moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Sejmie o ustawie o służbie wojskowej i reformie dowodzenia

Posłowie z Komisji Obrony Narodowej powołali dwie podkomisje, które mają pracować nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej oraz ustawą wprowadzającą reformę dowodzenia armią. To jedne z najważniejszych zmian, jakie wkrótce czekają polskie wojsko.


Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji odbyły się pierwsze czytania rządowych projektów. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przedstawili posłom najważniejsze zmiany, jakie resort chce wprowadzić do ustawy o służbie wojskowej, tzw. pragmatycznej, oraz ustawy o urzędzie MON. Ta ostatnia ma zreformować system dowodzenia i kierowania wojskiem. Głównym jej założeniem jest uproszczenie struktur, dostosowanie ich do mniej licznej armii oraz ujednolicenie struktur na czas wojny i pokoju. By to osiągnąć, MON zaproponował utworzenie dwóch dowództw: generalnego (odpowiedzialnego za dowodzenie siłami zbrojnymi w czasie pokoju) oraz operacyjnego (przejmującego dowodzenie w czasie wojny i kryzysów). Jednocześnie zostaną zlikwidowane odrębne Dowództwa Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Zwiększy się także cywilna kontrola nad armią. Według projektu minister obrony będzie kierował siłami zbrojnymi poprzez dowódców generalnego i operacyjnego oraz szefa Sztabu Generalnego. Wszyscy trzej mają bezpośrednio jemu podlegać. Zmieni się również rola samego Sztabu Generalnego – będzie organem planistycznym i doradczym wobec ministra.
 
Drugim niezwykle istotnym dla żołnierzy dokumentem jest nowelizacja ustawy pragmatycznej. Podczas posiedzenia komisji obrony gen. dyw. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON, przedstawił najważniejsze zmiany. Polegają one m.in. na odejściu od zasady tożsamości stopnia ze stanowiskiem, co będzie oznaczać, że szeregowi, podoficerowie i oficerowie młodsi (do stopnia kapitana) będą mogli awansować bez zmiany stanowiska. Zniesiona ma też zostać zasada kadencyjności u podoficerów, a dla oficerów wprowadzona możliwość wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. – Oczywiście nie będzie to dotyczyć najwyższych dowódców powoływanych przez prezydenta. Ich nadal będzie obowiązywać ograniczenie do dwóch kadencji – wyjaśnił gen. Wasilewski.

Zmniejszone zostaną sankcje wobec żołnierzy, którzy nie złożą w terminie oświadczeń majątkowych. Dziś za spóźnienie grozi im wydalenie ze służby. – Prowadzi to niekiedy do paradoksalnych, nieadekwatnych do winy, restrykcji. Mieliśmy przypadek żołnierza, który złożył oświadczenie dzień po terminie, ale w świetle przepisów musiał pożegnać się z wojskiem – powiedział wiceminister Czesław Mroczek.

Posłów zainteresowało jednak, czy zostaną utrzymane jakiekolwiek sankcje za niezłożenie oświadczenia. – Jeśli ich nie będzie, to czy żołnierze będą składali oświadczenia majątkowe? – dociekał poseł Andrzej Rozenek, wiceprzewodniczący komisji. Przedstawiciele MON zapewnili, że wobec spóźnialskich można będzie zastosować cały wachlarz kar dyscyplinarnych.

Żołnierze z pewnością przyjmą z ulgą likwidację przepisu nakazującego usunąć ze służby tych, którzy z egzaminu sprawnościowego otrzymali ocenę niedostateczną. W myśl nowych przepisów niezdanie WF będzie jedynie obniżało ogólną ocenę żołnierza. Może mieć to jednak przykre konsekwencje, ponieważ – jak podkreślił gen. Wasilewski – „niska ocena żołnierza będzie prowadziła do zatrzymania jego ścieżki kariery”. Zmiany mają dotyczyć także sposobu opiniowania wojskowych. – Dziś oceniamy ich raz na trzy lata. To za rzadko. Żołnierz lubi być oceniany po wykonaniu zadania, dlatego wprowadzimy zasadę opiniowania raz w roku. Będzie to motywować wojskowych do rozwoju – przekonywał szef Departamentu Kadr.

Łatwiej będzie natomiast otrzymać dodatek motywacyjny. Dziś, aby na niego zasłużyć, trzeba mieć ocenę ogólną bardzo dobrą. MON proponuje, by była to ocena dobra. Wojskowi otrzymają też prawo wzięcia urlopu ojcowskiego. Powrócono ponadto do zasady, że oficerem może zostać tylko absolwent studiów magisterskich. Dziś wystarczy jedynie licencjat.

Parlamentarzyści zdecydowali w środę, że dalsze prace nad dokumentami będą prowadzić dwie nadzwyczajne podkomisje. Szefem pierwszej, zajmującej się reformą dowodzenia, został Stefan Niesiołowski (PO), a jego zastępcą Marek Opioła (PiS). Z kolei nowelizacją ustawy pragmatycznej zajmie się podkomisja, której ma przewodniczyć Mariusz Antonii Kamiński (PiS). Na wiceprzewodniczącego wybrano posła Cezarego Tomczyka z PO.

JT

autor zdjęć: Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO