moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wrócili do kraju

Dwaj lżej ranni polscy żołnierze, którzy kilka dni temu zostali ostrzelani w Afganistanie, wrócili wczoraj do Polski. Stan najbardziej poszkodowanego w sobotniej strzelaninie żołnierza jest już na tyle dobry, że również i on zostanie w najbliższych dniach przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Do wymiany ognia z rebeliantami doszło w sobotę, 22 grudnia. Polscy wojskowi podczas rutynowego patrolu przeszukiwali domostwa w jednej z wiosek w dystrykcie Waghez. Wówczas ogień otworzyli do nich talibowie. Trzech Polaków zostało rannych. Dwóch – lekko, jeden był w ciężkim stanie.

Kpt. Tomasz Kłonowski, dowódca bazy Waghez, podkreśla, że do większej tragedii w Afganistanie nie doszło dzięki szybkiej reakcji pozostałych żołnierzy z patrolu.

Zaatakowanym wojskowym natychmiast z pomocą ruszyli znajdujący się w pobliżu dowódca drużyny dowodzenia st. plut. Maciej Tamioła, ratownik medyczny st. kpr. Jarosław Kotulak oraz dowódca Rosomaka kpr. Dariusz Kasprzyk. Ten ostatni wykazał się szczególnym bohaterstwem ściągając na siebie ogień przeciwnika, umożliwiając tym samym szybką i skuteczną pomoc poszkodowanym. Po kilku minutach śmigłowiec ratownictwa medycznego przetransportował rannych do szpitala polowego w Ghazni. – Dzięki odwadze ich kolegów udało się ewakuować najciężej rannego i nie dopuścić, by inni zostali poszkodowani – powiedział Polskiemu Radiu kpt. Kłonowski.

Najpoważniej ranny w potyczce żołnierz przez kilka dni pozostawał nieprzytomny. – Bardzo cieszymy się, że odzyskał przytomność. Przez całe święta martwiliśmy się o niego – mówi mjr Julita Mirowska, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Dzięki temu, iż stan żołnierza poprawił się, można było go przetransportować ze szpitala polowego w Ghazni do wojskowego szpitala w Ramstein, gdzie od niedzieli przebywali dwaj lżej ranni żołnierze. Ich stan zdrowia poprawił się już na tyle, że wczoraj opuścili amerykański szpital i zostali przewiezieni do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl najmocniej poszkodowany w sobotniej strzelaninie żołnierz, czuje się już na tyle dobrze, że także i on w najbliższych dniach trafi do kraju.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera DOSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Tomasz r
1356639120
Kiedy medale i wyróżnienia? Była akcja powinna być reakcja. Czy też będzie jak z obroną City Hall w Karbali?
30-6C-F8-D9

Twardy ma moc
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
PKW Irak zostaje w Jordanii
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wsparcie ma znaczenie
Zasadzka w leśnych ostępach
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Niebo bez dominacji
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Ramię w ramię z Amerykanami
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Okręt skrojony na Bałtyk
Wojna pod lupą
Polski wkład w operację „Overlord”
Sprawdzian charakteru
Równanie z „Iksem”
Zbrodnicza farsa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Szermierze i pięściarki na podium
Mundur, medale i duma
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Atak w Porcie Elbląg
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Ratunek z powietrza
Priorytety na szczyt NATO
Sportowe jubileusze
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Orka dobiła do brzegu
Podróż w ciemność
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Elektronika dla obrony powietrznej
Poznański gen wolności
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Cyberparasol nad wyborami
Ważne decyzje w Brukseli
Strzelać jak Polacy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bez zmian w emeryturach
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przerzut Abramsów do Lublina
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Apetyt Smoka rośnie
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO