moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krakowski desant w Indiach

30 spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej będzie trenować w indyjskiej dżungli i na pustyni. Wspólne polsko-hinduskie szkolenie zostało zaplanowane na połowę przyszłego roku. Najpierw polscy żołnierze pojadą do Indii, potem Hindusi będą ćwiczyć desantowanie na poligonach w Polsce.


To efekt porozumienia spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej i hinduskich skoczków z 50 Brygady Powietrznodesantowej. Delegacja naszych żołnierzy kilka dni temu wróciła z Indii, gdzie rozmawiano o przyszłej współpracy.

Krakowskim spadochroniarzom szczególnie zależy na szkoleniu w ekstremalnych warunkach, w dżungli, na pustyni i w wysokich górach. – Szkolenie w wysokich górach jest ważne, ponieważ żołnierze mogliby ćwiczyć w terenie zbliżonym do tego, który znamy z Afganistanu – mówi mjr Wojciech Ciborowski z dowództwa 6 BPD. Wojskowi będą razem z hinduskimi skoczkami trenować także techniki walki w mieście.

Trening będą mogli przejść najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku. Ustalenia z wizyty w Indiach zakładają, że wyjedzie około 30 oficerów i podoficerów z Krakowa, Bielska-Białej i Gliwic. Szczegółowy plan musi jeszcze zatwierdzić Dowództwo Wojsk Lądowych.

W Indiach są dwie szkoły spadochronowe. Obie mieszczą się w Agrze. Jedna kształci żołnierzy dla sił powietrznych, druga dla wojsk lądowych. Spadochroniarze desantują się z pokładu radzieckich samolotów An-32 i Ił-76. Niedawno do wyposażenia sił zbrojnych Indii dołączyły także samoloty C-17 Globemaster i C-130 Hercules.

W ramach wojskowej wymiany hinduscy skoczkowie odwiedzą Polskę. 30 żołnierzy z tamtejszej armii przyjedzie do Krakowa, by poznać polskie procedury desantowania. Mają przejść podstawowe szkolenie spadochronowe. – Hindusi skaczą na trzech rodzajach spadochronów. Między innymi używają polskich AD-95, których mają około tysiąca. Interesują ich doświadczenia polskich żołnierzy związane z desantowaniem z samolotów C-130 Hercules i skoki do wody – opowiada mjr Ciborowski. Niewykluczone również, że Hindusi będą także podpatrywać techniki zrzutu zaopatrzenia i poznają program szkolenia polskich strzelców wyborowych.

Polscy spadochroniarze podstawowe umiejętności zdobywają w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej lub podczas szkolenia w jednostkach wojskowych. Tytuł skoczka spadochronowego otrzymują po wykonaniu pięciu skoków na spadochronach AD-95.

MKS

autor zdjęć: arch. 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


Borsuki zdały wodny egzamin
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Psy na… materiały wybuchowe
Borsuk po słowacku
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Syndrom Karbali
Trzynasty Husarz w powietrzu
Specjalsi przeciw flocie cieni
WAM coraz bliżej Łodzi
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Bez zmian w emeryturach
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Powrót WAM-u
Gotowi na każdy scenariusz
Ostatni most
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Desant na Bornholm
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od cyberkursu po mundurówkę
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Wyścig Stalina
Strykery w akcji
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Uczczono ofiary zamachu majowego
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Bieg ku pamięci bohaterów
Adaptacja i realizm
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Terytorialsi zapraszają
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Polsko-słowackie granaty dla NATO
SAFE staje się faktem!
Groźny incydent w Libanie
NATO i USA o Iranie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Więcej strzelnic w powiecie
Jest nowy szef BBN
Przygotowania do lotu do Polski
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Bez schematów
Ostrosz zamiast Mureny
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Nauki i nauczki z Afganistanu
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Armia testuje roboty do transportu
Początek wielkiej historii
Rzeźnik w rękach GROM-u
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Hornet czyli „polski Shahed”
Wojsko zaprasza rodziny
Kluczowe 30 dni
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wypadek w PKW UNIFIL
Przyszłość „Łucznika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO