moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Arsenały talibów zlikwidowane

Miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne,  środki łączności, karabinki AK a nawet działo bezodrzutowe B-10 i materiały do produkcji ładunków wybuchowych znaleźli i zlikwidowali polscy żołnierze w afgańskiej prowincji Ghazni. Broń była ukryta aż w pięciu doskonale zamaskowanych magazynach.


Składy broni i materiałów wybuchowych znajdowały się w północnych i zachodnich rejonach prowincji Ghazni. Odkryli je żołnierze ze zgrupowania bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, gdy patrolowali teren razem z afgańskimi siłami bezpieczeństwa.

W pięciu magazynach znajdowały się środki łączności, granaty, miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne, gotowe do użycia improwizowane urządzenia wybuchowe tzw. ajdiki, karabinki AK, amunicja rożnego kalibru, umundurowanie i kamizelki kuloodporne.

Żołnierze przejęli także 82 milimetrowe działo bezodrzutowe B-10 wraz z amunicją oraz cztery dwudziestolitrowe beczki wypełnione azotanem srebra, tzw. „srebrzanką” służącą do produkcji materiałów wybuchowych.

Tego rodzaju broni talibowie używają do ataków na żołnierzy i policjantów, ale także przeciwko ludności cywilnej.

W przeprowadzonych przez polskich żołnierzy operacjach uczestniczyli także specjaliści z zespołu rozpoznania środków walki ( WIT, z ang.: Weapon  Inteligent Team). – Materiały wybuchowe i niebezpieczne zostały zniszczone na miejscu przez saperów, przedmioty mogące stanowić materiał dowodowy zostały zabezpieczone przez WIT do dalszej analizy – opisuje chor. Artur Adasik z zespołu rozpoznania środków walki.

– Likwidacja tylu magazynów, w tak krótkim czasie była możliwa dzięki dobremu rozpoznaniu terenu, naszej częstej obecności w podejrzanych rejonach i właściwemu planowaniu operacyjnemu – podkreśla mjr Mariusz Ostapiak, zastępca dowódcy zgrupowania bojowego.


autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354098780
Poważny arsenał,trzeba teraz to sprzedać żeby zarobić na kolejne lata nie naszej wojenki a resztę zysków zainwestować w akcje Bumaru na giełdzie
47-4B-DD-4F
~Taras
1354096260
Gratuluję sukcesów. Jednocześnie obawiam się, że po kilku takich akcjach Talibowie znowu przygotują coś wielkiego prze Bożym Narodzeniem. Trzymajcie się Chłopaki. Bardzo Was szanujemy.
DE-24-9F-BC

Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Together on the Front Line and Beyond
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Arktyka pod lupą NATO
Outside the Box
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Finlandia dla Sojuszu
Sprintem do bobsleja
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Kierunek Rumunia
Wojsko wraca do Ełku
Partnerstwo dla artylerii
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Skromny początek wielkiej wojny
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Oko na Bałtyk
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
W NATO o inwestycjach w obronność
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Chciałem być na pierwszej linii
Chwała bohaterom AK
Engineer Kościuszko Saves America
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Gorąco wśród lodu
Koniec olimpijskich zmagań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Fenomen podziemnej armii
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Torami po horyzont
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Polska poza konwencją ottawską
PGZ szykuje Baobaba na eksport
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Debiut skialpinizmu
Arktyczne polowanie NATO
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Walka o pierwszą dziesiątkę
Rubio: należymy do siebie
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO