moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe bazy szkoleniowe dla Specnazu

Rosja będzie rozbudowywać wojska specjalne i powietrznodesantowe. Rozważa też utworzenie jednolitego dowództwa dla wszystkich elitarnych jednostek z korpusem szybkiego reagowania. W ciągu 5 lat Rosja zamierza także wyposażyć swoje wojska w bezzałogowe statki powietrzne.


Jak oświadczył dowódca Wojsk Powietrznodesantowych gen. płk Władimir Szamanow na stworzenie bazy szkoleniowej dla wojsk specjalnych przewidziano 10 mld rubli, czyli 300 mln dolarów. Ujawnił, że w Akademii Wojsk Powietrznodesantowych w Riazaniu powstanie wydział działań specjalnych i rozpoznania wojskowego. Mają tam być szkoleni wojskowi m.in. dla jednostek specjalnego przeznaczenia (specnazu). Ośrodki szkoleniowe będą uruchomione w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat.

Gen. płk Szamanow przedstawił także pomysł utworzenia w Rosji korpusu sił szybkiego reagowania i „mobilnego” okręgu wojskowego. Składałby się on z jednostek specnazu, sił operacji specjalnych, powietrznodesantowych, piechoty morskiej i byłby podporządkowany bezpośrednio Sztabowi Generalnemu Rosyjskich Sił Zbrojnych. W ocenie dowódcy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych nowe rozwiązania pozwoliłyby skutecznie reagować na zagrożenia wewnętrzne, jak i poza granicami kraju.

Generał wskazał, że Rosja ma 50 tys. km granic lądowych, a z trzech stron okalają ją morza i oceany. Działania na zewnątrz to operacje pokojowe ONZ i wypełnianie zobowiązań wynikających z członkostwa Rosji w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Do tych ostatnich zadań przewidziane są 98 Dywizja Powietrznodesantowa i 31 Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa. Gen. płk Szamanow powiedział, że ta ostania 1 czerwca stanie się jednostką sił pokojowych. Natomiast do 1 września po jednym batalionie przewidzianym do misji pokojowych będzie miała każda z czterech dywizji powietrznodesantowych.

Rosja zamierza wyposażyć swoje wojska w bezzałogowe statki powietrzne. – Myślę, że rozwiążemy ten problem w ciągu najbliższych 3–5 lat – stwierdził gen. płk Szamanow. Inną koncepcją jest latający bojowy wóz desantowy, coś pośredniego między lekkim pojazdem opancerzonym a średnim śmigłowcem. Maszyna ta powinna móc przelecieć 50–100 km, a po złożeniu skrzydeł zmieścić się we wnętrzu samolotów transportowych Ił-76 i An-124. Na razie jednak rosyjskie wojska powietrznodesantowe mają otrzymać w tym roku około pięciu egzemplarzy zwykłego wozu desantowego BMD-4M.

Źródło: RIA-Novosti

WR

autor zdjęć: FSB

dodaj komentarz

komentarze

~df
1399359240
Na razie brakuje im kasy, ale może za rok kogoś napadną i ograbią.
25-0A-32-D4
~scoobydoopoznan
1366975260
Co do wojsk specjalnych należy poważnie przeanalizować rosyjską koncepcję.
5C-16-3D-92

Niebo pod osłoną
Kapral Bartnik mistrzem świata
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Z Su-22 dronów nie będzie
Przygotowani znaczy bezpieczni
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Holenderska misja na polskim niebie
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Mundurowi z benefitami
Po co wojsku satelity?
Komplet medali wojskowych na ringu
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Nowe zdolności sił zbrojnych
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Dzień wart stu lat
Najdłuższa noc
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Borsuki jadą do wojska!
Uczelnie łączą siły
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Szwedzi w pętli
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polski „Wiking” dla Danii
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Wojsko przetestuje nowe technologie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Militarne Schengen
Zwrot na Bałtyk
Pancerniacy jadą na misję
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Wojskowa łączność w Kosmosie
Razem na ratunek
Nadchodzi era Borsuka
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Czas na polskie Borsuki
Plan na WAM
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Czwarta dostawa Abramsów
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Don’t Get Hacked
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Wojsko ma swojego satelitę!
W krainie Świętego Mikołaja
Artylerzyści mają moc!
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Gdy ucichnie artyleria

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO