moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybierz wydarzenie historyczne roku

Sprowadzenie do Polski unikalnego czołgu Renault FT-17, otwarcie siedziby Muzeum Marynarki Wojennej czy konkurs na piosenkę o żołnierzach AK znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne 2012 roku. Zwycięzcę w konkursie Muzeum Historii Polski wybiorą internauci. Głosować można do końca marca.


– Naszym celem jest uhonorowanie organizatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych i pokazanie, jak wiele takich projektów jest realizowanych w Polsce – tłumaczy portalowi polska-zbrojna.pl Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski.

Jak dodaje, na organizowany po raz piąty plebiscyt MHP przysłano 65 zgłoszeń, m.in. dotyczących wystaw, festiwali i rekonstrukcji historycznych. Spośród nich jurorzy, na czele ze znanymi historykami: prof. Wojciechem Roszkowskim i prof. Andrzejem Chwalbą, wybrali 12 najważniejszych wydarzeń. Teraz internauci zdecydują, kto zostanie zwycięzcą. – Głosować można do 31 marca, a wyniki ogłosimy w połowie kwietnia – informuje rzecznik MHP.

W finale znalazło się kilka wydarzeń związanych z historią wojskowości. Chyba najgłośniejszym z nich było sprowadzenie do Polski z Afganistanu unikalnego czołgu Renault FT-17, używanego przez Polaków w wojnie z bolszewikami. Równie ważne jest otwarcie w Gdyni nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej.

W plebiscycie można głosować także na zorganizowaną z rozmachem rekonstrukcję zdobycia przez Armię Czerwoną hitlerowskiego podziemnego kompleksu w Górach Sowich. Innymi kandydatami do zwycięstwa są: szlak w Twierdzy Modlin opowiadający o niedźwiedzicy, która w 1919 r. przybyła z Rosji z polskim wojskiem, czy konkurs na piosenkę o żołnierzach Armii Krajowej.

Jak pokazują ubiegłoroczne wyniki, w konkursie MHP projekty związane z wojskiem znajdują uznanie. Wydarzeniem 2011 r. został powtórny pogrzeb w Strękowej Górze (niedaleko Łomży) dowódcy obrony Wizny w 1939 r. kpt. Władysława Raginisa i jego zastępcy por. Stanisława Brykalskiego. Kolejne miejsca zajęła rekonstrukcja obrony Twierdzy Wisłoujście i otwarcie Muzeum AK w Krakowie.

Więcej informacji o finalistach i głosowaniu na stronie: www.muzhp.pl.

AD

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1364382660
Wszystkim Żołnierzom równo po 300 zł to mój faworyt dla wydarzenia historycznego...
5C-16-3D-92

Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Tankowanie w przestworzach
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Łask z amerykańską akredytacją
Bezpieczeństwo to priorytet
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Nowe brygady i inwestycje WP
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Krok przed wrogiem
Zagrzmiały K9 Thunder
System San z koreańskimi elementami
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Lekowa tarcza państwa
Szlify pod lodem
Polska będzie zbrojna!
Siła współpracy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nie ma nudy
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Koniec olimpijskich zmagań
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Gala MMA coraz bliżej
PFM bez tajemnic
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Oko na Bałtyk
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Zacięta walka o medale pod siatką
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Prezydenckie weto dla SAFE
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Przecieranie szlaków
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Piekło „Pługa”
Nie pozwala spocząć na laurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Saperzy z dronami
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
ORP „Wodnik” zimową porą
SAFE kością niezgody
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
New Line of Financing
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Together on the Front Line and Beyond
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Nowe Abramsy do szkolenia
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
„Delty” w komplecie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nowa ścieżka finansowania
Nasz jedyny
Nowa linia kolejowa w Małopolsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO