moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Promień pomoże w walce ze skażeniami

Cywilni specjaliści z centrów zarządzania kryzysowego razem z wojskowymi ekspertami ćwiczą scenariusze na wypadek zagrożenia skażeniami chemicznymi. Podczas kilkudniowego szkolenia pod kryptonimem „Błysk-12” testują informatyczny system Promień oraz procedury przeprowadzania kryzysowych operacji.


Rozpoczęte dzisiaj ćwiczenia mają podsumować trwający przez rok cykl szkoleń Systemu Wykrywania Skażeń (SWS). Biorą w nich udział przedstawiciele 138 wojskowych i cywilnych instytucji wchodzących w skład SWS oraz Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.

– „Błysk-12” jest przeprowadzany na terenie niemal całego kraju. Wcześniej prowadzono ćwiczenia z poszczególnymi pododdziałami i jednostkami na różnych szczeblach dowodzenia. Teraz sprawdzimy, jak działa cały system – mówi płk dr Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

W tym roku po raz pierwszy ćwiczenia zostaną przeprowadzone przy wykorzystaniu Promienia – systemu informatycznego, który przesyła informacje pomiędzy poszczególnymi uczestnikami szkolenia. Służy też do ich analizy.

Zespół pobierania prób. Fot. Arch. COAS

Razem z wojskiem pracę w systemie Promień przetestuje 13 instytucji cywilnych – 11 wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, Państwowa Straż Pożarna oraz Państwowa Agencja Atomistyki. – Ich udział pozwoli sprawdzić, czy są przygotowani do współpracy i wymiany informacji – mówi płk Andrzej Karasiński, kierownik ćwiczeń.

– W sytuacji kryzysowej, gdy działamy pod presją czasu, dostęp do informacji ma kluczowe znaczenie. Jak pokazuje doświadczenie, do tej pory mieliśmy z tym najwięcej problemów. Pojawiało się mnóstwo danych, a to często przekraczało możliwości tradycyjnych środków łączności – mówi gen. bryg. Ryszard Frydrych, szef Obrony przed Bronią Masowego Rażenia. Poza tym niektóre z informacji były niewiarygodne, inne zaś nieaktualne lub nieistotne dla odbiorców.

Dzięki Promieniowi można tego uniknąć. Specjaliści od zarządzania kryzysowego łatwiej mogą znaleźć informacje, które dotyczą tego samego zdarzenia, sprawdzać ich pochodzenie i wyselekcjonować te, które mają znaczenie dla konkretnych akcji ratowniczych. Żeby sprawdzić, czy umiejętnie wykorzystają te zdolności systemu, autorzy ćwiczeń specjalnie wprowadzili do sieci informacje fałszywe. – Zobaczymy, jak użytkownik Promienia sobie z nimi poradzi i czy je wychwyci – wyjaśnia płk dr Bogusław Kot.

Promień został opracowany przez specjalistów z Centrum Informatyki i Łączności Obrony Narodowej (obecnie Resortowe Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi) oraz Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Od roku działa on w wojskowym Systemie Wykrywania Skażeń. Użycie systemu się sprawdza i ministerstwo obrony zdecydowało, by na nim oprzeć komunikację wewnątrz Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Dlatego od stycznia tego roku Promień zainstalowany jest także w Wojewódzkich Centrach Zarządzania Kryzysowego. Praca w tym systemie pozwala zmniejszyć liczbę ludzi potrzebnych do analizy napływających informacji, lepiej kontrolować ich przepływ i skrócić czas reakcji na zagrożenie.

Analizy laboratoryjne. Fot. Arch. COAS

Jednak testowanie przepływu danych to nie jedyny cel ćwiczeń. Chodzi także o sprawdzenie procedur antykryzysowych w konkretnych sytuacjach. Dlatego scenariusz „Błysku” zakłada, że w Polsce przeprowadzono serię zamachów terrorystycznych z użyciem broni masowego rażenia. Z kolei w elektrowni atomowej w Żarnowcu doszło do awarii.

W kilku miejscach w Polsce do akcji ruszają pododdziały rozpoznania skażeń i zespoły pobierania prób. Zaangażowane zostanie także mobilne laboratorium. W Żarnowcu zostanie przeprowadzone rozpoznanie skażeń promieniotwórczych przy wykorzystaniu śmigłowców.

– To będą tylko ćwiczenia, więc pododdziały rozpoznania w rzeczywistości nie będą miały kontaktu z żadnymi niebezpiecznymi substancjami. Zadbaliśmy jednak o to, by wszystko wyglądało możliwie realistycznie – zaznacza gen. bryg. Ryszard Frydrych. Żołnierze na miejscu akcji otrzymają informacje, jakie wskazania pokazały ich przyrządy. Na tej podstawie będą musieli zdecydować, czy mają do czynienia ze skażeniem, czy też stężenie substancji jest na tyle niskie, że nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych działań.

Jeżeli uznają, że doszło do skażenia, na miejsce powinni wezwać ekipy, których zadaniem będzie pobranie próbek. Po zabezpieczeniu zostaną one przekazane do laboratorium. Specjaliści będą musieli zidentyfikować substancje, które spowodowały skażenie. Do analizy dostaną przygotowane wcześniej materiały skażone takimi substancjami, jakie teoretycznie wykryły przyrządy diagnostyczne.

Taki przebieg ćwiczeń pozwoli sprawdzić, czy żołnierze właściwie zinterpretowali wskazania przyrządów, czy próbki zostały pobrane prawidłowo i w końcu, czy laboranci poprawnie zidentyfikowali niebezpieczne substancje. – Jeżeli dojdą do takich samych wniosków jak te, które zapisano w scenariuszu, będzie to oznaczało, że akcja na wszystkich etapach przebiegła prawidłowo – zapowiada płk Andrzej Karasiński.

Ćwiczenia „Błysk-12” zakończą się 22 listopada.

MC

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, arch. COAS

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
I zdobyliśmy!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Uwaga, transformacja!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zapraszamy na Festiwal
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO