moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia „Borsuk” w mrozie i śniegu

Pięć dni i nocy żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej spędzili w terenie. Mimo mrozu spali w czołgach, samochodach, transporterach i kilkuosobowych namiotach. Jedli suche racje żywnościowe i tylko czasami ciepłe posiłki przygotowane w polowych kuchniach. W środę zakończyły się ćwiczenia „Borsuk 13”.


Pancerniacy działali jak podczas wojny. Byli odwodem 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mieli przygotować obronę, powstrzymać przeciwnika i przeprowadzić skuteczny kontratak. Wszystko jak podczas prawdziwych zmagań. O realizm dbano do tego stopnia, że pojazdy poruszające się nocami nie mogły włączać świateł.

Scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Borsuk 13” był ułożony tak, by przełożeni mogli sprawdzić, czy 10 Brygada Kawalerii Pancernej jest odpowiednio sprawna, wyszkolona i zdolna do obrony granic kraju. Pododdziały brygady musiały zapomnieć o przygotowaniach do XIV zmiany w Afganistanie i pokazać, że należycie potrafią wykonywać także bojowe działania symetryczne.

Podczas ćwiczeń sprawdzano przygotowanie pancerniaków do strzelań w dzień i w nocy, umiejętność planowania operacji bojowych, prowadzenia rozpoznania oraz sprawność zabezpieczenia logistycznego i medycznego. Kontrolowano również zdolność sztabowców brygady do współdziałania z siłami układu pozamilitarnego, czyli policją, strażą pożarną i centrami zarządzania kryzysowego.


Film: Bogusław Politowski

Zdaniem szefa szkolenia 10 Brygady ppłk. Tomasza Biedziaka ćwiczenia były trudne głównie ze względu na zimowe warunki atmosferyczne. – W polu pracowali i pięć dni bytowali nie tylko żołnierze pododdziałów bojowych, ale także oficerowie sztabu brygady – zaznaczył pułkownik. Dodał, że sztabowcom o wiele łatwiej planuje się i pracuje koncepcyjnie w kancelariach jednostki niż w warunkach polowych, w namiotach, często w minusowych temperaturach.

Szef szkolenia chwalił wszystkich żołnierzy brygady. – Widziałem w ludziach olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie. Nikt nie narzekał na zimno i inne niedogodności. Wszyscy starali się jak najlepiej wykonać swoje zadania. Świadczy to o tym, że w brygadzie panuje bardzo wysokie morale – ocenił ppłk Biedziak.

Żołnierze brygady przebywali w obronie i atakowali. Pododdziały pancerne i zmechanizowane pokonywały przeszkodę wodną po dnie i moście towarzyszącym. Saperzy robili przejścia w polach minowych, wykorzystując ładunki wydłużone, a chemicy przeprowadzili odkażanie kompanii czołgów, żołnierzy i sprzętu logistycznego.

Ppłk Rafał Miernik podczas ćwiczeń był rozjemcą taktycznym przy 24 Batalionie Ułanów, którego pododdziały pancerne odgrywały bardzo ważną rolę. – Batalion dobrze wykonał wszystkie zadania taktyczne i ogniowe – ocenia pułkownik. Ćwiczenia były trudne, ponieważ dowódcy batalionów otrzymali różne pododdziały wsparcia. – Musieli podczas dynamicznie zmieniających się sytuacji koordynować działanie większej liczby ludzi i sprzętu niż ta, którą dysponują na co dzień – powiedział ppłk Miernik.

W ćwiczenia zaangażowanych było około 2300 żołnierzy, z czego 1700 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Wykorzystywano blisko 400 jednostek różnego rodzaju sprzętu. W manewrach wzięli udział żołnierze batalionów czołgów, batalionu zmechanizowanego, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, a także zwiadowcy i logistycy 10 Brygady.

W działaniach wspierały ich pododdziały z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 5 Pułku Chemicznego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przeciwnika pozorowali żołnierze z pododdziału zmotoryzowanego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Ćwiczenia „Borsuk 13” organizowała i prowadziła 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania.Scenariusz „Borsuka-13” zakładał, że naprzeciwko siebie stanęły państwa Wislandia i Baria. Tłem konfliktu były roszczenia terytorialne. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Kawaleria pancerna broni granic

Ponad dwa tysiące żołnierzy, czołgi Leopard i drony, walka między dwoma zwaśnionymi państwami: Wislandią i Barią. Na poligonach w okolicach Żagania i Świętoszowa ruszają ćwiczenia „Borsuk 13”. – Sprawdzimy jak żołnierze są przygotowani do obrony kraju – zapowiada kierownik ćwiczeń, gen. dyw. Janusz Adamczak.
Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363251660
Jakoś nie mam przekonania co do tego modelu karabinu. Chyba za bardzo kojarzy mi się z Wehrmacht'em.
00-B3-ED-57

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zmiany w dodatkach stażowych
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO