moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowa sprzedaż broni z Rosji

Eksport rosyjskiego uzbrojenia przekroczył w tym roku 14 mld dolarów. Mimo kryzysu gospodarczego zbrojeniówka w tym kraju ma się całkiem dobrze. Rosja od lat jest drugim na świecie sprzedawcą broni. Głównymi odbiorcami rosyjskiego uzbrojenia są Indie, Chiny i Wietnam.


Według agencji informacyjnej RIA Novosti, tegoroczny eksport rosyjskiej broni przerósł oczekiwania rządu, a Rosja odnotowała w tym roku wzrost sprzedaży. Wartość podpisanych kontraktów przekroczyła 14 mld dolarów. W 2011 r. eksportowane z Rosji uzbrojenie warte było nieco ponad 13 mld dolarów.

Głównymi odbiorcami nie są, jak podały wczoraj polskie media, Stany Zjednoczone. Do czołówki importerów rosyjskiej broni należą: Indie, Wietnam i Chiny. Państwa te odbierają 2/3 całości rosyjskiego eksportu uzbrojenia. Hindusi zainteresowani są całym asortymentem dla każdego z rodzajów sił zbrojnych. Kontrakty z nimi rosyjskie firmy podpisały między innymi na sprzedaż samolotów bojowych w różnych konfiguracjach, fregat, czołgów i modernizację okrętów podwodnych. Wietnam zainteresowany jest przede wszystkim uzbrojeniem dla marynarki wojennej, a Chińczycy są importerem rosyjskich podzespołów, rozwiązań technicznych, m.in. kupują silniki do samolotów.

– Stany Zjednoczone nigdy nie były i raczej nie będą największym importerem rosyjskiego uzbrojenia. Amerykanie nabywają w Rosji niemal wyłącznie broń strzelecką, czasem finansują zakup w Rosji (tudzież na Ukrainie i w Bułgarii) części uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla państw typu Afganistan, ale są to transakcje „groszowe” – wyjaśnia Andrzej Wilk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

O eksporcie rosyjskiego uzbrojenia poinformował w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin. Przyznał on, że osiągnięty wynik, 14 mld dolarów, przekroczył prognozowaną wartość zamówień o przeszło 500 milionów. – Rosja nadal powinna dążyć do rozszerzenia oferty i wzmocnienia swojej pozycji na rynku – powiedział Putin na posiedzeniu rosyjskiej komisji ds. przemysłu obronnego.

Rosja od ponad dziesięciu lat zajmuje drugie miejsce jako eksporter uzbrojenia. Na pierwszej pozycji niezmiennie są Stany Zjednoczone.

– Rosyjski eksport uzbrojenia utrzymuje się na względnie stałym poziomie, uwzględniając kryzys, inflację dolara USA itp., z niewielką tendencją wzrostową. Dla rosyjskiej zbrojeniówki to sukces, zwłaszcza w czasie kryzysu – wyjaśnia Andrzej Wilk.

Według eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich nie należy spodziewać się spadku wartości rosyjskiego eksportu uzbrojenia co najmniej do połowy obecnej dekady. A jeżeli nic wielkiego w polityce globalnej się nie wydarzy, to trend ten utrzyma się i po 2015 r.

MKS

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Poskromić kolosa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pancerne starcie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Azjatycka szansa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Borsuki i roje dronów
Wojsko stawia na „armię talentów”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pieta Michniowska
Prezydent RP o szczycie NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dawka wiedzy na trudne czasy
Paliwowy krwiobieg NATO
Spadochronowy triumf
Saperzy w akcji pod wodą
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Tour przez garnizony
Wsparcie ma znaczenie
Ostatni lot „Pałera”
MON i MSZ o szczycie NATO
NATO zwiększy produkcję broni
Pierwszy krok do Invictusa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Marzenia częściowo spełnione
Wielki sukces podchorążych z AMW
Polski Gnom
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do specjalsów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Atak i przejęcie dokumentów
Morska bryza w dwóch odsłonach
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Baobaby docierają do wojska
Ostatnia niedziela…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Inwestycje w bezpieczeństwo
Sportowa rewolucja na AWL-u
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Gen wojownika
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO