moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niszczyciel na południe
WIELKA BRYTANIA. Władze w Londynie okazują czujność w sprawie sporu z Argentyną o Falklandy.

 

31 stycznia ministerstwo obrony ogłosiło, że w końcu marca w rejon Wysp Falklandzkich, do których rości sobie prawa Argentyna, zostanie wysłany nowoczesny niszczyciel rakietowy typu 45 HMS „Dauntless”. „Royal Navy jest stale obecna na południowym Atlantyku od wielu lat”, powiedział jej rzecznik. Podkreślił, że wysłanie niszczyciela w tamten rejon było planowane od dawna i ma charakter rutynowy. HMS „Dauntless” zastąpi patrolującą obecnie wody wokół Falklandów fregatę HMS „Montrose”.

Brytyjskie media uważają wysłanie nowoczesnego okrętu za sygnał dla władz w Buenos Aires. W artykule w „The Telegraph” zacytowano opinię anonimowego marynarza, że jednostka dysponuje uzbrojeniem wystarczającym do tego, by poradzić sobie ze wszystkimi argentyńskimi myśliwcami. Jest to 48 pocisków woda-powietrze Sea Viper oraz mający zasięg kilkuset kilometrów radar Sampson. Agencja AFP zwróciła uwagę, że w czasie, gdy niszczyciel będzie przebywał na spornym archipelagu, jako pilot śmigłowca ratowniczego ma tam służyć przez sześć tygodni wnuk królowej Elżbiety II, książę William. Media przypomniały też o zbliżającej się 30. rocznicy wojny o Falklandy, którą 2 kwietnia 1982 roku rozpoczął zaskakujący argentyński desant na wyspy. W 74-dniowym konflikcie zginęło 255 żołnierzy brytyjskich i 649 argentyńskich, a Londyn odzyskał nad nimi kontrolę.

Tymczasem emerytowany szef sztabu generalnego generał sir Mike Jackson ostrzegł, że cięcia w armii spowodowały, iż siły zbrojne Wielkiej Brytanii nie byłyby już zdolne do odbicia Falklandów, gdyby Argentyńczycy ponowili inwazję i opanowali tamtejsze lotniska.

Fot. US NAVY

dodaj komentarz

komentarze


Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zbrodnicza farsa
Pieta Michniowska
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żywią i bronią
Drony na Legii
Prezydent RP o szczycie NATO
Gotowi na zmiany na polu walki
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Face to Face
Studenci w koszarach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Podróż w ciemność
PIRX-1 na orbicie
Dronowy kierunek przyszłości
Śmierć w sercu Azji
Domek Pilota w LAW otwarty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Paliwowy krwiobieg NATO
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Przełomowe zdolności artylerzystów
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Piksele prawdy w morzu fałszu
Mundur i bokserskie rękawice
Polski projekt, światowe znaczenie
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
NATO liczy wydatki przed szczytem
Przełomowe porozumienie
Wielki sukces podchorążych z AMW
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
PKW Irak zostaje w Jordanii
Sztuka tworzenia kryptonimu
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Zatrzymać drona
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Bez zmian w emeryturach
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Barakudy z Polski
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
USA znów uderzyły w Iran
NATO zwiększy produkcję broni
Mundur w paczkomacie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Tropem tajemnic z przeszłości
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Szerszeń z Sochaczewa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Vespa Battle Challenge
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ostatnia niedziela…
Bramy armii
Wojna hybrydowa trwa
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO