moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia z batutą

Jeden z najlepszych polskich dyrygentów poprowadził w Krakowie szkolenie dla wojskowych kapelmistrzów. Muzycy w mundurach przygotowywali m.in. własne interpretacje szlagierów. Wykonali je podczas koncertu kończącego pięciodniowe zajęcia. Kapelmistrzowie mieli wówczas okazję dyrygować najstarszą polską orkiestrą wojskową.


– Zawód dyrygenta wymaga ciągłej nauki – podkreśla ppłk dr Paweł Lewandowski, inspektor orkiestr wojskowych. Dlatego Departament Wychowania i Promocji Obronności MON raz do roku organizuje warsztaty dla kapelmistrzów czyli dyrygentów wojskowych orkiestr. – Chcemy, aby na ich pracę spojrzał ktoś z większym doświadczeniem i wiedzą, pomógł im skorygować ewentualne błędy – przekonuje oficer.

W tym roku warsztaty dla 20 szefów wojskowych orkiestr poprowadził jeden z najlepszych polskich dyrygentów – prof. Sławek A. Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Zadaniem kapelmistrzów było przygotowanie własnej interpretacji jednego utworu. Znalazły się wśród nich ambitne kompozycje muzyki klasycznej, operowej, ale nie zabrakło również muzyki filmowej, rozrywkowej, jazzowej i oczywiście wojskowego marsza.

Kapelmistrzowie pracowali z muzykami wojskowej orkiestry z Krakowa, najstarszej polskiej orkiestry wojskowej. – Każdy z nas opracowywał z nią interpretację „swojego” utworu – opowiada mjr Dariusz Bylina, szef krakowskiej orkiestry. Jemu przypadła aria Miecznika z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. – Przydało się nam świeże spojrzenie profesora Wróblewskiego na naszą pracę, w którą czasem wkrada się rutyna – przyznaje mjr Bylina.

Sprawdzianem po pięciodniowym szkoleniu był koncert, podczas którego orkiestra z Krakowa pod batutą kolejnych kapelmistrzów wykonywała przygotowane wcześniej utwory.

Podobne szkolenia DWiPO organizuje co roku dla tamburmajorów, czyli podoficerów prowadzących wojskowe orkiestry w czasie marszu. Najbliższe takie warsztaty planowane są w październiku w Dęblinie.

W naszej armii jest 20 wojskowych orkiestr: 2 – w Dowództwie Garnizonu Warszawa, w tym Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, 9 – w Wojskach Lądowych, 5 – w Siłach Powietrznych, 2 – w Marynarce Wojennej i 2 w Inspektoracie Wsparcia.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Orkiestra Wojskowa Kraków

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Szermierze i pięściarki na podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Święto DGRSZ
Polski wkład w operację „Overlord”
Bez zmian w emeryturach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sojusz Madrytu i Warszawy
Powietrzne cysterny dla Polski
Sonda dla Jastrzębia
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Elektronika dla obrony powietrznej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ratunek z powietrza
Twardy ma moc
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Atak w Porcie Elbląg
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Równanie z „Iksem”
Niebo bez dominacji
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Mundur, medale i duma
At the Controls of F-35A Husarz
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
PKW Irak zostaje w Jordanii
Orka tuż, tuż
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
AMW oferuje mieszkania
Ramię w ramię z Amerykanami
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Sportowe jubileusze
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Zbrodnicza farsa
Marsz gąsienicowych kolumn
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Apetyt Smoka rośnie
Koło zamachowe gospodarki
Kraków zaprosił weteranów
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
„Strzała weterana” spaja środowisko
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Ratunek na polu walki
Wojna pod lupą
Musztra i marsz ubezpieczony
Przerzut Abramsów do Lublina
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Zełenski traci Order Orła Białego?
Śmierć w sercu Azji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ważne decyzje w Brukseli
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Podróż w ciemność
Cyberparasol nad wyborami
Akcja na jeziorze
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO