarze szminkami kamuflażowymi. Wielkim powodzeniem cieszył się wojskowy Honker. Do przejażdżki z szer. Maciejem Bączkowskim ustawiała się długa kolejka. Kto nie mógł wejść do wozu, był przez żołnierzy sprawnie wnoszony. Wojskową terenówką podróżowali pasażerowie siedzący na wózkach inwalidzkich.

– Żołnierze są super. Przymierzałem hełm i maskę przeciwgazową. Jeździłem wojskowym samochodem i nawet pomalowałem sobie twarz – wyliczał Mateusz Godek z Przeciszowa-Oświęcimia, chory na porażenie mózgowe.

– Spotkanie z żołnierzami bardzo ich zaciekawiło. Na początku troszeczkę się bali, ale po krótkim czasie z ochotą przymierzali hełm, hełmofon i prosili, żebym zrobiła im na pamiątkę zdjęcie z żołnierzami – dodaje Anna Bełtowska z Chybia, opiekunka Artura i Eli cierpiących na zespół Downa.

Jak mówi organizatorka turnusu Helena Bełtowska, niektórzy podopieczni nie chcieli iść na zabiegi rehabilitacyjne, bo woleli być blisko żołnierzy. – Na widok ludzi w mundurach stawali się bardzo aktywni. Być może dlatego, że żołnierz prowadzący spotkanie bardzo umiejętnie zwracał się do osób, które są upośledzone zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Ten pan mówił do nich spokojnie, powoli i bardzo prostym, zrozumiałym językiem – tłumaczy. Za rok też zaprosi żołnierzy do Głuchołazów.

– Kadra dowódcza i dydaktyczna oraz słuchacze naszej szkoły bardzo chętnie angażują się w różne akcje promujące wojsko oraz programy pomocowe skierowane do najmłodszych. Spotykamy się z dziećmi, uczniami różnych szkół i studentami – mówi rzecznik prasowy szkoły, prowadzący spotkanie w Głuchołazach chor. Marcin Szubert.

Jak zapewnił, dla żołnierzy szczególnie ważne są kontakty z dziećmi niepełnosprawnymi. Przed odwiedzinami u uczniów szkoły podstawowej dla dzieci głuchoniemych żołnierze uczyli się nawet języka migowego. Wojskowi z oddziału zamiejscowego szkoły w Zegrzu co roku organizują koncerty dla małych pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Twarde na poligonie
Pierwsze loty
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Fińska armia luzuje rygory
Miecz w ręku NATO
Marynarz w koreańskim tyglu
Antydronowa DIANA w Polsce
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ochrona w gotowości
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Początek wielkiej historii
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Polski sukces w Duńskim Marszu
Od cyberkursu po mundurówkę
Pirania zdała egzamin
Wielkie serce K9
Logistyczna rewolucja w Opolu
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Pasja i fart
Bądź bezpieczny w sieci
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
NATO i USA o Iranie
Adaptacja i realizm
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Jelcz coraz silniejszy
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
54 sekundy próby
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Grzmoty zamiast Goździków
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Większe możliwości Nitro-Chemu
Groźny incydent w Libanie
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Zbrodnia i kłamstwo
Wypadek w PKW UNIFIL
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Rosomaki na lądzie i morzu
Architekci pola walki
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Moja Karbala
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Mała Orka?
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Syndrom Karbali
Zbrodnia bez kary
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Debata o bezpieczeństwie
„Kryzys” na AWL-u
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Psiakrew, harmata!
Apache w polskich rękach
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO