Włochy zamierzają odchudzić swoje siły powietrzne. Planowana jest redukcja liczby personelu, zmniejszenie liczby sprzętu i wielu innych elementów związanych z funkcjonowaniem sił zbrojnych. W związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w kraju oszczędności poszukuje się również w wojsku.
Jednym z dotkliwszych cięć, jakie dotkną włoskie siły powietrzne, będzie zmniejszenie wielkości przyszłej floty samolotów F-35 Joint Strike Fighter. Personel sił zbrojnych zostanie zredukowany o 20 procent. Ze 183 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska zatrudnionych obecnie w armii, pozostanie jedynie 150 tysięcy. Koszty osobowe to 70 procent obecnego budżetu włoskich sił zbrojnych. Do tej pory Włosi przeznaczali 18 procent budżetu na zakupy oraz 12 na bieżące wydatki.
Przez następne 5–6 lat o 30 procent zmniejszy się również infrastruktura wojskowa. Zmienią się też priorytety w przeznaczaniu środków budżetowych na inwestycje. Na początku listy zakupów znajdą się elementy systemu C4I, siły specjalne, cyfryzacja oraz zdolności ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target, Acquisition and Reconnaissance).
Wojska lądowe zredukują liczbę brygad manewrowych z jedenastu do dziewięciu. Zmniejszona zostanie ilość sprzętu. Cięcia dotkną szczególnie starszego wyposażenia: mniej będzie pojazdów wojskowych, śmigłowców, artylerii oraz wyposażenia logistyki.
Siły powietrzne będą miały mniej samolotów myśliwsko-bombowych i myśliwców obrony powietrznej. Liczba zamówionych egzemplarzy najnowocześniejszych samolotów F-35 zostanie zredukowana o około jedną trzecią. Połowa z tych samolotów to samoloty konwencjonalne, a połowa pionowego startu i lądowania. Do Włoch ma trafić około dziewięćdziesięciu samolotów JSF. Obecnie siły powietrzne i lotnictwo marynarki wojennej posiadają 160 samolotów Tornado, AMX oraz AV-8B Harrier II Plus.
Źródło informacji: L. Peruzzi, Italian force cuts hit JSF numbers. Jane’s Defence Weekly 22.02.2012, s. 14.
Fot.: www.lxforums.com
Józef Brzezina
komentarze