moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MiG-i-29 jak nowe

Pierwszy zmodernizowany myśliwiec przechodzi właśnie loty próbne. – To nowa generacja takich maszyn – mówi ppłk pil. Artur Kałko, który testuje samolot. Zmodernizowane myśliwce będą łatwiejsze w pilotażu i znacznie poprawią komfort pracy pilotów. Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym i doskonałej nawigacji będą też dokładniejsze.


Szesnaście zmodernizowanych myśliwców do końca przyszłego roku trafi do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Samoloty przechodzą gruntowny lifting w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.

Pierwsza maszyna z tej serii jest już w trakcie testów. Loty doświadczalne prowadzą piloci z jednostek z Mińska Mazowieckiego i Malborka. Tam na co dzień stacjonują myśliwce. Kiedy skończą się testy „nowych” MiG-ów? Tego jeszcze nie wiadomo. – Podczas pierwszych lotów ujawniła się usterka, którą nasi inżynierowie muszą usunąć. Poza tym czekamy na poprawę pogody – mówi Piotr Rutkowski, rzecznik prasowy WZL nr 2.

Ppłk pil. Artur Kałko, dowódca grupy działań lotniczych z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego jest jednym z kilku pilotów, którzy testują maszynę. – Zmodernizowany MiG to już inna epoka. Zmiany bardzo poprawią komfort pracy pilotów – przyznaje. Dlaczego? Maszyny będą naszpikowane elektroniką. Zamontowano m.in. platformę laserową. Zastąpiła ona wykorzystywane dotąd urządzenie żyroskopowe, które odpowiadało za nawigowanie myśliwcem. – Platforma laserowa pozwala pilotowi ze stuprocentową dokładnością określić położenie w przestrzeni – opowiada lotnik z Mińska Mazowieckiego. System laserowy jest też odporny na zakłócenia.

 

Myśliwce MiG-29 służyły m.in. w polskim kontyngencie Orlik. Film: Combat Camera/DO SZ

Kolejną innowacją jest współpraca nowego systemu nawigacyjnego z urządzeniem GPS w wersji komercyjnej i wojskowej. Piloci podkreślają, że teraz w trakcie lotu będą mogli korzystać z dwóch radiostacji (dotychczas była jedna). Wprowadzenie drugiego „radia” pozwoli im na loty zgodnie z przepisami ICAO oraz ułatwi rozmowy między nimi.

W kokpicie zmodernizowanych MiG-ów zainstalowano ciekłokrystaliczny ekran. Dzięki niemu piloci porzucą klasyczne papierowe mapy, a całą trasę lotu będą obserwować na monitorze. Natomiast za pomocą programu MPS (Mission Planning System) będą mogli zaplanować swoje lotnicze zadanie. Jak? Do programu trzeba wprowadzić szczegółowe dane, np. określoną trasę przelotu, cele, oznaczyć naziemne zestawy rakietowe i parametry strefy lotów zakazanych. Podczas lotu wszystkie dane będą na bieżąco wyświetlane na monitorze. Dodatkowo komputer sam poinformuje pilota o naziemnych środkach nawigacyjnych i najbliższych lotniskach. Takie rozwiązania są wykorzystywane we wszystkich nowoczesnych samolotach, m.in. w F-16.

W samolocie zamontowano też kamerę, która rejestruje obraz z perspektywy pilota. Utrwalana jest także korespondencja i komentarz pilota do wykonywanych manewrów. To zdaniem lotników ważna funkcja, zwłaszcza podczas misji air policing. Na starszych wersjach MiG-ów wykonywano co prawda filmy ze zdjęcia (webfilm), ale były one mniej dokładne i wymagały obróbki przed ich wykorzystaniem, m.in. do celów szkoleniowych.

– Teraz dane są zapisywane na nośnik elektroniczny. Później na komputerze można przeanalizować, czy pilot dobrze celował i strzelał, czy właściwie prowadził korespondencję z ośrodkiem dowodzenia. Jeśli trenowaliśmy walkę czterech myśliwców, to dokładnie obejrzymy zachowanie każdego z nich – opowiada płk pil. Artur Kałko, dowódca grupy działań lotniczych.

Ze wszystkich rozwiązań pilot będzie mógł korzystać, nie odrywając rąk od dźwigni sterowania silnikami. – To bardzo wygodne, bo nie rozprasza uwagi. Lotnik i tak jest obciążony dużą ilością informacji, które musi odebrać i przeanalizować, by na bieżąco podejmować decyzje o konkretnym działaniu – wyjaśnia ppłk pil. Kałko. Oficer, za sterami myśliwców spędził przeszło 1200 godzin.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze

~Zan
1365695160
Spokojnie będą nowe f-16 za su :) będzie dobrze a za migi zastapimi samolotami generacji 5 ;)
8A-30-48-81
~sj83
1365692160
szczęściarze w tych kokpitach
07-58-89-CA
~GJ
1365431820
HAARP trudno jest wywnioskować czy będzie to tylko płytka modernizacja czy maksymalna.Na dzisiaj oblatywany jest prototyp a INFO może być celowo ubogie.Mam nadzieję że zostanie przeprowadzona pełna modernizacja i nie tylko 16 ale wszystkich 31szt.chyba że pozostałe niewiele są już warte ale jak już wspominałem można by spróbować pozyskać kilkanaście używek z Węgier,Słowacji czy nawet z Malezji i utrzymać 2 a nawet 3 eskadry tym bardziej że je bardzo dobrze znamy i mamy fachowców - mechaników.Jest jeszcze druga możliwość, że te 16 ma pozostać do czasu pozyskania 2-3 eskadr Typhoon-ów w zamian za su i migi i to był by dobry krok ale z drugiej zaś strony szkoda Miga
84-5E-79-4C
~HAARP
1365252000
Zabawne, że wykorzystano z oferty WZL nr2 najprostszą opcję modernizacji, a z artykułu dla niezorientowanego czytelnika wynikałoby jakoby doposażone 29te były porównywalne z F-16 C/D block 50/52 bo jak to autorka artykułu określiła są "naszpikowane elektroniką"...nalegam na więcej rzetelności dziennikarskiej i obiektywizmu. Ze względów propagandowo-politycznych, będzie to niestety jedyny zakres modernizacji tych samolotów, nad czym bardzo ubolewam!!! Poniżej propozycje WZL-2...łatwo skonfrontować z produktem finalnym...http://www.rtl.put.poznan.pl/sites/files/WZLnr2Bydgoszcz.pdf
D9-22-3E-61
~scoobydoopoznan
1365238560
Dobre i to ale epoka MIG'ów 29 już "miga". Lata lecą czas wymienić na coś nowego i podobnego - nie żeby sugerował F-15E Strike Eagle... .
5C-16-3D-92

Zapomniana Legia Cudzoziemska
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Hiszpański palimpsest
V Korpus z nowym dowódcą
Cena wolności
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Psiakrew, harmata!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mundury w linii... produkcyjnej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO